Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Keramický kroužek - asistentská praxe

Keramický kroužek - asistentská praxe

Kategorie: Pedagogika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce vznikla v rámci asistentské praxe ve volnočasových aktivitách, konkrétně v keramickém kroužku při základní škole. Popisuje roční plán kroužku a konkrétní technologické postupy, které se při výrobě používají. Podrobně seznamuje s průběhem dvou vyučovacích hodin, jednou u začátečníků a druhou u starších a pokročilejších dětí. V závěru se zmiňuje o setkání žáků s nevidomou dívkou v rámci projektu Hele lidi, pro niž je tvorba keramiky jednou z důležitých činností.

Obsah

1.
Úvod
2.
Roční plán keramického kroužku
3.
Průběh hodiny keramiky
3.1
Střední náročnost
3.2
Větší náročnost
4.
Výukový program Hele lidi
5.
Shrnutí asistentské praxe

Úryvek

"Protože v keramice se ke zpracování a dotváření výrobků používá nejrůznějších prostředků od špachtlí přes jehly, nůžky, párátka, nožíky, přírodní materiály a podobně, seznámí lektorka děti na začátku každého kurzu s možnými riziky úrazu a se způsoby použití jednotlivých pomůcek.
Následuje seznámení s hlínou jako s mnohotvárně použitelným materiálem. Především je třeba dětem zdůraznit, že keramická hlína, ačkoliv slouží k modelování stejně jako plastelína, se kterou se dosud setkávaly, má poněkud odlišné vlastnosti. Zatímco plastelína se hnětením stává stále tvárnější, hlína naopak začíná tuhnout a praskat. S tímto jevem je třeba při práci počítat.
Hned v úvodní hodině dostanou děti do ruky několik kousků hlíny a učí se vytvářet základní tvary, ze kterých se v podstatě neustále vychází. Nejdříve si v dlani nebo na pracovní desce vymodelují z hlíny několik koulí. Z jedné z nich vytvoří kapku, z další krychli a nakonec zkusí ovál. Tvar, který se jim nejlépe vydařil, si mohou dozdobit např. různými otisky (velmi dobře poslouží staré fixy, různě hranaté tužky apod.), a ten si po vypálení odnesou domů.
V dalších hodinách se učí vyválet souměrné pláty, které bývají základem pro tvorbu tzv. kachlí, tedy dvojrozměrných výrobků. Zde se nabízí obrovská škála možností od kreslení motivu na kachli, vyškrabávání reliéfu do zavadlé hmoty, vyřezávání konkrétního tvaru (slon, ryba, srdíčko, kočka,…), otiskování různých přírodnin (nejčastěji žilnatina listů, drobné větvičky), dolepování dalších motivů na kachli. Při práci je třeba dbát na pečlivost, zapravování okrajů výrobku, důkladné lepení. Zpočátku děti pracují podle šablony.
Jakmile žáci zvládnou tuto kapitolu, mohou se pustit do tvorby prostorových předmětů. Opět nám poslouží jednoduché náměty zvířátek, kdy základem těla bývá ovál nebo koule a další části se dolepují z již známých tvarů. Zručnější děti pak samy dotvářejí detaily, experimentují s hmotou. V této fázi už si mohou vyrobit i jednoduché misky (vymačkávání z koule, šňůrová technika, lepení plátů do válce) a dle vlastní fantazie dozdobit (otiskováním, vyrýváním, lepením drobných motivů).
Za náročnější lze považovat výrobu větších dutých předmětů, kdy žáci musí dodržet jistý technologický postup, aby se jim výrobek v průběhu práce nezbortil. O to větší pak mají radost z výsledku!
Asi jedenkrát za měsíc lektorka všechny výrobky předvypálí v peci (teplota cca 960OC) a následuje finální úprava. Podle zájmu a cítění dětí se některé výrobky pouze namočí do rozpuštěného burelu nebo feprenu a vymyjí, čímž získají starobylou patinu a více se nezdobí. U jiných výrobků je tato „koupel“ základem pro další práci, kdy se zbytek ještě může domalovat různobarevnými glazurami. Zde je vhodné dětem vštípit zásadu, že „méně někdy znamená více“. Pokud si děti vyráběly hrnečky, mističky nebo vázy, často je nechávají vylít glazurou (provádí lektorka), aby tak zabránily pozdějšímu případnému prosakování vody.
Jakmile jsou výrobky patřičně ozdobeny, putují opět do pece, tentokrát k finálnímu výpalu (teplota cca 1250 OC). Po zchladnutí pece, asi po dvou dnech, lze výroky již bezpečně vyjmout. Každý předmět něčím překvapí, ať je to získanou barvou (nevypálené glazury mívají totiž naprosto odlišnou barvu, např. tmavomodrá se jeví jako světle fialová) nebo celkovým vzhledem, každý výrobek je originálem. Děti zažívají ze své práce neskrývanou radost a mnohdy svými výrobky obdarovávají celou rodinu."

Poznámka

Seminární práce do předmětu Pedagogická praxe volnočasová průběžná.
Je doplněna množstvím fotografií, rozsah čistého textu je cca 5 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20670
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse