Seminarky.cz > Maturitní otázky > > > Kultura a umění - maturitní otázka anglicky

Kultura a umění - maturitní otázka anglicky


Kategorie: Angličtina

Typ práce: Maturitní otázky

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o maturitní otázku, která všeobecně představuje kulturní zařízení ve městě, jako jsou kino, divadlo, restaurace, ale i další oblasti jako je televize.

Obsah

1.
Úvod
2.
Kina
3.
Divadla
4.
Hudba
5.
Televize
6.
Literatura

Úryvek

"There are two multiplex cinemas in Pilsen; their repertory is focused on presenting commercial, action films, which do not interest more demanding cinemagoers. There are two smaller cinemas in Pilsen, I prefer their repertory. They have a special program – a Film club – they show old classical Czech films directed by my favourite directors such as Kachyňa, Herz, Vávra or Menzel. My best-loved old film is Obchod na Korze. The film was based on a book by Ladislav Grosmann and directed by Kádár and Klos. The film was made in 1965 and it received the American film award Oscar. I like unknown or alternative films directed by for example Věra Chytilová, Woody Allen or Fellini… These films are mostly difficult to understand. I like psychological dramas or films, where there are more time lines or plots and the end of the film is not so definite (21grams, Hearts in Atlantis, Butterfly effect, Magnolia, Clocks…).
On television I will not let slip the opportunity to watch famous films, which won the Oscar or another award at festivals and with such stars as Katherine Hepburn, Meryl Streep, Tom Hanks or Woody Allen. I prefer foreign films which are not dubbed but provided only with subtitles because it is a good opportunity for me to test my knowledge of English. The channel CT2 show these films mostly late in the evening."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x47e6a26d1b045.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Kultura.doc (38 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse