Seminarky.cz > Maturitní otázky > > > Moje rodina - maturitní otázka anglicky 3/9

Moje rodina - maturitní otázka anglicky 3/9


Kategorie: Angličtina

Typ práce: Maturitní otázky

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o popis rozvětvené rodiny - mimo rodičů a sourozenců jsou představeni i stryčkové, tety a babička. Předchozí maturitní otázku naleznete zde Vaření a jídlo v Británii a u nás - maturitní otázka anglicky 2/9, následující Životopis v angličtině - maturitní otázka anglicky 4/9.

Úryvek

"Rosťa is also older than me. He is 22eyars old. He left ČR not long ago, he went with his friends to GB and he works there and perfects his English. After graduation exam I´m going to go to GB as well. Rosťa is clever, quite small, slim, good-looking and funny person. He has got a different character than Přemek. He is a good sportsman, he likes playing basketball, riding a bycicle too, and he listens hard music.

I have got great family. It consists of many uncles, aunts and cousins. I haven´t got any grandfathers, both of them died long time ago. My mother´s mother, my grandpa Lidie lives with my two uncles in family house in small village in Pustá Polom. She is very small, and fat, she has got blu eyes, and short straight fair hair. She is a shop assistant, but is a pensioner a long time. She is old, she is 72. my grandpa is hard-working and clever. I like her very much. When we go to see her, I´m happy, because Pustá Polom is a small village with a beatiful nature. When I was a small child, we went there every weekend, but now I´m busy and I go there only occasionally."

Poznámka

Obsahuje chyby.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x45615d82bd4db.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
My_family.doc (38 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse