Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Newtonův mechanický obraz světa

Newtonův mechanický obraz světa

Kategorie: Filozofie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Autor práce uvažuje nad tím, které myšlenkové proudy renesance vedly k rozpadu středověké filosofie, a jaké zárodky dalších konfliktů v sobě nesly. Věnuje se také změnám pohledu na vesmír a postavení Země v něm, vedoucím k odluce filosofie od náboženství. Poukazuje na to, že na této proměně participovaly nejen myšlenkové proudy, ale i vynálezy a geopolitické změny. Popisuje cestu od Koperníkova heliocentrismu, přes Galileovskou a Newtonovskou fyziku, až po dokončení mechanického obrazu světa.

Obsah

1.
Myšlenkové proudy renesance
2.
Vynálezy a události
3.
Vytváření mechanického obrazu světa

Úryvek

" V období renesance vznikají základy novověké přírodovědy, astronomie a fyziky. Už od renesanční doby samotné však trvá podceňování předpokladů, které k tomu vytvořila oxfordská františkánská škola a occamističtí přírodovědci. Ti jako první zcela opustili Aristotelskou fyziku. Renesance tento vývoj dokončila a přinesla řadu nových koncepcí, z nichž některé pokračují také v novověké vědě a filozofii.
Typickou novinkou renesance je úspěšná snaha o důslednou matematizaci astronomie a fyziky. Na tom se společně podílejí dvě vzájemně neslučitelné tradice (pythagorejská a arabská).
Prostřednictvím Arabů se do Evropy dostala i matematika založená na algebře. Ta umožňuje formální matematické operace nezávisle na „názoru“, jako je to patrné u pythagorejské matematiky. Její principy dobře vyhovovaly arabskému vidění nutnosti, která zde vlastně zastává roli názoru. Algebraickým popisem fyzikálních dějů má být vyjádřen řád nutného přírodního dění. Filozofické motivy tohoto přístupu nejsou v Evropě dlouho reflektovány, přestože toto pojetí působí už v renesanci.
Již v pozdní scholastice zazněly požadavky, důkladně studovat staré jazyky, které ohlašuje humanistické hnutí, které vedlo k novému a prohloubenému kontaktu Evropského ducha s antickými zdroji. Požadavek Rogera Bacona, aby věda i filozofie stavěla pouze na bezprostřední zkušenosti a pozorování přírody, a každou jinou autoritu odmítala. Toto je počátek rozvoje moderní západní přírodovědy. A také nominalistická filozofie přispěla tím, že zrušila středověké pouto mezi vírou a věděním a vytvořila předpoklady pro osvobození nových sil v oblasti víry, tak ve vědách a filozofiích.
Celou velikost obratu, který vedl k rozpadu středověké filozofie, lze zhodnotit jen tehdy, když se nebudeme omezovat jen na vlastní obor filozofie a zaměříme svou pozornost na celkový kulturně dějinný vývoj v tomto období.
Zatím co neklidný badatelský pud a křesťanská misijní horlivost, ale také dobyvačnost a chamtivost, hnaly Evropany k ovládnutí celého povrchu Země. Tyto ješitné cíle byly podpořeny novodobými objevy, jako například vynálezu kompasu , který umožňoval velké námořní plavby, tak objev střelného prachu , který otřásl vládnoucím postavením rytířstva.
Tato dobyvačnost pronikla do myšlení o vesmírném systému. Astrologické představy byly založeny na domněnce, že Země je nehybným středem universa, kolem něhož krouží nebesa tzv. geocentrismus. Geniální myšlenka řeckého astronoma Aristarcha , který prohlásil za střed Slunce byla zcela zapomenuta.
Zásluhou polského astronoma Mikuláše Koperníka (1473-1543) byl tento umělý středověký systém vyvrácen, tím že předpokládal Zemi jako hvězdu mezi hvězdami, která krouží kolem Slunce, které je středem vesmíru a kromě toho se ještě otáčí kolem své osy tzv. heliocentrismus. Kopernikovo dílo ve kterém popisuje tento systém se nazývá O obězích nebeských sfér, které vyšlo teprve v roce jeho smrti. Koperník se ptal po fyzické realitě pozorovaných pohybů planet a nehledal jen metodu výpočtů jejich zdánlivých poloh. "

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera623
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse