Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Lidské sny a Freudova koncepce snů

Lidské sny a Freudova koncepce snů

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce analyzuje lidské sny a seznamuje s Freudovou koncepcí snů. Nejdříve se zabývá životopisem významného psychiatra Sigmunda Freuda, poté definuje sen, zejména jeho symboliku. Seznamuje s moderními teoriemi výkladu snů, včetně jejich významu. Praktická část rozebírá sen autora seminární práce, a informuje o novodobých snářích.

Obsah

1.
Teorie
1.1.
Sigmund Freud
1.2.
Co je to sen?
2.
Dnešní pohled na problematiku
2.1.
Moderní teorie výkladů snů
2.2.
Význam snů
3.
Vlastní přínos
3.1.
Vlastní výklad snu
3.2.
Novodobé snáře
4.
Závěr a vlastní názor

Úryvek

"„V prostředí naší letní chalupy na Horních Pasekách.Odehrávajíce se na dvoře. V pozadí se tyčí nepřirozeně temná, velká a obludná stodola. Dále dojde na prostředí obytných prostor, neobyčejně malých a těsných, je zde málo světla a pocit dusna. Děj zachycuji v okamžiku, kdy utíkám před nepřirozeně velkými mravenci, ve snu mne stále napadá výraz Leptothorax affine. Objevuje se i obraz detailu, krátké válcovité tělo červené barvy s krátkými tykadly, krátké nohy, po zabití mají najednou nohy delší a odporně vypadající. Silný zážitek nechutného těla s propletencem najednou dlouhých noh a tělních tekutin. Utíkám se do stodoly kde je velký prostor, přemýšlím zde nad útěkem a mám pocit, že uvažuji již příliš dlouho. Necítím strach ale odpor, obdobná slova dokonce opakuji. Mravenci by se přes nezakryté dveře s mnoha dírami jistě dostali ale zůstávají venku. Podle mého mínění jsem vymyslel lest, otevřu dveře a utíkám přes kurník, který tam ve skutečnosti ani není ( zde začíná být patrné rozplývání obrazu a hromadí se nelogické postupy ). Koštětem zabíjím pár mravenců na zápraží a zavírám za sebou dveře. Ocitám se v obytných prostorách, kde potkávám svou matku a hovořím s ní. Rozhovor není zřejmý ale zdá se být o úplně obyčejných věcech. Poslední pocit ze snu je jakýsi pocit uspokojení.“

Výklad snu:
Prostředí naší letní chalupy na Horních Pasekách…místo skutečně existující, velmi často tam s rodinou pobýváme, sen mohl být podnícen pohnutkou mé matky, která mě už delší čas nabádala abych v zimě na chalupu zašel zkontrolovat stav věcí. Také je toto místo jedním z častých symbolů, které se mi zdají. Snad jsou na toto místo fixovány potlačené vzpomínky z dětství?
Nepřirozeně temná,obludná a velká stodola…faktem je, že jsem se jako malý vstoupit do stodoly bál, ubírá se snad sen tímto směrem, zasuté vzpomínky, vytahujíce co nejvíce zasunuté pocity strachu? Nebo se podvědomě upozorňuji na velký, prázdný prostor, který mám v sobě po nějaké nepříjemné události či snad bolesti. Žádná však poslední dobou nezůstala.
Útěk před mravenci…šifrovací metoda by přinesla vysvětlení, že sebe spatřuji jako pilného, snaživého a v práci mne očekává velký rozmach a materiální pokrok. Vidím však v mravencích spíše něco, před čím utíkám i v normálním životě. Může to být problém, otázka nebo člověk ?
Leptothorax affine…Jedná se o latinský název. Leptothorax je skutečně podrodem podčeledi mravenců Myrmicinae. Tento název jsem se skutečně učil kvůli známému, kterému jsem pomáhal s laboratorní prací o pozorování mravenců bachratých. Affine je však naprosto špatně. Napadá mne jen, že může jít o druhový název mechu Minium Affine (Měřík příbuzný).Tento název jsem si také pokoušel zapamatovat z pohnutky přítelkyně. Jedná se tedy o zkomoleninu, kterou snový obraz spletl v jednu aby snad odvrátil od něčeho pozornost? Možná by přílišné zamyšlení se nad těmito názvy mohlo přinutit se dokonce probudit a jít se přesvědčit což sen oddálil.
Krátké válcovité tělo červené barvy s krátkými tykadly, krátké nohy, po zabití mají najednou nohy delší a odporně vypadající…přesně podle Freuda, je zřejmé, že nic co je krátké neukazuje na sexuální podtext snového záměru. Při této větě mne mimoděk napadají slova jako vypočítavost a lstivost. Mám snad svému údělu čelit tak, že ho přechytračím ? "

Poznámka

Poznámky pod čarou jsou součástí textu, některé z nich jsou v textovém rámečku.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera16738
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse