Mýtus

Kategorie: Antropologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se věnuje problematice mýtu. Popisuje jej v průřezu dějin lidského myšlení, tj. od křesťanství, přes středověk až po romantismus. Zmiňuje významné filozofy, jako je Schelling, Cassirer, Wundt, Müller, Jung nebo Lévi-Strauss.

Obsah

1.
Úvod
2.
Mýtus a náboženství
3.
Podstata mýtu
4.
Mýtus v české filozofii
5.
Mýtus a středověk
6.
Mýtus v romantismu
7.
Naturmytologie
8.
Co je rituál
9.
Mýtus v primitivní společnosti
10.
Mýtus jako symbol
10.1
Freudovi žáci
10.2
K. Jung
10.3
Lévi-Strauss
10.4
Lévy-Bruhl

Úryvek

"Nejvlivnější postavou naturmytologické školy byl Max Müler (německý profesor, pobožný sentimentální luterán).Müllerův výklad mýtů jako obrazů přírody dopadl vždy obstojně. Müler patřil k solární větvi této školy. Existovaly další větve této školy, například lunární větev, která viděla ve všech mýtech personifikaci měsíce. Naturmytologové se snížily o metodologickou důslednost (jestliže bylo někde nalezeno slunce, pak se musí najít všude atd.). Zejména Max Müler, aplikující lingvinistické metody na mytologii, byl evidentním předchůdcem Lévi-Strausse (nejslavnějšího moderního badatele v oboru mýtu).

I nyní je řada mytologů kteří postupují při výkladu mýtu stejně. Jenomže pod postavami mýtů nehledají pokračovatelé naturmytologů jen nebeská tělesa nebo přírodní jevy, ale i ty či ony vlastnosti, síly, ideje a vůbec cokoli, například ten či onen společenský jev.

Obrovský etnografický materiál, nashromážděný během minulého století. Tento materiál pojednával zejména o mýtech a obřadech kulturně zaostalých národů a byl základním předpokladem teorií Obřadů. Rozhodující úlohu v jejím vzniku sehrála Frazérova Zlatá ratolest. Toto novověké dílo je pojednáním, v němž souvztažnost jednoho konkrétního mýtu a jednoho konkrétního obřadu slouží jako spojovací nit při popisu celé velehory obřadů všech dob a národů. Nesmírně bohatý materiál má dost skromný teoretický obsah. Ten se celý omezuje na hypotézu, že magie předcházela náboženství. Frazer vycházel v Zlaté ratolesti z představy, že mýty jsou primitivní věda (za primitivní pokládal také magii). Jejich základní funkcí je objasňující a že jsou také mýty, které byly vymyšlené, aby vysvětlily obřad.

Objevila se řada studií, z nichž vyplývá závěr, že rituál předchází mýtu. Tyto práce zkoumaly mýtus jako cosi, co se vyvinulo z obřadu, jako jistý text k obřadu. Vysvětlování všeho z rituálu se šířilo jako nákaza. Všechno se redukovalo na obřady iniciace, posvátný svátek, obětování božského krále atd. Tato teorie "obřadního mýtu" do značné míry zastínil zájem o mýtu jako o formu duchovní tvorby.

Specifickou funkci mýtu v primitivní společnosti anglický etnograf Bronislav Malikowski. Podle Malikowského má mýtus důležitou společenskou roli. Zdůvodňuje uspořádání společnosti, její zákonitosti, její normální kvality. Vyjadřuje náboženství, dodává prestiž tradici, řídí praktickou činnost a učí pravidla chování. Je těsně spojen se všemi stránkami lidského života, počítaje v to samozřejmě i obřady. Avšak ze spojení mýtu s obřadem ovšem vůbec nevyplývá, že by obřad musel mýtus bezprostředně předcházet. Mezi mýtem a obřadem jsou zřejmě možné nejrůznější vztahy. Existují mýty, které nejsou doprovázeny žádnými obřady a ani s nimi nemají nic společného. Některé národy mají mnoho mýtů, ale velice málo obřadů (například Křováci). Jindy nemá obřad žádný odraz v mýtech, nebo obsahuje to, co v mýtech není. Otázka co je prvotní, zda obřad či mýtus, je stejně nesmyslná jako otázka, co bylo dřív, zda vejce nebo slepice.
Vysvětlovat mýty jako symboly začali znovu žáci Feuda (zakladatelé učení o podvědomí). Mýty začali chápat jako "hromadné sny", jako výraz "kolektivního podvědomí". Psychologie moderního člověka je jeho "individuální mytologií", zatímco mytologie je "kolektivní psychologie", konstatoval jeden z Freudových žáků. Tento výklad mýtů nejvíc propracoval a rozvinul ve svých nesčetných dílech švýcarský psycholog Carl Gustav Jung (Freundův žák a zakladatel celé školy)."

Poznámka

Práce obsahuje překlepy a chyby ve vlastních jménech.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera575
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse