Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Jihovýchodní Asie - příčiny a průběh finanční krize

Jihovýchodní Asie - příčiny a průběh finanční krize

Kategorie: Světová ekonomika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce popisuje příčiny a průběh hospodářské krize v Jihovýchodní Asii z konce 20. století. Stručně charakterizuje jednotlivé země, jejich fungování ekonomiky, přitažlivost pro investory. Hodnotí nástup krize, uvádí jednotlivé dopady na státní ekonomiku spolu s projevy v jednotlivých zemích. Věnuje se paralelnímu zhodnocení této krize s krizí Československa konce 20. let 20. století. Zmiňuje reakce MMF a vyhlídky asijských ekonomik do budoucnosti.

Obsah

Úvod
1.
Nástup krize
1.1.
Indonésie
1.2.
Tchajwan
1.3.
Hongkong
2.
Kalendář asijské krize 1997/98
3.
Srovnání asijské krize s velkou depresí 30.let
4.
Paralely a rozdíly asijské a české krize
5.
Mezinárodní měnový fond
6.
Vyhlídky asijských ekonomik
7.
Závěr

Úryvek

"SROVNÁNÍ ASIJSKÉ KRIZE S VELKOU DEPRESÍ 30.LET

Krize, které otřásly ekonomikami východní Asie, se nesporně zařadí k nejvýznamnějším událostem 90.let. Stranou pozornosti zůstávalo jedno zajímavé historické srovnání. K tomu, co se děje v Asii, existuje jedna paralela, totiž tzv. velká deprese ve Spojených státech v první polovině 30. let. Stejně jako v Asii také tehdy došlo v USA k selhání bankovního systému. A protože i Česká republika má problémy podobného charakteru, stojí téměř sedmdesát let staré události za pozornost.
V Americe tehdy zkrachovalo téměř deset tisíc bank, hrubý domácí produkt propadl o 30 procent, k tomu připočtěme téměř 20% nezaměstnanost. I slavní ekonomové Keynes a Galbraith podlehli v dobové atmosféře povrchnímu vysvětlení, že vinu nesou spekulanti. Dnes míří útoky znovu na tento osvědčený terč, ačkoli to nebyli "spekulanti", kdo vytvořil obrovský deficit zahraničního obchodu v Thajsku, kdo plánoval megalomanské projekty v Malajsii či připustil korupci v Indonésii. Spekulanti pouze využívají chyb, kterých se dopouštějí politikové a centrální banky. Lze-li spekulantům něco vyčítat, pak snad jedině to, že s poklesem thajského bahtu či indonéské rupie (ale také české koruny) nespekulovali o něco dříve. Příčina "velké deprese" tehdy byla jinde a spekulanti s ní neměli co do činění.

Banky neuváženě operovaly na trhu akcií a nemovitostí a nabraly si příliš mnoho rizikových úvěrů.
Kvůli pevným kurzům nemohl měnový trh pružně reagovat na situaci. Nadměrná role bank a rigidní měnová politika – tedy stejné faktory, jaké hrají klíčovou roli v asijské krizi.
Koncem 20. let americké banky mohutně investovaly na akciovém trhu, aniž přitom existovala rozumná pravidla pro tvorbu rezerv na případné kurzové ztráty. Dokud kurzy akcií rostly, banky vykazovaly v účetnictví vysoké zisky, poskytovaly laciné úvěry a nestaraly se o platební schopnost dlužníků. Ve velkém půjčovaly farmářům, do zástavy si braly pozemky a budovy a nebraly v úvahu, že by ceny nemovitostí mohly prudce spadnout.

V říjnu 1929 ale nastal "černý pátek" na newyorské burze. Tento prudký pád hodnoty amerických akcií by za normálních okolností neznamenal žádnou katastrofu (v roce 1987 se na tamní burze stalo prakticky totéž, ale krach neměl významné ekonomické následky). Tehdy však "normální okolnosti" nebyly – právě v akciích měly banky uložený svůj majetek a neměly dostatek další hotovosti. Peněžní ústavy začaly houfně rozprodávat akcie, a ty tím pádem stále ztrácely na hodnotě. Klienti si v panice vybírali vklady a bankovní domy se hroutily jeden po druhém. Firmy neměly kde získat úvěry a vyhlásily bankrot. Totéž se dělo se zemědělci, takže pozemky byly jako zástava za úvěr bezcenné.

"Černý pátek" ovšem nebyl příčinou krize, jen ji odhalil. Místo toho, aby například Federální rezervní systém pustil do oběhu velké množství peněz, aby zabránil platební neschopnosti, se vláda zachovala úplně obráceně: Federální rezervní systém zvýšil úrokové míry a nastolil restriktivní měnovou politiku. Americký ministr financí Andrew Mellon úzkostlivě lpěl na tzv. zlatém standardu a – jak se tehdy doslova vyjádřil – byl kvůli němu ochoten "zlikvidovat zaměstnanost, zlikvidovat akcie, zlikvidovat farmáře, zlikvidovat nemovitosti". Byl to nejhorší omyl, jakého se Mellon dopustil. Chronickou nezaměstnaností kolem 20% pak Spojené státy kvůli tomu trpěly ještě deset let poté.
Řešením tehdejší situace z dnešního pohledu mohlo být nahrazení zlatého standardu volně plovoucím kurzem nebo okamžitá devalvace. V roce 1934 nakonec dolar vůči zlatu devalvovat musel, a to na 59 procent původní hodnoty. Po zkušenostech s "velkou depresí" Kongres zakázal propojení komerčního a investičního bankovnictví, zavedl povinné pojištění vkladů a přijal zákony na ochranu drobných akcionářů."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera495
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse