Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Město Písek - historická sonda

Město Písek - historická sonda

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se z historického hlediska zabývá městem Písek. Podává základní informace o městě a následně se věnuje jednotlivým historickým obdobím. Uvádí tak archeologické nálezy, Slovanské osídlení, dobu králů Václava I. a Přemysla Otakara II., Píseckou republiku a Jana Žižku. Sleduje katastrofické události ve městě a vzkvétající Písek v 18. a 19. století. Závěr patří pohledu na dnešní podobu tohoto města.

Obsah

1.
Základní informace o městě
2.
Jednotlivé historické doby
2.1.
Archeologické nálezy
2.2.
Slovanské osídlení
2.3.
Doba králů - Václav I. a Přemysl Otakar II.
2.4.
Písecká republika a Jan Žižka
2.5.
Katastrofické události - požáry, mor
2.6.
Zkvétající Písek - 18. a 19. stol.
3.
Dnešní Písek

Úryvek

"Stříbrná stužka říčního dolního toku Otavy obklopená temnými hlubokými lesy vytváří kouzelnou atmosféru bývalého královského či okresního jihočeského města Písku. Zmíněné město se nachází necelých sto kilometrů jižně od Prahy, hlavního města České republiky. Město Písek se rozkládá na severní části budějovické pánve na obou březích řeky Otavy, jejíž zlatý písek přispěl snad právě k pojmenování oné jihočeské brány.
Dle archeologických nálezů víme, že tento kraj zaujal lidstvo již dávno. První osady zde pravděpodobně vznikaly již v období pravěku. (Soudíme tak na základě nálezů kamenných nástrojů U Pazderny nebo z okolí Ražic a Putimi.) Další osady, např. na Šobrovně, u Vrcovic nebo Topělce, předpokládají obyvatelstvo doby bronzové a nálezy z Hradiště a Píseckých lesů dokumentují sídla z 8. století před naším letopočtem – doby železné. Dvě odkryté a otevřené mohyly, plné zlatých a stříbrných šperků laténské kultury a dokonce importované nádoby etruského původu, nás informují o přítomnosti keltských příslušníků na Hradišti okolo 5. století starého letopočtu.
První stopy slovanského osídlení zaznamenávají archeologové od 6. století našeho letopočtu. Z tohoto období máme ale málo informací. Snad zlomovou zajímavostí je, že původní město, zvaný Na Písku a později Starý Písek, se rozkládalo v prostorách dnešního Václavského předměstí. Vybudováno bylo přibližně v 11. století. Od té doby je zde zdokumentován život Slovanů a jejich kultura.
Současné město Písek bylo osídleno na pravém břehu řeky Otavy (opačném něž byl Starý Písek) až ve 13. století. První doloženou písemnou zmínkou o Písku je listina krále Václava I. vydaná v roce 1243, která dle textu v Písku vznikla, ale více o něm nepojednává. Takže jestli právě čtvrtý český král byl zakladatelem města, to nyní bohužel přesně říci nedovedeme, ale že největším budovatelem Písku byl jeho syn, král železný a zlatý Přemysl Otakar II., víme určitě. Jeho časté návštěvy doložené různými listinami jsou toho zárukou. A také právě tento král povolal do Písku stavebníky známé jako Písecko-zvíkovská stavební huť a rozhodl o nových píseckých stavbách. Mezi nimi byly především Kamenný most (Dle legendy „pro první krok“ nazývaný také Jelení most. V současné době asi největší klenot našeho města, o kterém se učí každý žáček v celé zemi, neboť písecký kamenný most je nejstarším mostem na našem území.). Dále pak písecký hrad (dnes dochované pouze západní křídlo, kde sídlí Prácheňské muzeum), kostel narození Panny Marie, dominikánský klášter s kostelem Povýšení svatého Kříže a rychtářův dům. Dle výše uvedeného výčtu je zřejmé, že i přes rychlou práci stavebníků se Písek na několik desítek let stal staveništěm. Město bylo naplánováno královskými architekty (urbanisty) dle běžného středověkého modelu. Z toho vyplývá, že bylo dobře opevněno, ať už příkopem nebo hradebním opevněním se třemi branami (Pražská, Budějovická, Putimská – ze západní strany nebyla potřebná, neboť tam tekla řeka). Městské hradby byly zhruba 1400 metrů dlouhé a nahoře byly zakončeny cimbuřím. Později bylo třeba ochranu města zvýšit, a tak bylo cimbuří zazděno a hradby zmohutněny a navýšeny. Uprostřed města byly zbudovány měšťanské domy."

Poznámka

Práce obsahuje obrázek.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera10821
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse