Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Nebezpečí Severní Koreje

Nebezpečí Severní Koreje

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Městské víceleté gymnázium Klobouky u Brna, příspěvková organizace http://www.gymklob.info, Klobouky u Brna

Charakteristika: Seminární práce na téma "Nebezpečí Severní Koreje" se zabývá konfliktem mezi Severní Koreou a Jižní Koreou a jeho vlivem na zbytek světa. Analyzuje vztahy na Korejském poloostrově i situaci v KLDR a podává informace o tom, jaké nebezpečí může od této země hrozit světu.

Obsah

1
Základní informace o Severní Koreji
1.1
Zeměpisné údaje
1.2
Obyvatelstvo
2
Severokorejský režim
2.1
Státní zřízení a ideologie
2.2
Volby
2.3
Lidská práva
3
Severokorejští vůdci
3.1
Kim Ir-sen
3.2
Kim Čong-il
3.3
Kim Čong-un
4
Korejský konflikt
4.1
Osvobození Koreje
4.2
Sjednocení Koreje
4.3
Korejská válka
4.4
Aktuální situace na Korejském poloostrově
4.5
Severokorejský názor na jihokorejskou prezidentku
5
Vojenská aktivita v Severní Koreji
5.1
Jaderný program a testy raket
5.2
Reálné nebezpečí

Úryvek

"Korejská lidově demokratická republika nebo zkráceně Severní Korea, či prostě KLDR je východoasijský stát, který leží v severní části Korejského poloostrova. Jeho nejbližšími sousedy jsou Rusko, Čína a Jižní Korea. Hranice mezi Severní a Jižní Koreou je považována za nejmilitarizovanější místo na planetě, to znamená, že je zde taková koncentrace vojáků, vojenských objektů, zbraní a hlavně minových polí, jako nikde jinde ve světě. Obr.2: Mapa KLDR
Hlavním městem Severní Koreje je Pchjongjang psaný též v podobě Pyongyang, který je rovněž centrem jedné ze čtyř (někde se uvádí z pěti) městských oblastí, které jsou společně s devíti provinciemi nejvyššími správním celky v zemi.
1.2 Obyvatelstvo

Severní Korea má více než 20 milionů obyvatel, odhady se však liší. Většina obyvatel, tedy asi 68%, je ve věku 15-64 let, mladších je zhruba 25% a starších pouze 9%. Tato informace ovšem nemusí být pravdivá, protože informace vydané oficiálními úřady bývají často zmanipulované, pozměněné cenzurou nebo nepřesné.
Národnostní složení Severní Koreje je striktně homogenní, nenacházejí se zde žádné výrazné menšiny, což je způsobeno její izolací od okolního světa. Náboženství v zemi je sledováno a regulováno, takže zde najdeme jen několik oblastí, kde přežívají buddhistické a konfuciánské tradice a státem přísně kontrolovanou křesťanskou komunitu vystupující pod jménem „Božské cesty“.
Jediným úředním jazykem v Severní Koreji je korejština, znalost ostatních jazyků je velmi omezená a to se týká i angličtiny, která se sice vyučuje na univerzitách, ale mimo hlavní město se neučí vůbec. Angličtinu většinou neovládají ani úředníci. Na univerzitách se kromě angličtiny vyučuje také čínština.
2 Severokorejský režim
2.1 Státní zřízení a ideologie

Státním zřízením Severní Koreje je lidově demokratická republika, v jejímž čele stojí krajně levicová Korejská strana práce založená bývalým severokorejským vůdcem Kim Ir-senem. Země se řídí ideologií čučche ( anglicky psáno juche ), která je kombinací neokonfucianismu, stalinismu a maoismu. Tato ideologie vznikla Severní Koreji a nebyla nikdy v plné míře zavedena v žádné jiné zemi.

Obr.3: Vlajka Korejské strany práce Obr.4: Vlajka Severní Koreje
Hlavní myšlenkou čučche je ekonomická soběstačnost a celková nezávislost na ostatních státech. Tato ideologie se řídí principem songun, který vyzdvihuje roli armády a vojenskou samostatnost. Nejdůležitějším úkolem státu je „výchova lidu v komunisty a jejich podněcování k budovatelské aktivitě“ . čučche vyžaduje absolutní věrnost vládnoucí straně a vůdci.
Ačkoliv se obecně uvádí, že země je ovlivněna komunismem a stalinismem a její režim je krajně levicový, americký expert a autor knihy Nejčistší rasa, Brian Reynold Mayers, který studoval situaci v KLDR, zastává názor, že severokorejský režim má v sobě prvky krajní pravice, konkrétně nacionalismu. Svědčí o tom například způsob, kterým se KLDR dívá na nekorejské státy. Svoji rasu však nepovažuje za nadřazenou kvůli fyzickým znakům, ale z hlediska morálky.

2.2 Volby

Parlamentní volby se v Severní Koreji konají obvykle každých pět let a probíhají poměrně neobvyklým způsobem. Voliči nemají k dispozici seznam uchazečů, ale pouze jméno jednoho kandidáta, u kterého zaškrtávají políčko „ano“ nebo „ne“. Pro každý okrsek je tedy vybrán jeden kandidát a ten je prakticky vždy také zvolen.
V roce 2009 bylo odsouhlaseno 100% kandidátů a voličská účast dosáhla 99,98%. Severokorejský vůdce Kim Čong-un, který v roce 2014 kandidoval za okrsek u posvátné hory Pektu, získal 100% hlasů a to za stoprocentní voličské účasti.
Vzhledem k přísnému režimu, který v zemi vládne, si prakticky nikdo netroufne hlasovat proti některému kandidátovi a neúčast ve volbách je tvrdě postihována. Vnější pozorovatelé považují volby v Severní Koreji za pouhé gesto, které má podpořit propagandu a posloužit jako důkaz o demokratičnosti státu.
2.3 Lidská práva

Severokorejský režim podle komisařů OSN v mnoha ohledech porušuje lidská práva. V únoru 2014 to napsali v otevřeném dopise představitelům Severní Koreje a přidali zevrubnou zprávu informující o konkrétních zločinech, které se v zemi dějí. Ve výčtu nechyběly vraždy, znásilnění a zotročování.
Komisaři dále uvedli, že některé praktiky nápadně připomínají nacistický režim. To se týká především pracovních táborů, kam jsou zavíráni politicky nepohodlní jedinci i se svými rodinami. V těchto táborech lidé často umírají na podvýživu, dokonce se objevují zprávy o tom, že jsou na vězních testovány chemické zbraně. O pohřbívání mrtvých se stejně jako v nacistických koncentračních táborech starají ostatní vězni.
Odhaduje se, že v severokorejských pracovních táborech může být zadržováno až dvě stě tisíc lidí a to i přesto, že Severní Korea jejich existenci popírá.
Dalším právem, které je obyvatelům Severní Koreje odepřeno, je právo na svobodné opuštění země, neboť KLDR je zcela izolována od ostatního světa. Zajímavostí je, že starší bratr Kim Čong-una, který se měl původně ujmout vlády, byl uvrhnut v nemilost a to proto, že uprchnul ze země a to s cílem navštívit zábavní park Disneyland."

Poznámka

Práce obsahuje fotografie a obrázky o rozsahu cca 2,5 stránky.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera29097
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse