Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Mizející Aralské jezero

Mizející Aralské jezero

Kategorie: Geografie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá vysycháním Aralským jezera. Popisuje příčiny tohoto problému a jeho průběh, od roku 1954 až do počátku 21. století. Kromě samotného mizení jezera upozorňuje i na další nebezpečí, která hrozí nejen fauně a flóře, ale především tamnímu obyvatelstvu. V závěrečné kapitole předkládá návrh řešení od amerického profesora geografie Philipa Micklina.

Obsah

1.
Charakteristika jezera
2.
Důvod zkázy Aralského jezera
3.
Změny poměrů v jezeře
4.
Největší problémy
5.
Vyhlídky do budoucna
6.
Návrhy na řešení
7.
Závěr
8.
Zdroje

Úryvek

"Charakteristika jezera
Název jezera pochází z turkického slova „aral“ – ostrov. Tak se původně jmenovalo místo při ústí Amudarji a posléze cele jezero. Jezero se nachází na těchto souřadnicích: 43° 42' a 46° 44' s. š. a mezi 58° 18' a 62° v. d. Rozkládá se tedy mezi Kazachstánem a Uzbekistánem. Vzniklo asi před 10 tisíci lety, když se řeky Amudarja a Syrdarja ( Vytékajíci z pohoří Tian – Shan a Kunlun-Shan) setkaly v oblasti Aralské propadliny a vytvořily tak čtvrté největší jezero světa o rozloze 66458 km2. Průměrné sřážky v oblasti jsou 100 mm za rok. Salinita vody při ústí řek byla 10 až 11 ‰ a u jihovýchodního břechu do 14 ‰. V souvislosti s vysycháním jezera stoupla salinita vody z 10 ‰ v r 1960 na 29 ‰ v roce 1990. Po té na 78 ‰ v roce 2003, až 100 ‰ v roce 2010. Východní mělká část a Západní hluboká část. Jezero resp. jeho dvě popř. tři části mají rozlohu 17 160 km². Oblast vysychajícího jezera je 428 km dlouhá a maximálně 235 km široká. Jezero dosahuje maximální hloubky 45 m (2003). Rozloha povodí je 690 000 km² a objem vody 112,8 km³ (2003). Leží v nadmořské výšce 31 m (2003). Severní břeh je místy vysoký, místy nízký a je členěn hlubokými zálivy. Východní břeh je nížinný, písčitý, s velkým množstvím mělkých zálivů a pobřežních ostrovů. Jižní břeh je tvořen vysychající deltou Amudarji. Západní břeh je málo členitý tvořený strmým svahem Ustjurtu (výška až 250 m). V Aralském moři se nacházelo více než 300 ostrovů, které zaujímaly 3,5 % rozlohy (1960). Největší byly Kokaral, Barsakelmes a Vozrožděnija. V současné době se ostrovy postupně změnily v poloostrovy a spojují se zcela s pevninou. Některé tyto polostrovy již zcela vymizely a staly se součástí pevniny.

Důvod zkázy Aralského jezera
V roce 1954 začali soudruzi ze Sovětského svazu realizovat plán zúrodnění půdy v této oblasti. Plán to byl hezký, ale těžko realizovatelný. Přeměnit poušť na úrodnou půdu jde těžko. Jejich hlavním cílem bylo ze Středoasijských pouští udělat světové centrum pěstování bavlny. Dostávat tak valuty do SSSS a stát se nezávislým na bavlně vůči USA a Číně. Na řekách byly vystavěny zavlažovací kanály, které rozváděly vodu do vyprahlé země. Jenomže ta voda byla prakticky jediným ziskem pro jezero. Následky vysychání jsou patrné už od začátku 60. let, přesto se plantáže s bavlnou rozšiřovaly. Jestliže se půda zavlažuje v takto horkém podnebí, kde je masivní a rychlý výpar, dojde k jejímu zasolování a půda se stává méně úrodnou. Proto se zavlažovalo více a více, snahou bylo vymýt soli, ale to nepomohlo. Řeky tak nakonec už ani břehů Aralského jezera nedosáhly. Západ o aralské katastrofě tušil ze satelitních snímků. Oficiálně však utajované zprávy vyšly najevo až po rozpadu SSSR. Roku 1987 bylo jezero nedostatkem vody rozděleno na dvě části (severní a jižní). V roce 1995 byly obě části propojeny kanálem, ten zajišťoval výměnu vody, ale proces vysychání je v této oblasti tak rychlý, že udržovat v provozu tento kanál bylo z ekonomického hlediska nemožné a zbytečné.
V roce 2000 se jižní část rozpadla na dvě samostatná jezera (západní a východní). Nejvíce je vysycháním postižena východní část, protože je mělčí. Jako hlavní příčiny postupného vysychání jezera je nejčastěji uváděno nadměrné využívání vod z řek Amudarja a Syrdarja pro závlahy plantáží. Svoji roli však do určité míry hraje i změna klimatu. Pokud jde třeba o teploty vzduchu, tak lednová teplota vzduchu stoupla pro tento region v průběhu let 1960-1990 od 6 stupňů celsia."

Poznámka

Seminární práce z předmětu Regionální geografie II.
Obsahuje 2 obrázky, rozsah čistého textu je cca 3 strany.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20668
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse