Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Jan Galandauer: František Ferdinand d’Este - recenze

Jan Galandauer: František Ferdinand d’Este - recenze

Kategorie: Historie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se recenzi na knihu František Ferdinand ďEste předního českého historika Jana Galandauera. Nejdříve jsou uvedeny základní informace o autorovi, poté je detailně popsán obsah díla. V závěru je uvedeno hodnocení analyzovaného díla autorkou seminární práce.

Obsah

1.
O autorovi
2.
Obsah díla
3.
Hodnocení

Úryvek

"Shrnout obsah celé knihy na několik stran nelze. Vedle výše uvedených problémů Jan Galandauer podrobně líčí také arcivévodův vítězný zápas s tuberkulózou, vybudování sídla na Konopišti, reformu armády za pomoci schopného majora Alexandera Brosche von Aarenau i jeho nástupce, válečného štváče Conrada von Hötzendorf, s kterým se „mírotvůrce“ František Ferdinand (krom nutnosti modernizace armády) neshodl téměř na ničem. Celá kniha vrcholí podrobným popisem okolností sarajevské tragedie, která se s odstupem jeví jako jeden z významných milníků moderních dějin. Poslední kapitola je epilogem, který sleduje osudy dětí Františka Ferdinanda.


Hodnocení
Kniha je od první kapitoly až do konce poutavým a věrohodným líčením osobnosti muže, který měl velké plány, jež mu však osud nedovolil naplnit. Autor však nepopouští uzdu fantazii a nevěnuje příliš prostoru úvahám „co by..., kdyby...“. Vědom si nezvratnosti dějinných událostí střízlivě konstatuje fakta. Přesto se ani on neubrání dotázání: „Mohl se František Ferdinand stát zachráncem habsburské monarchie?“ (s. 277) Uznává však, že ať už odpovíme kladně, nebo záporně, jedná se o pouhou nepodloženou spekulaci. Dějiny se odehrály jinak.
Nemá smysl zde vyjmenovávat klady celého Galandauerova díla, není totiž téměř nic, co by se mu dalo vytknout. Zábavnost a čtivost, které jsou pro čtenáře velmi důležité, jsou vyváženy vědeckou poctivostí a snahou o objektivitu. Jedná se o biografii Františka Ferdinanda d‘Este, proto jsou některé významné dobové události, jež se netýkají bezprostředně osobnosti rakouského následníka trůnu, upozaděny či zcela opominuty. Znalost základních reálií Evropy a Rakouska-Uherska přelomu 19. a 20. století je u čtenáře přirozeně předpokládána. Působení psaného slova je v průběhu četby vhodně doplněno souvisejícím obrazovým materiálem.
Na mne osobně nejvíce zapůsobilo autorovo závěrečné poukázání na nespravedlivou křivdu politických činitelů Československé republiky vůči potomkům rakouského arcivévody. Sirotkům Žofii, Maxmiliánovi a Ernstovi byly na základě protiprávního rozhodnutí poslanecké sněmovny ČSR roku 1921 sebrány statky v Chlumu u Třeboně a na Konopišti. Podle pozemkové reformy z roku 1919, jejíž legitimitu ponechme pro tuto chvíli stranou, měly být nástupnickým státem podunajské monarchie „znárodněny“ pouze statky Habsburského rodu. Děti Františka Ferdinanda a Žofie však byly od renunciace roku 1900 „pouze“ Hohenbergové (s. 327).
Přesto bylo přijato ad hoc usnesení, které připravilo potomky zavražděných manželů o jejich chlumské i konopišťské panství, „to místo právě, které bylo dějištěm komplotu obou dynastií (myšleno Habsburků a Hohenzollernů, pozn. P. P.) ke světové válce,“ jak tvrdil během debaty v poslanecké sněmovně bojovně ateistický a protikatolický radikál dr. Theodor Bartošek (s. 328), aby auditorium přesvědčil o správnosti konfiskace. Je evidentní, že se jedná o omyl či dokonce záměrnou lež. Jan Galandauer to přesvědčivě dokazuje v kapitole nazvané „Byla válka domluvena v růžových zahradách konopišťských?“ (s. 259-262). "

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18801
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse