Mobbing

Kategorie: Podniková ekonomika, Řízení lidských zdrojů

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá mobbingem. Nejdříve definuje, co je to mobbing. Poté uvádí případovou studii na fiktivním příkladu paní Novákové, která má problémy v práci. Je zde popsán problém nejen obecně, ale také pomocí identifikace stakeholders. Vše je znázorněno ishikawa grafem. Druhá část práce nabízí řešení problému. Popisuje možnou obranu proti mobbingu z pohledu oběti, a podává návrhy jak proti mobbingu může zakročit nadřízený. Závěr práce uvádí řešení problému, a zamýšlí se nad jeho implementací.

Obsah

1.
Mobbing
2.
Případová studie
2.1.
Identifikace problému
2.2.
Identifikace stakeholders
2.3.
Ishikawa graf
3.
Řešení problému
3.1.
Obrana proti mobbingu z pohledu oběti
3.2.
Jak proti mobbingu může zakročit nadřízený
3.3.
Řešení našeho problému
4.
Zamyšlení nad implementací řešení

Úryvek

"Mobbing
Mobbing označuje skryté, rafinované a zákeřné jednání jednotlivce nebo několika osob (nadřízeného pracovníka, kolegy či kolegů), které má za účel znepříjemnit především pracovní život jednotlivce, vyloučit ho z kolektivu, ponížit, znevážit a vynutit si jeho odchod ze společnosti. Toto jednání je systematické, cílevědomé a především opakované.
Na pracovišti dochází k nepřátelským a neetickým formám komunikace a ataku na osobní integritu napadeného. Ten je zesměšňován, pomlouván, podezírán a osočován, jsou na něj vedeny drobné nebo větší útoky či je nadměrně kritizován. Je na něj vyvíjen soustavný tlak bez ohledu na to, jakou činnost vykonává nebo jak se na pracovišti chová. Je výrazně ztěžováno plnění jeho pracovních povinností.

Případová studie
Před půl rokem nastoupila jedna žena (říkejme jí třeba paní Nováková) do nejmenované firmy jako skladnice. Její prací bylo přijímat zboží a materiál. Společně s ní v kanceláři seděla i její kolegyní, která ji zaučovala a další dva kolegové, kteří se starali o expedici. Jeden z nich měl funkci mistra, čili byl výše postavený než-li žena. Tohoto muže znala přes svého přítele, který zde také pracuje, ale již velmi dlouhou dobu.
Po měsíci s ním měla první konflikt. Začal ji okřikovat přes celé pracoviště jen proto, že si na něj dovolila zavolat, aby přišel složit materiál, který zrovna dodavatelé přivezli. Stál kousek od ní, takže jí připadalo zbytečné volat mu přes telefon. Ale tohle nebylo nejšťastnější řešení. Nijak se nebránila a nereagovala na jeho chování, nejspíš to bylo způsobeno tím, že byla překvapená tak prudkou reakcí. Ale na tomhle to neskončilo.
Později začal vyhledávat všelijaké podněty, naprosto bezdůvodné, aby ji mohl nadávat a tím vlastně i šikanovat. Netrvalo dlouho a začal ji pomlouvat před ostatními. Do toho se připojila i její kolegyně, která s ní seděla ve společné kanceláři. Paní Nováková si začala připadat jako člověk, kterému je nutno vysvětlovat a ukazovat všechno tisíckrát. Kolegyně ji začala přehlížet, byla nepříjemná, a když se jí chtěla na něco zeptat, jen stroze odsekla.
Žena časem zjistila, že ji kolegyně naučila jen polovinu věcí, než měla. Díky tomu pak docházelo na pomluvy a nepříjemné řeči kolegů. Mobbing se projevoval především formou konstatování spolupracovníků, že je hloupá, nic neumí, nepomáhá ostatním, je pomalá, může za chyby, kterých se ani nedopustila a vůbec nic nestíhá udělat. Místo toho, aby se pracovnice začala nějak bránit, nerozumně začala pracovat ještě více, bohužel bez výsledku. Všichni pak její pracovitost přehlíželi na každém kroku.
Paní Nováková začala mistra přehlížet a ignorovat, ale to byla chyba. Mistra to ještě víc štvalo a začal jí dělat víc naschválů, ničil jí její osobní věci a v počítači ji měnil údaje. To se však ale nedalo bezpečně prokázat, a tak začala stále více uvažovat o tom, jestli nadále v práci pokračovat nebo raději odejít. Nakonec už ale paní Nováková situaci psychicky nevydržela a po půl roce podala výpověď.

IDENTIFIKACE PROBLÉMU
Hlavním problémem se zde jeví špatné začlenění pracovníka, který je po zdánlivě malé chybě vystaven nepřiměřené reakci spolupracovníka a následovně systematicky šikanován. Ať už se snaží situaci vyřešit jakkoliv, vždy to skončí špatně. Zbytečně pracuje navíc a převážně bez jakéhokoliv viditelného výsledku. Její pracovní nasazení je přehlíženo. Naopak snaha o ignoraci mistra se minula účinkem a ještě více mobbing vyhrotila.
IDENTIFIKACE STAKEHOLDERS
firma, paní Nováková, rodina paní Novákové, mobber, nadřízený, kolegové "

Poznámka

Práce obsahuje schéma.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15325
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse