Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Nábožensko-politický konflikt v Severním Irsku

Nábožensko-politický konflikt v Severním Irsku

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Vznik problému - první polovina 17. stol a Jakub I, masakr ulsterských protestantů a občanská válka. Systém politckých stran - unionisté x katoličtí nacionalisté, Unionistická strana (UP), Ulsterská unionistická strana (UUP), Demokratická unionistická strana (DUP - Democratic Unionist Party), Sinn Féin, Sociálně Demokratická Strana Práce (SDLP - Social Democratic Labour Party). Irská republikánská armáda (IRA - Irish Republican Army) a Pravá IRA. Severoirské sdružení za občanská práva. Protestní akce, stávky a pochody za diskriminaci nacionalistů - 1969, Británie zavedla vojensky pořádek. Protestní pochod v hrabství Londonderry - krvavá neděle a následné odvolání Severoirské vlády, pozastavení činnosti severoirského parlamentu. Krvavý pátek. Pokusy o sestavení nové katolicko - protestantské vlády. (Anglo-irská dohoda) v Hillsborough. 90. léta, mírová jednání za účasti všech stran, Deklarace z Downing Street, Dokument o společném rámci (Frameworks for the Future Document), Mitchellovy principy, Dokument o odzbrojení, Dohoda Velkého pátku (Good Friday Agreement) o míru v Severním Irsku. Incident v Omaghu. Role Sinn Fein v jednáních a odrzbrojování, nátlak na IRA. 1. 2. 1999 přímá zpráva nad zemí. Formální obnovení samosprávy.

Obsah

1.
Vznik problému
2.
Systém politckých stran
3.
Severoirské sdružení za občanská práva
4.
Protestní akce, stávky a pochody za diskriminaci nacionalistů
5.
Protestní pochod v hrabství Londonderry
6.
Krvavý pátek
7.
Pokusy o sestavení nové katolicko - protestantské vlády
8.
(Anglo-irská dohoda) v Hillsborough
9.
90. léta,
10.
Incident v Omaghu
11.
Role Sinn Fein v jednáních a odrzbrojování, nátlak na IRA
12.
1. 2. 1999 přímá zpráva nad zemí
13.
Formální obnovení samosprávy.

Úryvek

" Za prvopočátek nábožensko-politických konfliktů v Severním Irsku, jež se táhnou dodnes, se považuje 1. polovina 17. století, kdy anglický král Jakub I. poskytl katolické území protestantům k osídlení. Tento akt později vedl k masakru ulsterských protestantů a nakonec i k občanské válce v samotné Anglii.
Roku 1921 byla irská část Britských ostrovů rozdělena. Jih se stal Svobodným irským státem a převážně protestantský sever se rozhodl zůstat součástí Spojeného království.
Koncem 60. let v Severním Irsku, nazývaném též Ulster, došlo k vyostření konfliktu mezi protestantskou většinou a katolickou menšinou. Rozmachu násilí a terorismu nezabránily ani britské jednotky v roce 1969. Až počátkem roku 1994 bylo uzavřeno příměří. Tomu pomohlo zasedání zainteresovaných stran ve Stormontu, které vyslovilo souhlas s ustavením Shromáždění Severního Irska, avšak odzbrojení nelegálních vojenských jednotek zůstává i nadále problémem číslo jedna.

Aby se situace v současném Severním Irsku dala lépe, nikoliv zcela, protože je velmi složitá, pochopit, uvedu hned na začátek nejdůležitější politické strany a organizace, které na území působily či hrají důležitou roli i v současné době.
Společnost je rozdělena na dvě skupiny dle politických názorů, které jsou prakticky totožné s náboženským rozdělením. Na jedné straně katoličtí nacionalisté usilující o sjednocení s Irskou republikou a na straně druhé unionisté, kteří jsou většinou protestantského vyznání, jsou pro unii s Británií.

Unionistická strana (UP) byla založena r. 1905 jako odpověď na boj katolíků za autonomii. Po mnoho let byla jedinou oficiální politickou stranou v Severním Irsku, jen ona měla zastoupení ve vládě od roku 1922 až do britské vojenské intervence v 70. letech. Z jejích radikálnějších členů, kteří nechtěli přistoupit na požadavky organizací pro občanská práva a nesouhlasili s odevzdáním svých pravomocí britskému parlamentu, vytvořili Oficiální unionistickou stranu (OUP - Official Unionist Party) nazývanou též Ulsterská unionistická strana (UUP), která je dnes jednou z nejvýznamnějších unionistických politických stran. Až do roku 2003 si držela přední místo v politice, ale nyní je už předběhnuta DUP.
Demokratická unionistická strana (DUP - Democratic Unionist Party) byla založena roku 1971 Ianem Paisleym a Desmondem Boalem. Má tendenci přiklánět se k extrémně loajalistickým názorům a má úzké vztahy s fundamentalistickými protestantskými, silně protikatolickými sektami a odmítá jekékoli ústupky katolíkům.
Z těchto dvou unionistických stran je UUP méně radikální než DUP, je v ní také zastoupeno více různých názorů a lze říci, že se více přiklání k mírovému řešení konfliktu.
Mezi nejstarší politické strany patří Sinn Féin, která byla založena roku 1905 novinářem Arthurem Griffithem. V překladu to znamená "My sami". Je republikánskou (nacionalistickou) stranou, která se velmi důrazně snaží o skoncování s britskou nadvládou v Severním Irsku a utvoření Spojeného Irska. Moderní Sinn Féin je nyní nejsilnější nacionalistická strana, která má sílu přibližně jedné čtvrtiny hlasů. Po mnoho let byla tato strana jako partner v politických jednáních diskriminována, protože je politickým křídlem teroristické organizace IRA.
Sociálně Demokratická Strana Práce (SDLP - Social Democratic Labour Party) je v současné době nejdůležitější politická strana reprezentující katolickou menšinu v Severním Irsku. Tato levicová, dobře organizovaná a akceschopná strana je sice členem Socialistické internacionály, ale její hlavní charakteristikou zůstávají nacionalistické cíle. Avšak ve volbách do irského shromáždění v roce 2003 získala méně hlasů než Sinn Féin."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera6103
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse