Seminarky.cz > Životopisy > > > Marie Terezie

Marie Terezie

Kategorie: Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce popisuje, prostřednictvím citací z odborné literatury, život Marie Terezie. Seznamuje nejen s jejím nástupem na trůn a vládou, ale také s tereziánskými reformami. Věnuje se rovněž vztahu s jejím synem Josefem II..

Obsah

1.
Úvod
2.
Dědička trůnu
3.
Obtížné postavení mladé panovnice
4.
Tereziánské reformy
4.1.
Povinná škola
4.2.
Další reformy
5.
Josef II.
6.
Matka a syn: Láska i svár
7.
Smrt Marie Terezie

Úryvek

"2. Dědička trůnu
Roku 1713 vydal Karel IV., poslední mužský Habsburk, pragmatickou sankci, známý zákon, jímž se ustanovila nedělitelnost habsburských zemí, jednotné následnictví po meči a, pokud by rod po meči vymřel, i následnictví po přeslici (Hamannová, 2001, s. 307).
V květnu roku 1717 očekával vládnoucí manželský pár Habsburků narození dítěte. Dne 13. května přivedl doktor na svět děvčátko. Bylo pokřtěno Maria Theresia Walburga Amalia Christina (Janusová, 1991, s. 12).
Na výchově Marie Terezie nebylo nic mimořádného: vzdělávala se v hudbě a tanci, měla dobré vědomosti o stylu a obsahu děl klasických autorů, kromě latiny svých jezuitských vychovatelů se učila tradičním jazykům vídeňského dvora, tj. španělsky, italsky, ale také francouzsky. Díky dějepisné výuce získávala i zeměpisné znalosti a setkávala se s poučnými příklady dobrých a špatných panovníků. S vladařskou činností ji její otec nikdy neseznámil (Hamannová, 2001, s. 307).
Později Marie Terezie vyrostla v přitažlivou, velmi hezkou ženu, v mnohém podobnou své krásné matce (obr. 1). Konečně dospěla do věku, kdy se pro princezny vybírají ženichové. Karel IV. se prý rozhodl ,,dát ruku své prvorozené dcery pouze princi s menším mocenským vlivem, aby…neohrozil evropskou rovnováhu´´. A tak padla nakonec volba na prince Leopolda Clemense Lotrinského. Když ten před cestou do Rakouska zemřel na neštovice, rozhodl se Karel IV. pro jeho mladšího bratra – lotrinského vévodu Františka Štěpána (Janusová aj., 1987, s. 22 - 24) (obr.2). Z velmi šťastného manželství vzešlo 16 dětí: Marie Alžběta, Marie Anna, Marie Karolina, nar. a zemř 1740, korunní princ a pozdější císař Josef II., Marie Kristina, Marie Alžběta, Karel Josef, Marie Amalie, Petr Leopold, pozdější císař Leopold II., Marie Karolina, nar. a zemř. 1748, Johanna, Marie Josefa, Marie Karolina, nar. 1752, Ferdinand Karel Antonín, Marie Antoinetta a Maxmilián František (Hamannová, 2001, s. 307) (obr. 3). Šest dětí, pět dcer a jeden syn, se nedožilo dospělosti. Vesměs se staly obětí černých neštovic (Hora-Hořejš, 1996, s. 56).


3. Obtížné postavení mladé panovnice
Území, nad kterým měla Marie Terezie vládnout, nebylo nikterak malé. Tvořily je jednak tzv. německé dědičné země – Korutany, Tyrolsko, Štýrsko, Vorarlbersko, Dolní a Horní Rakousy a Kraňsko, jednak země Koruny české (Čechy, Morava, Slezsko) a země Koruny svatoštěpánské (Uhry včetně Slovenska a Chorvátska) i Sedmihradsko, podřízené přímo Vídni. Karel IV. rozšířil území monarchie o úzký pobřežní pás u Jaderského moře (Dalmácii) a část Toskánska a Florencii. Na severu pak mírem v Rastattu získal nizozemské provincie Flandry a Brabantsko. Ovládat tak rozsáhlou říši, obývanou mnoha národy, nebylo snadné. Aby se Marie Terezie stala skutečně vládkyní nad tímto územím (zahrnujícím od roku 1736 též vévodství Milano a Manua s Parmou a Piacenzou), musela jednak zlomit odpor sousedních států, které chtěly některá území získat pro sebe, jednak se dát korunovat korunou svatováclavskou v českých zemích a korunou svatoštěpánskou v Uhrách (Janusová, 1991, s. 27 - 29)."

Poznámka

Práce obsahuje portréty a grafiku.
Tato práce je čistě kompilačního charakteru. Čerpá ze zdrojů uvedených v literatuře. Dále čerpá z následujících nepřiznaných zdrojů: http://www.maturita.cz/referaty/referat_tisk.asp?id=2990; http://www.rozhlas.cz/praha/uslysime/_zprava/647300?hodnoceni=3.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18583
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse