Seminarky.cz > Životopisy > > > Jan Masaryk

Jan Masaryk

Kategorie: Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text seznamuje s životem a politickou dráhou Jana Masaryka. Popisuje jeho školní léta, pobyt v USA, i nucenou návštěvu zvláštní školy. Zmiňuje události války. Uvádí jeho působení v Anglii, období ve funkci ministra zahraničí, i události února 1948. Dále informuje o jeho smrti a výsledcích policejního vyšetřování z roku 2004. Závěr obsahuje bodové shrnutí a pět krátkých otázek i odpovědí, které se dotazují na předchozí text.

Obsah

1.
Úvod
2.
Školní léta
3.
Pobyt v USA
4.
Zvláštní škola pro slabomyslná děvčata a chlapce ve Vinelandu
5.
Válka
6.
Velvyslanec v Anglii
7.
Ministr zahraničí Benešovy exilové vlády
8.
Únorová krize
9.
Smrt
10.
Policejní vyšetřování 2004
11.
Shrnutí
12.
Otázky

Úryvek

"Byl to syn prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a jeden z nejvýznačnějších československých diplomatů první poloviny 20. století.
Jeho matka byla Charlotta Garrigue Masaryková. Měl 4 sestry Alici, Eleanoru , Hanu a Olgu Masarykovy a bratra Herberta Masaryka .

V polovině devadesátých let 19.století se Masarykovi často stěhovali, nejprve bydleli v Loretánské ulici na Hradčanech , roku 1896 se vrátili zase do Thunovské, v roce 1910 do Valdštejnské ulice a jejich poslední adresou před válkou se stala Kounicova ulice na Hradčanech .
V září 1892 otec koupil Janovi školní brašnu a poslal ho do obecní pětitřídky u Svatého Mikuláše . Z obecné školy přešel na malostranské reálné gymnázium v Helichově ulici , ale v roce 1900 se musel se školou rozloučit, protože neustále propadal. Jeho otec mu ale pomohl tím, že mu zařídil přijetí na Akademické gymnázium , které sídlilo v ulici Na rejdišti .

Před maturitou ho otec poslal do USA, kde pobýval na studijním a pracovním pobytu. Bydlel v New Yorku u svých příbuzných Garrigueových a spíše si snil o své budoucnosti,chtěl vystudovat večerní právní školu a uzavírat mezinárodní obchody a vydat zpěvník slovenských písní, ale na konci roku 1906 si nějak uvědomil, že jde jen o sny. Bydlel v Belvedere House. Psal matce, že nemůže chodit na koncerty, že se při hudbě, rozbrečel touhou po domově‘‘. Začalo mu zde i fyzické utrpení, které se táhlo celým jeho životem, bylo to bolavé rameno. Jan se nemohl sám ani holit a hrát na piano. Své dopisy z New Yorku psal Jan Masaryk několikrát týdně, většinou matce a občas sestře Alici. Nejdříve pracoval jako poslíček u pojišťovací společnosti za pět dolarů týdně. Počátkem roku 1907 se začal zajímat o svou budoucnost a napsal dopis Charlesu Craneovi , otcovu příteli do jeho slévárenské továrny v Bridgeportu protože Jan neměl moc peněz a potřeboval si nějak vydělat , Charles mu nabízel 10 -15 dolarů týdně a to bylo více než dosud. Strávil v Bridgeportu 6 let .

Roky 1912 a 1913 byli ale pro Jana dobou nepříliš slavnou. Jan o tomto období kromě své rodiny nemluvil s nikým, víme jen, že je strávil ve Zvláštní škole pro slabomyslná děvčata a chlapce ve Vinelandu. Dostalo ho tam vedení továrny ve Bridgeportu , protože byli nespokojení s jeho pracovní morálkou a chováním. Janovým ošetřujícím lékařem byl profesor Johnstone, ředitel zdejšího ústavu, i jeho přístup přispěl k tomu, že se Jan Masaryk s pobytem v ústavu smířil. Ve Vinelandu u něho byla diagnostikována mírnější forma schizofrenie.
Čas strávený v léčebně využíval například k tomu, aby přeložil do angličtiny tolstého hru Živá mrtvola.
V roce 1914 počínaje sarajevským atentátem a světovou válkou byl počátkem roku 1915 jako jednoroční dobrovolník, kadet, podporučík a poručík u rakouského trénu. Byl v Polsku u Lublinu, rekvíroval koně v Mad´arsku, šéfoval koňskému špitálu, tábořil u Udine v Dolomitech."

Poznámka

Práce obsahuje fotografii.
Tato práce je kompilačního charakteru. Čerpá z následujících zdrojů: http://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/prezidenti-v-minulosti/tomas-garrigue-masaryk/zajimave-odkazy/jan-masaryk.shtml
http://www.hotelametyst.cz/hotely-praha-hotely-v-praze/jan-masaryk-hotel-vinohrady-hotel-praha-2/; www.brendakucerova.com/encyklopedie/personality.php?id=8415 .

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera19034
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse