Logoterapie

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se věnuje logoterapii. Autor představuje Elizabeth Lukasovou, psycholožku, která se věnuje logoterapii. Dále se práce zabývá postojem k sexualitě a výchovou, která má naučit dítě schopnosti milovat a vést k zodpovědnosti. V následujících řádcích hovoří práce o motivaci. Nejdříve jsou vyjmenovány školní obtíže a poruchy pozornosti, které se v současné době vyskytují mnohem častěji. Mezi tyto poruchy patří zaplavení dítěte pocity, nesprávné zařazení dítěte a nedostatečná motivace. Dále autor hovoří o potížích v kontaktu mezi rodiči, sourozenci, dětmi a vrstevníky,s nimiž většinou souvisí s otázka agresivity. Na závěr se dočteme o poruchách snažení a sebehodnocení.

Obsah

1.Elizabeth Lukasová
2.
Pudovost proti svobodě vůle
2.1
Pudovost k sexualitě
2.2
Výchova k odpovědnosti
3.
Motivace jako jádro pedagogiky
3.1
Školní obtíže a poruchy pozornosti
3.1.1
Nepříznivé okolnosti a zaplavení podněty
3.1.2
Nedostatečné schopnosti nesprávné zařízení dítěte
3.1.3
Nedostatečná motivace dítěte
3.2
Potíže v kontaktu a agresivita
3.3
Poruchy snažení a sebehodnocení
3.3.1
Zanedbání
3.3.2
Neurotizace

Úryvek

"1.1.1. Postoj k sexualitě
Základní otázka zní: Co může psychologie nabídnout zdravé sexuální výchově?
Od svého vzniku věnovala psychologie jakožto samostatná věda značnou část svého úsilí a bádání lidské sexualitě. Postoj k sexualitě se podstatně změnil – původně se předpokládalo, že potlačování, utajování a tabuizování sexuálních potřeb narušuje a poškozuje lidské, a zejména duševní, zdraví. Na tomto základě je založeno Freudovo terapeutické pojetí spočívající v odkrývání a uvědomování vytěsněných pudových hnutí a občas i v odžívání frustrovaných potřeb. Ve skutečnosti totiž veškeré odkrývání, nepotlačování a odžívání sexuálních potřeb ničím nepřispělo k duševnímu ozdravění lidstva. Sotva kdy měli lidé naší kultury takovou míru svobody, tolik sexuální stimulace, tolik příležitostí ke střídání partnerů, tolik smyslových pobídek poskytovaných technikou a medii a tolik možností otevřeně a bezostyšně diskutovato svém pudovém životě jako dnes. Zřídkakdy si mohla mládež tak bez zábran užívat své sexuality a dostávat takový přebytek sexuální osvěty jako dnes. A přitom nikdy nebylo tolik konfliktů, tolik sexuálních problémů, tolik manželských a partnerských dramat, jako je nyní vidět i v psychologických poradnách. Vzrůstající velkorysost v oblasti sexuality může být výdobytkem pokroku; ke zdraví lidí však nepřispěla.
Tento znepokojující výsledek zůstával dlouhou dobu bez vysvětlení, dokud na něj nenašlo odpověď moderní zkoumání motivace a v neposlední řadě i logoterapie. Tato odpověď zní – v duševní dimenzi člověka princip homeostázy neplatí! Homeostáza znamená rovnováhu – v této souvislosti ´vnitřní rovnováhu jedince´.
Princip homeostázy již ani při nejlepší vůli nelze udržet. Pro své duševní zdraví člověk bezpodmínečně potřebuje, aby řada přání zůstala otevřených. A to v podobě realizovatelných životních obsahů a osobních cílů, které člověku stojí za vynakládání úsilí.
Princip sebetranscendence stojí proti principu homeostázy. Získání slasti nemůže být mezi lidmi hlavním cílem; může pouze provázet nějaký hlavní účel jako jeho vedlejší účinek. Frankl opakovaně prokázal charakter efektu u štěstí. Vyjádřil to takto: „ Čím více někomu jde o slast, tím více mu uniká.“ O samostatnou slast nelze usilovat, nelze ji vynucovat, není pro člověka přiměřeným předmětem snahy. Nejinak je tomu v oblasti sexuality. Čím více se lidí věnují vlastní slasti či pohlavnímu aktu, tím víc se jim přitom slast ztrácí. Usilují o vedlejší účinek bez hlavního cíle a nacházejí pouze zklamání. Existenciální a sexuální frustrace se objevují v závislosti na smyslu a lásce. Nemáme-li smysl, ztrácí život svou cenu; nemáme-li lásku, ztrácí svůj smysl sexualita. Podle Frankla zaplavila lidstvo sexuální inflace. Je znehodnocován vlastní cíl lidské sexuality – vztah lásky mezi dvěma lidmi.
Na duchovní úrovni člověka je partnerství osobním vztahem, vztahem k druhé osobě. Čím je tento vztah intenzivnější, tím větší hodnota je této osobě přikládána a tím je také vyjádření sexuality smysluplnější. Sexuální akt se stává ztělesněním lásky, jak to vyjádřil Frankl. Když však osobní vztah schází a sexuální akt je užívám pouze jako zdroj psychické slasti, chybí v kognitivním řízení člověka význam – jeho smysluplná souvislost. Sexuální akt přestává mít vyjadřovací funkci. Citově je sice ještě vnímán jako příjemný nebo vzrušující, avšak duchovně je prožíván více či méně vyprázdněný. Poté, co emočně příjemný pocit odezní, zůstává pocit prázdnoty. Bez osobního vztahu k partnerovi nastává po sexuálním chování existenciální frustrace. "

Poznámka

Seminární práce je součástí rozsáhlejšího textu u práce - Psychoterapie.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera2703
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse