Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Je svět kolem nás bezpečný? - úvaha

Je svět kolem nás bezpečný? - úvaha

Kategorie: Sociologie

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zamýšlí na otázkou, zda je dnešní svět pro jedince bezpečný. Popisuje formy nebezpečí, a také jak je bezpečí vnímáno různými věkovými kategoriemi. Zmiňuje především kojence, kteří začínají poznávat a neznají limit bezpečnosti. Dále se autor zamýšlí nad otázkou bytí či nebytí v souvislosti s násilím, kterému jsme vystaveni každý den. Zmiňuje se o statistikách trestné činnosti.

Obsah

1.
Úvod
2.
Vlastní úvaha
2.1.
Nebezpečí, které může výrazným způsobem ovlivnit náš život
2.2.
Nebezpečí jako forma násilí, vandalismu, šikanování, loupežných přepadení
2.3.
Věkové kategorie - děti
2.4.
Otázka bytí či nebytí
2.5.
Toleranční limit
2.6.
Zaměstnání a bezpečí
2.7.
Trestná činnost v ČR - statistiky
3.
Závěr

Úryvek

"2. VLASTNÍ ÚVAHA
Je vůbec v dnešním světě nějaké nebezpečí, které by zásadním způsobem mohlo ovlivnit náš život? Nebezpečí na základě kterého by jsme si pokládali otázky typu bytí či nebytí, být či nebýt?
Právě nebezpečí, které může výrazným způsobem ovlivnit náš život, stojí k zamyšlení. Je snad bezpečnější sedět doma a nevycházet do ulic, nebo chodit pěšky a nepoužívat motorová dopravní vozidla, hrát si se svými dětmi izolovaně na vlastním pískovišti či pískovišti veřejnosti přístupném, doprovázet své děti do škol nebo je pouštět samotné, chodit na fotbalová utkání či sledovat je doma v televizoru.
Otázkou však pro jednotlivce v naší společnosti zůstává a navždy zřejmě zůstane jestli nebezpečí jako forma násilí, vandalismu, šikanování, loupežných přepadení, vražd, dopravních nehod, krádeží, infekčních chorob, výtržnictví, pohlavního zneužívání žen a dětí, alkoholismu, drogové závislosti a dalších, postihne nebo nepostihne toho či onoho jedince a bude mít negativní vliv na jeho život.
Tyto formy nebezpečí jsou pro naší společnost vážným problémem, protože se přímým či nepřímým způsobem dotýkají nás všech. Není ani tak důležité, od koho či od čeho se může takové nebezpečí očekávat. Důležité však je, že se to týká všech věkových kategorií.
Máme-li začít u těch nejmenších dětí, kojenců, dětí předškolního věku, kteří si ani nemůžou uvědomit tu skutečnost, že by jim samotným v dnešním světě mohlo hrozit nějaké nebezpečí zapříčiněné ať nedbalostí či nepozorností dospělé osoby, škodolibostí či agresí např. dětí středního školního věku, kteří se samy v dětství staly oběťmi násilných trestných činů a nebo vyrůstaly v neúplných či nestabilních rodinách, nebo například útokem rozzuřeného volně pobíhajícího psa. Představme si a známe mnoho případů, kdy nepozorný rodič postaví kočárek s novorozenětem pod střechu plnou visících rampouchů a takový to rampouch se v době oblev uvolní a spadne přímo do kočárku, nebo do takového kočárku spadne uvolněná střešní taška. Je to jeden okamžik nepozornosti, který nás může poznamenat na celý život ať už fyzicky či psychicky. Je mnoho případů, kdy volně pobíhající psi ať jednotlivě či ve smečkách napadli děti hrající si na dětském hřišti a následky takového napadení poznamenávají jedince do konce života. A co třeba nevinná hra dětí na četníka a lupiče bez přítomnosti dospělé osoby, ze které se nakonec stane opravdová akční scéna s tragickým koncem, kterou se právě tyto děti nechaly inspirovat z našich sdělovacích prostředků, sledováním akčních, agresivních a hororových pořadů, hraní násilných a agresivních počítačových her. Toto jsou okamžiky, které zásadním způsobem mění vývoj dítěte, zanechávají ve vývoji takové stopy, které v dospělosti mohou vyústit až k poruchám osobnosti s násilnými a agresivními sklony jedince Má se cítit dítě bezpečně, když jde ráno do školy a na přechodu pro chodce ho srazí nepozorný řidič, má se cítit bezpečně, když je ve škole vystavováno různým posměškům, verbálním útokům a šikaně ze strany starších nebo fyzicky zdatnějších spolužáků? Je snad dítě v bezpečí v kruhu rodinném, kde otec alkoholik fyzicky a psychicky týrá celou rodinu? Má se tedy takové dítě cítit bezpečně?
Je to otázka k opravdovému zamyšlení, mnohdy to může být otázka bytí či nebytí. Co vlastně bytí či nebytí může představovat pro malé děti? Uvědomují si vůbec význam těchto slov, které mají podobu Descartovo "Myslím, tedy jsem."? Není pro tyto malé človíčky (děti) osobní bytí či nebytí člověka tajemství, o kterém vlastně nejsou ještě schopni ani přemýšlet. Spíše než otázku bytí či nebytí by si tyto děti ať už šikanované, týrané či ponížené, nebo tyranizující agresoři mohly spíše uvědomovat své limity. Pokud se vůbec o limitech dá diskutovat. Máme-li na mysli limit ve formě tolerančního limitu, lze vůbec takový „toleranční limit“ v těchto skutcích a formě násilí považovat za toleranční?
A co. dospívající mládež, co dospělé osoby, osoby pokročilého věku a důchodci? Mají se snad tyto skupiny osob cítit bezpečnější jen proto, že jsou starší a fyzicky zdatnější než kojenci či děti? Možná bychom si mohli myslet, že právě starší a fyzicky zdatnější osoby se mohou cítit bezpečněji. Ale jo tomu opravdu tak? Není to snad jen relativní názor, není to jen racionalizování vážné skutečnosti, kterou lze lehkovážně podcenit a mnohdy přehlídnout?. Ano, tyto osoby se opravdu bezpečněji cítí, jsou větší, silnější, starší, někteří si ani nepřipouštějí tu skutečnost, že právě mladší či výrazně slabší pro ně samotné mohou znamenat nebezpečí. "

Poznámka

Práce je myšlenkově neuspořádaná. Obsahuje pravopisné chyby.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15086
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse