Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Měření inteligence

Měření inteligence

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce popisuje vývoj teorií zabývajících se měřením inteligence od Sokrata, po současnost. Zmiňuje autory těchto teorií, a upozorňuje na nebezpečí zneužití testů inteligence, což dokládá dějinnými příklady. Poslední část charakterizuje současný IQ test, jeho význam, a Mensu.

Obsah

1.
Úvod
2.
Historie měření inteligence
2.1
Sokratés
2.2
Rasové teorie
2.2.1
Polygenismus
2.3
Číselné teorie
2.3.1
Kraniometrie
3.
Měření inteligence pomocí IQ testů
3.1
Alfréd Binet
3.2
W.Stern
3.3
IQ
3.4
Hereditarismus
4.
IQ testy v současnosti
5.
Závěr

Úryvek

“ 3.Měření inteligence pomocí IQ testů

Za zakladatele IQ testů je považován Alfréd Binet, vedoucí psychologické laboratoře na pařížské Sorbonně. Nejprve ovšem pokračoval v pracích svého krajana P.Brocy a zabýval se měřením lebek. Z počátku o Brocových závěrech ani nezapochyboval, po sériích měření hlavy u školních dětí však přišel na to, že nápad zjišťovat inteligenci pomocí měření hlav je mylný.
Po tomto neúspěchu zkusil měřit inteligenci metodou psychologickou. Údajů o mentálním měření bylo v té době málo a byly nesourodé. Benit se rozhodl sestavit sadu úkonů, které by mohly poskytnout mnohem přímočařejší odhad myšlenkové kapacity jednotlivých lidí.
V roce 1904 pověřilo ministerstvo školství Bineta výzkumem vyvinout techniky, které by umožnily odhalit děti, jejichž neúspěchy v normálním žákovském kolektivu by mohly naznačovat, že potřebují speciální výchovnou péči. Binet se rozhodl vypracovat velký soubor krátkých úkonů spojených s každodenním životem (počítání mincí, nebo určování, který z obličejů je „hezčí“), jež předpokládaly použití takových základních procesů, jakými jsou řazení, pochopení, vynalézavost a schopnost sebeopravy. Binetovy testy byly všehochutí nejrůznějších aktivit. Předpokládal, že smícháním dostatečného množství testů zaměřených na nejrůznější činnosti bude schopen odhadnout jedinou hodnotu – jakýsi obecný duševní potenciál dítěte. Tvrdil, že na samotném rozsahu testu, pokud jich je dostatek, téměř nezáleží.

Do své smrti v roce 1911 publikoval Binet tři verze stupnice. První (1905) jednoduše řadila úkoly podle stoupající obtížnosti. Verze z roku 1908 zavedla kritérium, které se od té doby používá k měření IQ. Binet se rozhodl ke každému přiřadit hodnotu věku. Předpokládal, že předložený úkol ještě zvládne dítě s normální inteligencí. Dítě začínalo testem určeným pro nejnižší věk a postupovalo přes stále náročnější testy až k úrovni, kterou už nebylo schopno vyřešit. Poslední test, kterým ještě prošlo, byl definován jako „mentální věk“ a obecná úroveň intelektu se stanovila tak, že se tento mentální věk odečetl od věku skutečného. Děti, které svým mentálním věkem značně zaostávaly za věkem chronologickým, mohly být tímto způsobem rozpoznány a podrobeny. Tak Binet splnil úkol zadaný ministerstvem.

V roce 1912 navrhl německý psycholog W.Stern používat místo odečítání mentálního věku a věku chronologického jejich podíl. A tak se zrodil inteligenční kvocient, čili IQ.
Binet odmítl přisoudit své nejrozsáhlejší a nejdůležitější práci – stupnici inteligence – jakoukoli závažnou teoretickou interpretaci. Snažil se stupnicí oddělit „přirozené od naučeného“. U dětí měřil jen a jen inteligenci, usiloval o odhlédnutí od naučených znalostí. Dítě podle něj nedostane nic na čtení ani na psaní a nedostane žádnou úlohu, kterou by mohlo zvládnout jen proto, že se mu dostalo rutinní výchovy. Za toto přání odfiltrovat povrchové vlivy nabytých znalostí Binet dál jít už nechtěl a odmítl spekulovat o významu hodnocení, které každému dítěti přiřknul. Tvrdil, že inteligence je jev příliš složitý, aby mohl být vyjádřen jediným číslem. Toto číslo, později známé jako IQ, je jen hrubým empirickým vodítkem vytvořeným kvůli omezenému praktickému účelu: „Nutno říci, že stupnice nedovoluje měření inteligence, neboť intelektuální kvality nelze srovnávat podle velikosti. Nelze je ani měřit jako nějaké povrchy.“ Získané číslo je navíc jen průměrem mnoha výkonů, a ne nějakou samostatnou, o sobě stojící veličinou. Binet připomínal, že inteligence není jednoduše měřitelnou věcí jako například výška."

Poznámka

Velká část práce staví na textu Stephena Jaye Goulda: Jak neměřit člověka.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera896
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse