Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Jak pečuji o svou duševní rovnováhu - esej

Jak pečuji o svou duševní rovnováhu - esej

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce vyjadřuje subjektivní názor autorky z oblasti duševní hygieny, neboli psychohygieny. Zamýšlí se nad tím, jaké moderní metody používá člověk pro zahnání starostí a opětovné nalezení vnitřní rovnováhy. V textu se objevují vlastní zkušenosti, kdy za možné způsoby relaxace jsou považovány pití čaje, či koupě malého dárku někomu blízkému, včetně procházky přírodou, sportu a pohybu vůbec. Dále jsou zmiňovány manuální práce, smysluplná pomoc druhým, hudba nebo zájem o mezilidské vztahy jako prostředek hledání duševní rovnováhy.

Obsah

1.
Úvod
2.
Pití čaje
3.
Malý dárek
4.
Procházka nebo pohyb
5.
Manuální práce
6.
Pomoc druhým
7.
Hudba
8.
Mezilidské vztahy

Úryvek

"Dobrým způsobem, jak, lidově řečeno, přijít na jiné myšlenky, je také sport a pohyb vůbec. Nemyslím teď vrcholové sportovce, které sport živí a působí jim častěji spíše stresy než potěšení. Myslím jít si zaplavat, když jsme zavaleni prací a máme pocit, že se na nás povinnosti valí až nás pohltí a že nevyřízených formulářů přibývá desetkrát rychleji než těch vyřízených. Voda smyje špínu, omyje víčka a dá novou chuť pokračovat. Myslím také vzít raketu a vyřádit se na míčku, ať už v tenise nebo třeba squashi, jestliže nás někdo vytočí až k téměř k nepříčetnosti. Je to určitě lepší než se vyřádit na něm, Byť jenom slovně, a pak své prchlivosti a neuvážených slov v afektu trpce litovat (obzvlášť byla-li to milenka nebo šéf). Myslím vzít tenisky nebo kolo a utopit v potu svůj smutek, když nás opustila milá/milý. Člověk se vrátí unaven, jde hned spát a ráno už všechny smutky bolí míň.
Pohyb je však také manuální práce, čím namáhavější, tím lepší (pokud se člověk tedy zrovna nesnaží přestěhovat Himaláje do pustých stepí Jižní Ameriky). S vysavačem nebo hadrem na okna, a kdo má zahrádku tak ještě lépe s motykou a rýčem, se dá také dost vyřádit, člověk aspoň na chvíli zapomene na svoje trápení a smutky (pokud ho zrovna netrápí špinavý koberec nebo malá úroda kedluben) a ještě u toho stihne být užitečný. A chce-li někdo skutečně zuřit, ať si vezme kartáč, několik párů nejlépe vysokých bot a tubu leštidla a může je všechny vyleštit do zrcadlova. Vztek ho přejde téměř okamžitě. Je také možné, že za vykonanou činnost bude i pochválen a to určitě potěší.
Účinnou pomoc své vlastní bolavé duši může člověk také nalézt ve smysluplné pomoci druhým. Asi to nepomůže v případě rozmrzelosti nad faktem, že v krámě vyprodali mé oblíbené sušenky a já na ně mám zrovna takovou chuť, nebo že prohrál fotbalový tým, na který jsem vsadil padesát korun. Ale je-li člověk smutný dlouho, má-li pocity vykořeněnosti, že nikam a k nikomu nepatří, připadá-li si neužitečný, zbytečný a postrádá-li smysl života, může být pomoc druhým potřebným zároveň účinnou pomocí sama sobě. A přitom se ani nemusí hned hrnou do charity odjíždějící právě do Indie pečovat o místní sirotky, chudé a malomocné pouze za byt (plátěný a značně vetchý stan) a stravu (miska rýže na den). I když toto je bezpochyby velmi záslužné. Může začít třeba tím, že staré paní od nich z domu, která bydlí v sedmém patře, pomůže s těžkým nákupem, když zrovna nejezdí výtah. Pomáhat staré paní s nákupem do schodů možná může mít nádech poněkud směšný, okořeněný trošku minulým režimem a vzorem pilného svazáka. Když to však zkusí, zjistí, že ta paní mu přede dveřmi svého bytu poděkuje úplně upřímně a najednou ta situace vůbec nebude směšná. Může taky věnovat svůj čas pomoci bezprizorným dětem někde v ústavu, že pro ně s přáteli uspořádají ochotnické divadelní představení."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera1131
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse