Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Izraelsko-palestinský konflikt

Izraelsko-palestinský konflikt

Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce se týká bezpečnostní bariéry, která odděluje židovské osady od osad arabských na Západním břehu Jordánu a vede i Jeruzalémem. Autor se zamýšlí nad smysluplností a účinnosti této protizákonné bariéry. Kromě faktů a historických momentů o vývoji izraelsko-paletistinských vtahů předkládá autor i své dojmy a závěry k této problematice.

Obsah

1.
Úvod
2.
Historie Svaté země
2.1.
Starověká Palestina
2.2.
Britský mandát Palestina
3.
Palestinská autonomie
3.1.
Západní břeh Jordánu
3.2.
Pásmo Gazy
4.
Bezpečnostní bariéra
4.1.
Stavba bariéry a její důsledky
4.1.1.
východní Jeruzalém
4.1.2.
Ochrana nebo okupace?
4.2.
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu
5.
Parlamentní volby - poslední vývoj konfliktu
6.
Závěr
7.
Přílohy
8.
Seznam literatury a internetových zdrojů

Úryvek

"4. Bezpečnostní bariéra

4.1. Stavba bariéry a její důsledky
V roce 2002 rozhodla izraelská vláda o výstavbě bezpečnostní bariéry, která bude oddělovat arabské osady od osad židovských na pravém břehu Jordánu. Jako důvod uvedli strach z teroristických útoků ze strany palestinského Fatahu8.
Není to zeď, přestože ji Palestinci tak nazývají z důvodů více než jasných. Zeď evokuje pevnost, ve které se cítí být uvězněni. Betonová zeď tvoří pouze 10 % bariéry, která odděluje Západní břeh Jordánu od Izraele.
Plánovaná délka bariéry je 700 kilometrů, postavená je už více než polovina. Na některých místech je vysoká až osm metrů. Skládá se z betonových úseků, zákopů, ostnatých drátů a většinou z elektrického plotu.
Staví se především na Západním břehu Jordánu, jen minimálně kopíruje tzv. Zelenou linii, tedy historickou hranici mezi Izraelem a Jordánskem před anexí Západního břehu v roce 1967. Zábrana prochází i Jeruzalémem, jehož východní část patří také k palestinským oblastem.
Pro Izraelce je to především ochrana před útoky, od začátku stavby se totiž opravdu jejich počet snížil o polovinu. Ale Palestinci vnímají stavbu jako snahu o zabírání palestinské půdy pro rozšíření židovských osad. Bariéra totiž nestojí ani milimetrem na izraelském území, ale pouze v oblasti Palestinské autonomie.

Závažnější než jakékoliv rozmíšky o území, je fakt, že některé palestinské osady jsou úplně odříznuty od okolního světa, nemají přístup k pitné vodě, což se stává problémem číslo jedna. Palestinci nemají možnost hospodařit na úrodné půdě, navštívit příbuzné, nemohou docházet do zaměstnání, která mají v židovských oblastech. Teď mohou Palestinci za prací jen se zvláštní legitimací. Pokud nenajdou místo v arabských osadách, což je málo pravděpodobné, ocitnou se bez zaměstnání. Ne každý Palestinec, který přijde o práci, se s tím dokáže vyrovnat. A někteří hledají útěchu návštěvou mešity, kde se seznámí s radikalismem. Přiznávám se, že toto tvrzení může být trochu nadsazené a nechci tvrdit, že ztráta zaměstnání stojí za všemi teroristickými útoky, ale k podobným poznatkům došli i někteří Palestinci, kteří to mohli ve svém okolí pozorovat.

Dodržování lidských práv monitoruje v místech, kde zeď stojí, levicová izraelská organizace B’Tselem. Byla by to jistě správná volby, protože B’Tselem se nazývá mírovou organizací. To by ovšem tento ochránce lidských práv nesměl veřejně prohlašovat, že nemá výhrady vůči zabíjení izraelských vojáků. V tomto případě nemohu považovat informace B’Tselem o dění v oblasti, kterou dělí zeď, za objektivní. Tato skutečnost se mi zdá poněkud znepokojující, když se jedná o bezpečí takto citlivé oblasti.

4.1.1. Východní Jeruzalém
Z celé rozdělené oblasti je na tom nejhůře východní Jeruzalém. Bariéra tady rozděluje město jako celek, i když již dříve rozdělený na východní a západní část. Ale i přesto, že je východní Jeruzalém jako součást Palestinské autonomie cizí území, lidé mohli bez problémů cestovat do Izraele. Díky zábranám to už není možné. Chod města zasáhl i fakt, že ˝za zdí˝ zůstalo 50 tisíc lidí. Ale bariéra nekopíruje hranici, která dělí Jeruzalém, ale vede pouze východním Jeruzalémem, pouze na území Palestinské autonomie.
Ráda bych se zmínila o jedné palestinské rodině, která žije ve východním Jeruzalémě a byla poznamenána výstavbou bariéry. Manželka se narodila ve východním Jeruzalémě a má tedy modrou legitimaci a může pracovat v Izraeli. Nemá ale nárok na izraelské občanství, protože východní Jeruzalém je okupované území. Manžel se narodil na Západním břehu Jordánu, má zelenou legitimaci a tudíž do Izraele nesmí. Svou situaci řeší prozatímně bydlením na okraji města, což je pro rodinu napůl nelegální. Ovšem tímto místem brzy povede další úsek zdi. A podobných příběhům bychom v souvislosti s bezpečnostní bariérou mohli najít mnohem víc.
4. 1. 2. Ochran nebo okupace?
Od počátku stavby sice klesly útoky na Izrael o 50%, ale není jisté, jestli zásluhou bariéry. Protože si opravdu nejsem jistá, zda dokáže zeď, na některých místech spíše plot, zabránit atentátníkovi vykonat svůj úkol. Nemluvě o tom, že na některých místech bariéra prostě chybí. Důvodem útlumu útoků může být i rozhodnutí Hamásu, který řídí bombové operace. Hamásu se už zřejmě zdají být teroristické akce bezúčelné, protože vyvolávají stále stejnou reakci Izraele, pochopitelně odvetnou."

Poznámka

Práce obsahuje obrázky. Čistý text je v rozsahu cca 7 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24072
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse