Seminarky.cz > Životopisy > > > Madeleine Albright - životopis

Madeleine Albright - životopis

Kategorie: Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce čtivou formou seznamuje s životem Madeleine Albrightové. Popisuje její dětství poznamenané útěky z Československa, a návraty zpět. Velkou pozornost věnuje válečné a poválečné situaci u nás, i diplomatickým aktivitám jejího otce, které považuje za nejdůležitější faktory, jež utvářely její politické názory. Poté mapuje její diplomatickou kariéru a názory od počátků, až po největší úspěchy v Clintonově administrativě.

Obsah

1.
Dětství
2.
Emigrace do Británie, diplomatické aktivity otce
3.
Návrat do Čech
4.
Emigrace do USA
5.
Studium a počátky diplomatické kariéry
6.
Clintonova volební kampaň
7.
Velvyslankyně USA v OSN
8.
Postoj ke Kubě a Srbům
9.
Úspěchy na půdě OSN
10.
Ministryně zahraničí
11.
Dovětek – jaké je opravdu, vztah k ČR

Úryvek

“Zatímco její otec jako pracovník československé exilové vlády bojoval proti Hitlerovi (požíval plné důvěry prezidenta Beneše i Jana Masaryka), šestiletá Madeleine nastoupila do školy. Vysvědčení z roku 1943 ji charakterizuje jako bystrou a živou žačku, která se snadno učí a dobře si látku pamatuje. Známky měla dobré, jen ze zeměpisu kupodivu téměř propadala.
Pokřtěná a vychovaná byla jako katolička, a jak dnes tvrdí, o svém židovském původu se dozvěděla teprve nedávno, když Michael Dobbs z listu Washington Post uveřejnil reportáž, ze které vysvítalo, že se její prarodiče a několik dalších příbuzných stalo oběťmi holocaustu.
Po válce se Korbelovi vrátili do Československa. Tatínek se stal velvyslancem ČSR v Jugoslávii a pracoval pro mezinárodní komisi OSN pověřenou dělením Kašmíru mezi Indii a Pákistán. Zde při svém působení Korbel vytušil, kam vývoj v části Evropy osvobozené Rudou armádou směřuje. Po komunistickém převratu v únoru 1948 nezbylo velkému zastánci demokracie než emigrovat znova, tentokrát do USA. Spojenci tehdy dali od východní Evropy ruce pryč a nechali ji napospas Moskvě. Na tohle Albrightová nikdy nezapomněla, a proto také tak vášnivě obhajuje rozšíření NATO.
V roce 1948 se tedy Korbelovi dostali do Spojených států. Z New Yorku brzy přesídlili do coloradského Denveru, kde se Korbel stal profesorem politologie na zdejší univerzitě. Po absolutoriu na prestižní Wellesley College, kterou o něco později navštěvovala i Hillary Clintonová, se Madeleine vdala za Josepha Medilla Patersona Albrighta, novináře a dědice mocného tiskového impéria. V roce 1961 se Madeleine narodila dvojčata - Alice a Anne, o šest let později další dcera Katharine. Otcovy aktivity ovlivnily Madeleine natolik, že se vrhla na studium politických věd v Massachusetts a veřejného práva a nauky o státu na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. To bylo v době, kdy její dvojčata ležela v inkubátoru. Madeleine vstávala v půl páté ráno a dokonce se učila i rusky. Svou disertaci věnovala úloze tisku v Československu v roce 1968. Od té doby se datuje její přátelství s Václavem Havlem. Na univerzitě se její politické postoje vytříbily. Když se připravovala na doktorát (který získala v roce 1976), byl jejím konzultantem rodilý Polák Zbigniew Brzezinski, jenž v Demokratické straně patřil k nejtvrdším zastáncům studené války. Další dva roky pak pracovala pro Edmunda Muskieho, demokratického senátora za stát Maine, který ji zasvětil do tajů praktické politiky. Když pak po vítězství Jimmiho Cartera nastupoval Brzezinski do Bílého domu, vzal ji s sebou. Měla na starosti vztahy s Kongresem a stala se prostředníkem mezi věčně znesvářenou Radou pro národní bezpečnost (NSC) a ministerstvem zahraničí, jemuž Muskie šéfoval.
Tehdy se poprvé začala pohybovat ve světě diplomacie, ovládaném muži, kde se podle ní ženy musí naučit skákat mužům do řeči. V osobním životě se jí nedařilo, musela se vyrovnat s tím, že ji v roce 1982 manžel po třiadvacetiletém soužití opustil kvůli jiné ženě.
V roce 1992 ji Anthony Lake, jeden z Clintonových hlavních poradců pro otázky zahraniční politiky, pozval k účasti v prezidentské volební kampani. Na Clintona udělala takový dojem, že jí po volbách nabídl funkci velvyslankyně Spojených států při OSN. Kvůli nekonformnímu vystupování a ostrému jazyku se nejednou dostala do sporu se svými kolegy na tomto mezinárodním fóru. Jeden z nich jí dokonce poslal koště pro čarodějnice.
Když ji pak Clinton jmenoval také vedoucí štábu pro spolupráci s NSC, využila svých znalostí chodu státního aparátu a podařil se jí husarský kousek: jako americká velvyslankyně v OSN si vydobyla rovnocenné místo v kabinetu s právem účastnit se všech zasedání NSC. Získala tak možnost spolurozhodovat o otázkách zahraniční politiky a brzy jim vtiskla svou pečeť. V té době si také umínila, že pokud Clinton zvítězí i v následujících volbách, bude se ucházet o křeslo ministryně zahraničí."

Poznámka

Obsahuje fotografii a autogram.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera815
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse