Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Nezaměstnanost - sociologie v ekonomické praxi

Nezaměstnanost - sociologie v ekonomické praxi

Kategorie: Ekonomie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce vysvětluje základní pojmy, jakými jsou práce, nezaměstnanost, nabídka a poptávka na trhu práce a státní politika zaměstnanosti. Věnuje se také historii nezaměstnanosti a evropským pracovním dnům.

Obsah

1.
Práce
2.
Nezaměstnanost
3.
Historie
4.
Nezaměstnanost v ČR
5.
Problémy
6.
Nabídka a poptávka na trhu práce
7.
Státní politika zaměstnanosti
8.
Evropské pracovní trhy

Úryvek

“Nabídka a poptávka na trhu práce

Jedním ze základních sociálních faktorů ovlivňující nezaměstnanost je demografický vývoj obyvatelstva. Demografickými změnami rozumíme příliv nových ročníků populace ve věku 20-24 let a odliv ročníků v důchodovém věku (60-64 let). V devadesátých letech můžeme charakterizovat vývoj v České Republice nástupem silnějších ročníků a následný pokles po roce 2000. Odcházející ročníky měli spíše opačný vývoj. V roce 2007 se příliv a odliv na trhu práce vyrovnává.
Nabídku na trhu práce ovlivňuje počet studujících vysokoškoláků, tento faktor mění nabídku pracovních sil až o tisíce osob ročně. Dalším neméně významných faktorem je dobrovolná neaktivita žen. V tomto případě je významnější než mateřská dovolená další péče ženy o rodinu a setrvání v domácnosti. V posledních letech má na nabídku práce vliv zvyšování věku odchodu do důchodu a dobrovolný odklad odchodu do důchodu. Tento faktor působil v devadesátých letech snižování nabídky na trhu práce, ale po roce 2000 nabídku na trhu práce zvyšuje. V neposlední řadě má velký vliv na nabídku příliv cizinců ačkoli tento faktor nesouvisí s demografickým vývojem domácího obyvatelstva. Počet zaměstnaných cizinců se dlouhodobě pohybuje okolo sta tisíc ročně, v roce 2005 a 2006 se zvýšilo o dalších téměr osmdesát tisíc osob.
Poptávka je ovlivněna produktivitou práce. Růst produktivity snižuje počet pracovních míst. Dalším významným faktorem působícím na poptávku je strukturální nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce. Ten vysvětluje proč při trvající nezaměstnanosti nejsou volná pracovní místa absorbována.
Nezaměstnanost je výsledkem pohybu nabídky a poptávky na trhu práce. Začátkem devadesátých let nabídka práce rostla, protože na trh práce vstupovaly silné ročníky sedmdesátých let. Po roce 1999 vykazovala nabídka práce sestupnou tendenci, i když pomalejší než by odpovídalo poklesu počtu osob nastupujících ročníků zejména v důsledku zvedání hranice odchodu do důchodu. Od roku 2004 nabídka práce opět roste díky přílivu cizinců na náš pracovní trh.
Poptávka po práci také začátkem devadesátých let rostla spolu s růstem HDP. Od roku 1996 se však trend obrací a nastává prudký pokles poptávky. V tomto období tzv. období racionalizace dochází ke snižování neefektivní zaměstnanosti (přezaměstnanosti) a růstu produktivity práce. Mezi roky 2000 a 2004 nevykazovala žádný trend, jelikož byl růst HDP kompenzován především růstem produktivity práce. Teprve od roku 2004 opět poptávka po práci roste.
Vývoj nabídky a poptávky vypadal tedy ve vyjádření nezaměstnanosti následovně. Počátkem devadesátých let se nezaměstnanost držela na nízké úrovni zejména protože ekonomika stačila absorbovat příliv silnějších ročníků. Koncem devadesátých let přichází dvě nepříznivé tendence ve vývoji nabídky a poptávky. Zatímco nabídka roste, poptávka rapidně klesá, což vede k rychlému nárůstu počtu nezaměstnaných. Po roce 2000 nezaměstnanost díky poklesu nabídky práce při stagnující poptávce pozvolna klesá. Nezaměstnanost se ale ani v posledních letech výrazně nemění ačkoli poptávka roste, způsobuje to především příliv cizinců na český pracovní trh."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera13683
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse