Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Květná zahrada v Kroměříži

Květná zahrada v Kroměříži

Kategorie: Dějepis, Umění/hudba

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text seznamuje s Květnou zahradou v Kroměříži. Popisuje její historii a věnuje se významným architektonickým částem. Informuje zejména o rotundě a kolonádě v této zahradě.

Obsah

1.
Úvod
2.
Květná zahrada
2.1
Historie
2.2
Rotunda v Květné zahradě
2.3
Kolonáda v Květné zahradě
3.
Závěr

Úryvek

"2. KVĚTNÁ ZAHRADA

2.1 Historie

Dějiny květné zahrady jsou poměrně stručné. Byla vybudována za olomouckého biskupa Karla Lichtensteina-Kastelkorna v rámci celkové obnovy města a zámku po pohromách třice-tileté války. V r. 1665 vznikl záměr přeměnit ovocnou zahradu a zelinářskou zahradu při ště-chovickém dvoře na libosad. Tehdejší biskupský architekt F. Luchese již na jaře 1666 předložil plán zahrady. V témže roce, po Luchesově smrti, práci přebírá G. P. Tencalla, jenž je také autorem návrhu rotundy a kolonády. A tak na ploše šestnáctihektarového obdélníku o rozmě-rech 485 x 300 m se začala budovat osová pozdně renesanční italská zahrada. Náklady byly obrovské – 75000 zlatých. Práce pokračovaly rychle. V roce 1667 byla hotova ohradní zeď, byl položen vodovod, začala se stavět rotunda. Pak byly vysázeny špalíry ze vzrostlých stromů a upraveny cesty. V letech 1670 – 75 byly provedeny všechny stavební práce včetně vy-budování kolonády a většina prací zahradních. Při obvodní komunikaci byl obnoven ptačinec a bažantnice, byla postavena oranžérie. V jižní části zahrady vznikly dva rybníčky se sochami Moravuse a Diany. Ve středu kolonády byl hlavní vchod do zahrady. Jeho vstupní portál je ozdoben portrétní bustou biskupa Karla Lichtensteina-Kastelkorna, zcela ojedinělou památkou moravského sochařství 17. století. Kartuš s oslavným textem má datování 1675.
V následujících letech byly prováděny už jen méně podstatné úpravy, které nezasáhly do základních prvků a rysů celku. Byly vybudovány skleníky, některé sochy byly přeneseny do Podzámecké zahrady apod. Počátkem 19. století zaznamenáváme nešetrný zásah – vykácení části špalírových ploch na velkém trojúhelníku, jehož základ tvořila kolonáda a vrchol rotunda. Úpravy z let 1840 – 45 se vyznačovaly již uvážlivým přístupem. Byl přestavěn dům za-hradníka a jižní oranžérie upravena na teplý skleník a zřizuje se také zimní skleník.
V období mezi 1. a 2. světovou válkou byla zahrada zčásti přebudována na užitkovou. V 50. letech se začalo s obnovou její původní podoby. V roce 1963 byly vypracováním plánů památkové restituce Květné zahrady pověřeni ing. arch. J. Němec a ing. arch. D. Riedl. Větši-na jejich projektů byla později realizována.

2.2 Rotunda v Květné zahradě

Vzácným architektonickým doplňkem Květné zahrady je osmiboká budova rotundy, kte-rá dominuje její špalírové části. Byla vybudována současně se zahradou v letech 1667 – 69 podle projektu G. P. Tencally, vídeňského císařského inženýra a architekta.
V 70. letech 18. stol. byla provedena vnitřní úprava rotundy. Byly zde vybudovány čtyři umělé dekorativní jeskyně, tzv. grotty, doplněné vodotrysky. Štukovou výzdobu provedli ital-ští mistři Quirico Castelli a Carlo Borsa. Bohatá je také sochařská výzdoba, jejíž tématický program vypracoval olomoucký malíř Ant. Martin Lublinský. Tvoří ji šestnáct soch satyrů a alegorie čtyř ročních období, dílo gdaňského sochaře Michala Mandíka.
Umělecky nejzávažnějším dílem v rotundě jsou nástropní malby, které vytvořil známý italský umělec Carpoforo Tencalla, obnovitel freskové techniky v záalpské Evropě. Jednotlivé obrazy jsou umístěny v plastických štukových rámech, a to jednak v kopuli nad ústředním prostorem, jednak v polovině grott a ve všech osmi spojovacích chodbách mezi grottami. Při výzdobě osmi polí v kopuli malíř využil mytologických námětů vázaných na vodní živel. V r. 1901 utrpěla rotunda nevhodnými stavebními úpravami i necitlivou přemalbou Tencallova díla."

Poznámka

Práce obsahuje fotografie.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18558
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse