Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Krize v jihovýchodní Asii

Krize v jihovýchodní Asii

Kategorie: Světová ekonomika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se stručně věnuje popisu průběhu hospodářské krize v Asii. Uvádí, jaká byla situace před jejím vypuknutím, i jak byly ovlivněny jednotlivé státy této části světa. Zabývá se specifiky Korei, Indonésie a Tchaj-wanu. Hodnotí dnešní situaci na pozadí celého vývoje.

Obsah

Úvod
1.Situace před začátkem krize-období růstu
2.Počátek krize a její hlavní příčiny
3.Specifika Jižní Korei
4.Průběh krize v Indonésii
5.Tchaj-wanský „ zázrak “
6.Závěr-situace dnes a vyhlídky do budoucnosti
Závěr

Úryvek

"4.Průběh krize v Indonésii

Indonéská ekonomika začala prudce růst v 70. letech, mimo jiné díky objevu nalezišť ropy. Proto dosahovala téměř zázračného růstu HDP - okolo 8 %. Hospodářská krize se ovšem nevyhnula ani této zemi . Tamní měna se za necelý půlrok propadla o více než 80 % (během jednoho lednového týdne dokonce o 25 %) a objevily se tu odjinud dosud neznámé případy rabování obchodů a panických nákupních horeček. Jak je možné že se země, která vykazuje osmiprocentní růst HDP dostala do takovéto situace? Indonéské hospodářství mělo totiž také jistá specifika. Většina megalomanských projektů byla úzce provázána s rodinným klanem prezidenta Suharta. Jeho rodina podle odhadů kontroluje majetek v astronomické výši 50 miliard dolarů a pravděpodobně má také miliardová konta v zahraničí.. Není třeba dodávat, že většina podniků ovládaných Suhartovou rodinou požívala zvláštních privilegií včetně úlev na daních, vysokých ochranářských celních sazeb a dokonce i státních dotací. Ve světle nových informací se tedy vynořuje otázka, jak vlastně mohli zahraniční investoři považovat indonéskou ekonomiku za zdravou. Nevěděli snad o rozsahu tamní korupce? Nebo byli zlákáni zázračnou mírou růstu a výnosnosti investic, které se rychle zhodnocovaly a přinášely vysoké dividendy?

5.Tchaj-wanský „ zázrak “

Při hledání odpovědi na otázku o příčinách krize se stále častěji cituje příklad Tchaj-wanu, tedy země, které se krize na rozdíl od ostatních asijských tygrů jako "zázrakem" vyhnula. Možná to ale nebyl zázrak. Na Tchaj-wanu se totiž zřejmě vyvarovali téměř všech chyb, kterých se dopustily ostatní země v regionu.
Ostrovní země se může chlubit jen malou zahraniční zadlužeností a tradičně solidní bankovní regulací. Zatímco v Koreji či v Indonésii byly hlavním motorem růstu obrovské konglomeráty, na Tchaj-wanu hrají rozhodující roli malé a střední firmy - dokonce i v sektorech, kde něco takového donedávna považovali ekonomové za nemožné, například v chemickém průmyslu. Většina tamních podniků také podniká bez velkých nároků na kapitál. Zpravidla vyrábějí "jen" komponenty pro výrobky zahraničních firem a samy přitom některé komponenty dovážejí. Možná hraje roli i skutečnost, že Tchaj-wan je již několik let demokracií s režimem o poznání svobodnějším, než je například indonéský.

6.Závěr-situace dnes a vyhlídky do budoucnosti

Ještě nedávno by asi nikdo nevěřil, že z východní Asie mohou začít přicházet optimistické zprávy. K hroutící se Asii se přidalo ještě Rusko a vyhlídky všech mladých trhů vypadaly stále temněji. Dnes se situace vyvíjí zcela jinak a překvapuje i ty největší optimisty. K mírnému oživení (2-4% růst HDP) dochází v Jižní Koreji, Thajsku, Malajsii a na Filipínách a jisté známky oživení lze zaznamenat i v zemi postižené doslova hospodářskou katastrofou, tedy v Indonésii. Na akciových trzích v Malajsii a Thajsku se za poslední rok zdvojnásobily ceny a burzy v Soulu a Singapuru se dokonce dostaly na předkrizovou úroveň. Do jaké míry je toto oživení zdravé a udržitelné? A je opravdu tak zázračné a překvapivé?

V době, kdy asijská krize vrcholila, tvrdila většina analytiků, že bez složitých a bolestivých reforem se nemůže nic pozitivního změnit: je prý třeba odstranit korupci, pročistit bankovnictví, zavést skutečný bankovní dohled, rozbít finančně-průmyslové konglomeráty, odstranit vazby podnikání na politiku apod. K něčemu takovému dochází, ale jen velmi pomalu, procento špatných úvěrů v thajských bankách například dále roste a jihokorejské konglomeráty jsou rozbíjeny jen váhavě. K mírnému oživení dochází i bez reforem. Firmy a domácnosti začínají opět spotřebovávat a investoři investovat."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera494
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse