Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Jižní Asie

Jižní Asie

Kategorie: Geografie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje základní geografiké údaje o Jižní Asii. Popisuje její povrch, věnuje se náboženství. Dále vyjmenovává a charakterizuje její vybrané státy. Zejména Indii, Pákistán, Bangladéš, Nepál, Srí Lanku, Bhútán a Maledivy. Zabývá se nejen jejich historií, přírodními podmínkami, ale také hospodářstvím, obyvatelstvem a dopravou.

Obsah

1.
Jižní Asie
1.1.
Povrch
1.2.
Náboženství
2.
Indie
3.
Pákistán
4.
Bangladéš
5.
Nepál
6.
Srí Lanka
7.
Bhútán
8.
Maledivy

Úryvek

"Bhútán

- hl. město: Thimbu
Bhútán je malá země ve východním Himalájí. Sdílí velkou část hranice s Indií, na severu pak hraničí s Čínou. Bhútán je obtížně přístupná země, kterou tvoří tři fyzicko-geografické celky. Na jihu se rozprostírá úzký pás nížin, které prudce přerůstají v rozeklané horské hřebeny a široká údolí Nízkého Himaláje. Nad nimi se tyčí Vysoký Himaláj s vrcholy přesahujícími 7000 m.
Podnebí je na jihu subtropické a na severu vysokohorské. Intenzivní letní monzunové deště přinášejí velehorským polohám velké množství sněhu. Většina obyvatel žije v údolích střední části země, která má mírné podnebí a dostatek pastvin. Jižní horská úbočí a nížiny pokrývají husté bambusové a monzunové lesy, v nichž žijí tygři a divocí sloni. V horách žijí jaci, divoké kozy a další vysokohorská zvěř.

Historie
Historikové se domnívají, že zhruba od 9. století území Bhútánu postupně osidlovaly kmeny, které přicházely z Tibetu. V 11. století zde vytvořily vlastní stát. V 17. století se Bhútán stal knížectvím, které bylo závislé na Tibetu, později jej ovládli Číňané. V roce 1772 se vyostřil spor s Východoindickou společností, který vedl k vyvlastnění osmnácti údolí a hlavních dopravních cest. Tím byla země fakticky zabrána Velkou Británií. Kmenové boje pokračovaly až do 19. století. Roku 1910 se Bhútán stal britským protektorátem. V roce 1949 kontrolu nad zahraniční a obrannou politikou země převzala Indie. Otroctví v Bhútánu bylo zrušeno až v roce 1956. Od roku 1971 je Bhútán členem OSN.

Zemědělství je obživou pro 93 % Bhútánců v produktivním věku, ale přitom orná půda zaujímá pouhých 8 % rozlohy státu, pastviny pak dalších 6 %. Pěstuje se hlavně rýže, kukuřice, proso, brambory a luštěniny. Pro vývoz se pěstuje ovoce, čaj a koření. Význam má také chov jaků a těžba vzácného dřeva, lesy pokrývají více než polovinu území.
Nerostné bohatství představuje uhlí, dále se těží grafit, vápenec, mramor a sádrovec.
Dlouhou tradici zde mají umělecká řemesla jako tkalcovství, řezbářství, výroba ručních zbraní a kovových předmětů. Zatím nepříliš velkou, ale čím dál tím více významnější roli hraje cestovní ruch. Hranice byly cizincům otevřeny až v roce 1974. Bhútán je obchodně zcela závislý na Indii, která mu dodává průmyslové výrobky.
V Bhútánu je málo silnic a letecká doprava se omezuje prakticky jen na vládní vrtulníky. Sociální a zdravotní péče i vzdělání jsou pro většinu obyvatel nedostupné, většina obyvatel je negramotných. Celkově Bhútán patří k nejzaostalejším zemím světa.
Zajímavosti: V zemi je zakázána činnost politických stran, jediná bhútánská politická strana Bhútánský národní kongres sídlí v exilu v Indii. Až v roce 2000 byl zpřístupněn internet. Od roku 2004 je v zemi zakázán prodej tabáku a platí zde zákaz kouření.

Maledivy
- hl. město: Male
Maledivy tvoří řetěz 19 ostrovních skupin v Indickém oceánu. Leží na jihozápad od Srí Lanky a táhnou se jižním směrem až pod rovník. Ostrovy jsou atoly – korálové útesy, které obklopují vrcholy podmořských sopek. Z celkového počtu téměř 2000 ostrovů je jen 200 obydleno. Maledivy jsou nejplošším a nejníže položeným státem světa (žádné místo neleží více než 2,5 m nad hladinou oceánu). Podnebí je tropické, horké a vlhké. Blízké korálové útesy tvoří ochranu před prudkými cyklony, které doprovázejí monzuny."

Poznámka

Práce kompilačního charakteru. Částečně čerpáno např. z: http://www.seminarky.cz/detail.php?id=1207; http://marki-spol.blog.cz/0802/jizni-asie-zemepis; http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1kist%C3%A1n.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15012
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse