Seminarky.cz > Maturitní otázky > > > Móda a oblečení - maturitní otázka anglicky

Móda a oblečení - maturitní otázka anglicky


Kategorie: Angličtina

Typ práce: Maturitní otázky

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Maturitní otázka uvádí téma móda a oblečení. Autorka seminární práce popisuje svůj vztah k oblékání a módě, informuje o svých oblíbených obchodech v ČR, i značkách. Zabývá se stylem oblékání v jednotlivých ročních obdobích. V závěru zmiňuje oblečení pro speciální příležitosti.

Obsah

1.
Fashion and clothes and me
2.
My favourite shops in CR
3.
My favourite brands
4.
Year seasons and clothes
4.1.
Spring
4.2.
Summer
4.3.
Autumn
4.4.
Winter
5.
Clothes and special occasion

Úryvek

"I spend so much money for clothes. I love shopping. If I have money I buy some clothes every day. I must say that I sometimes prefer new clothes than food. People say about me, that I am a shoppaholic. Today it is better because I must pay any different things, but in last I have money only for me and my clothes.
Ï think that fashion is a one way of culture. It is necessary look formal for example if you go to the theatre or party etc.
I love new fashion changes. I have inspiration from fashion magazines on TV or magazines or fashion shows. Many people have opinion, that clothes from fashion shows are very extravagant and are not suitable for everyday wear, mostly they are very expensive. It is true, I agree with this, but I have inspiration from little things, for example the model has a nice cap, or tights, or T-shirt. These parts are similar with clothes in cheapest shops.
My favourite shops in Czech are: HM, Tally Weijl, Topshop, United Colours of Benneton, Zara, Berskha and others. If I have some branded clothes or accessories I shopping on the Internet. I have friends in the USA, where is branded clothes more cheaply than CR.
My favourite brands are Tommy Hilfiger, Sisley, UCB, Louis Vuitton, Abercrombie and Fitch and Levis.

In year seasons people wear different clothes.

In spring I usually wear T – shirt, or blouse, sometimes sweater – pullover. I like jackets and spring is great season for this. Next are jeans, if is warm I wear short jeans, called “capri”. On foot I have trainers Converse or ballerine shoes.

Summer is the best part of year for me. I wear many tops with shorts and on foot I have sandals or flip flops. And next important are swimsuits with some accessories for example sunglasses and caps.

Autumn is sad part even in clothes. Comes dark colours, long trousers, sweathers and jackets."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x49e75b0ce71b6.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Fashion_and_clothes_MO.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse