Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Josef Čapek: Stín kapradiny - srovnání knihy a filmu

Josef Čapek: Stín kapradiny - srovnání knihy a filmu

Kategorie: Literatura

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text srovnává knihu Josefa Čapka Stín kapradiny a jeho zfilmovanou podobu od Františka Vláčila. První část práce se věnuje interpretaci knihy, kdy jsou charakterizovány postavy a detailně popsán děj, včetně vložených úryvků z knihy. Druhá část pak objasňuje, jakými prostředky jsou hlavní myšlenky knihy vyjádřeny ve filmu a nakolik se tento od knihy liší.

Obsah

1.
Úvod
2.
Kniha
2.1.
Charakteristika hlavních postav
2.2.
Popis děje
2.3.
Závěr
3.
Film
3.1.
Analýza dialogu
3.2.
Ztvárnění
3.3.
Závěr

Úryvek

"Kniha Stín kapradiny byla napsána roku 1930 spisovatelem Josefem Čapkem, který se však vždy považoval především za malíře. Stejně tak režisér František Vláčil měl k výtvarnému umění vždy blízko. Proto jej zaujaly vizuální vjemy, které z Čapkovy knihy vycházely, a ta byla roku 1984 zfilmována pod stejnojmenným názvem. Vznikla tak dvě velmi poetická díla.
V knize je velmi důležitým prvkem používaná řeč. Monolog vypravěče splývá s vnitřním monologem postav a ten s přímou řečí. Velmi důležitá je role vševědoucího vypravěče, který se prezentuje jako objektivní pozorovatel. Obrací se však také k postavám děje, ke čtenáři, ke zvířatům ale i k neživým věcem jako například lesu nebo látce na šaty. Také mluví například hlasem duše nebo hlasem těla mrtvého hajného. Přímá řeč je omezena.
Co se týče charakteristiky dvou hlavních postav – Vaška a Rudolfa – je nám z mnoha pasáží jasné, že jejich charaktery jsou dosti odlišné. Vašek je naivní, citlivější a ustrašenější než arogantní, necitlivý a sebestředný Ruda, který si je jejich počínáním a zdarem mnohem jistější a pro Vaška, který se bojí samoty, je oporou. Když je například Vašek nemocný a probudí se uprostřed noci, nachází v přítomnosti Rudy, kterému důvěřuje, útěchu. Když se k ránu probudí Ruda, zaobírá se pouze úvahami, zda Vašek zemře nebo ne. Kvůli svému sobectví je ochoten opustit kamaráda, protože by se mu mohl stát přítěží. A Vašek mu tento pokus o útěk kvůli své ustrašenosti promíjí. Rozdíl jejich povah je také dobře patrný, když si vykládají zážitky s dívkami z Prahy. Vašek Rudu vyslechne, a protože je to jeho kamarád, rozhodne se historce shovívavě věřit. Ruda naopak Vaškovo vyprávění hned shodí jako pohádku. Přestože jsou rozdílní, jedno mají společné. Oba se bojí chycení a následků svého činu, přestože se navzájem ujišťují o opaku.
Vlastnosti a povaha Rudy a Vaška jsou nám vykresleny prostřednictvím dialogů nebo jejich vnitřních monologů zprostředkovaných vypravěčem. Méně informací je nám pak sděleno přímo vypravěčovým monologem. Mnohdy však monology vypravěče a postav splývají a je těžké je odlišit.
I o některých událostech mimo hlavní rámec příběhu – nebo spíše hypotézách o nich – se dovídáme prostřednictvím myšlenek a představ pytláků. Jde například o nalezení mrtvého hajného a sdělení to jeho ženě, o jeho pohřeb nebo o plánech Rudy a Vaška po zabití hajného. Spolu s vypravěčem nahlížíme do jejich myšlenek a jsou nám tak zprostředkovány nejpravděpodobnější možné situace, kterých mi ani postavy nejsme přímými svědky.
Prostřednictví vnitřních monologů jsou čtenáři sdělovány i pravé pocity Vaška a Rudy. I když se oba chvástají, dokazují si svou moc a nedotknutelnost a dokonce vinu shazují na hajného, od vypravěče se dovídáme, že hlavními pocity, které u nich převládají, jsou strach, který se snaží zamaskovat, a vina, které se snaží utéci: „Povídají si, že si jdou, kam se jim chce, ale zajisté, že Strach je tím vůdcem, který je vede stezkami neoznačenými“ . Jejich strach je patrný od první chvíle, kdy zabijí hajného."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18740
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse