Seminarky.cz > Maturitní otázky > > > MO č. 17: Travelling and trips

MO č. 17: Travelling and trips


Kategorie: Angličtina

Typ práce: Maturitní otázky

Škola: Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova 8, České Budějovice

Charakteristika: Maturitní otázka se věnuje cestování a výletům. V první řadě zmiňuje cestování jako trend 21. století a obecně to charakterizuje. Dále pokračuje rozdělením dopravních prostředků, některé z nich jmenuje a řeší jejich výhody a nevýhody. Poté zmiňuje některé dokumenty, které potřebujeme k cestování do zahraničí. V závěru popisuje autorův vztah k cestování a zážitky, jak trávím prázdniny. Práce obsahuje stručnou osnovu.

Obsah

Maturitní otázka s tématem Travelling and trips. Rozsah práce je 1 strana.
Obsah:
• Explanation of the topic
• Travelling in general
• Means of transport
• Advantages and disadvantages of travelling by plane, train, car or coach
• Documents which we need to travel abroad
• Me and travelling during holidays

Úryvek

"Travelling is very popular in the 21th century and that is why it is so common. People all around the world travel for various reasons. One of them is tourism especially during holidays. Others travel for a scientific purpose. Many people like travelling because it is exciting. I will say something about travelling in general, then I will mention some means of transport and their advantages and disadvantages and I will add some more information about documents which we need to travel abroad. Finally I will tell you something about me and travelling during holidays.
Firstly, I think that travelling and trips are the most common during holidays, when people have so many free time. They just don’t like to sit at home and watch films or something like that, but they want to see new places, they want to discover new cultures and improve foreign language or just enjoy the weather and take a suntan.
Secondly, I’d like to mention some means of transport. We can divide it into a private and a public. The private transport includes cars, motorbikes, bicycles and so. The public one includes trams, underground, trains and so.
In addition, I’d like to say something about advantages and disadvantaged of travelling by plane, train car or coach. So, I think that flying is great because it’s the fastest way to travel and it’s comfortable. On the other hand, it is very expensive and it’s also bad for the environment. Trains are slower than planes, but still quite fast and they are much cheaper and I think that they are also comfortable. But they cost more than coaches or buses. When travelling by a car, you can stop wherever you want to take a break and you can also see the sights along the way. For me the train is the best mean of transport when travelling to long distances, because it’s comfortable, I can do many things during journey and what’s more, I have train free, because father worked for České dráhy."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x56ab631400d73.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
MO__._17_Travelling_and_trips.doc (29 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse