Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > O morálních a materiálních hodnotách - úvaha

O morálních a materiálních hodnotách - úvaha

Kategorie: Filozofie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce formou úvahy pojednává o hodnotách, které by si člověk měl vštěpit. V úvodní části autor vypráví svůj životní příběh, který ho dovedl ke změně smýšlení od materialistického k morálnímu. Dále popisuje názory několika významných osobností na demokracii. V závěru se objevuje druhý příběh, tentokrát o potlačení rozvoje myšlení.

Obsah

1.
Úvod
2.
Úvahy nad naší kulturou
3.
Kniha Vzpomínky na Sokrata
3.1
Morální hodnoty
3.1.1
Autorův příběh
3.1.1.1
Peníze
3.1.1.2
Rodina
3.1.1.3
Nemoc matky
3.1.1.4
Změna smýšlení
3.1.1.5
Seznámení s budoucí manželkou
3.1.1.7
Narození syna
3.2
Nalezení hodnot
4.
Názory na demokracii
4.1
Xenofón
4.2
Churchill
4.3
Masaryk
5.
Etapa sociální nejistot
6.
Příklad třináctiletého chlapce
6.1
Potlačení rozvoje myšlení
7.
Závěr

Úryvek

„Dnešní svět nabízí mnoho nádherných věcí, srší nabídkou nejluxusnějšího zboží, předvádí katalogy dovolených snů, rozmanitých služeb a vynálezů jež si moderní civilizace díky svým schopnostem vytvořila. Máme-li zájem o něco z výše uvedeného, tak není žádný problém. Chcete letět do vesmíru? Můžete. Toužíte po soukromém letadle? Proč ne. Ještě jste se nepotápěli v Indickém oceánu? Znám na Vinohradech dobrou cestovní kancelář, která vám to umožní. Co takhle sexuální turistika do Thajska? Dnes zcela běžné. Namítáte, že nemáte tolik peněz? Mohu doporučit nějaké lukrativní zaměstnání, jež nabízí mnoho inzertních časopisů, ale i jiných médií. Copak se nedíváte na skvělé seriály o krásných, úspěšných a bohatých mladých lidech, kteří neznají problémy? Nebo lépe řečeno, neznají ty naše obyčejné a řeší maximálně nevěru partnera, což je dnes „normální“ a možná i trendová záležitost.
Pro toho, komu nestačilo nahnat pesimismus do žil prvních deset řádků, připisuji ještě několik úvah, které jej snad alespoň zarazí. Zatím co se naše společnost dusí degenerující kulturou, jejíž hodnoty a směry udávají komerční společnosti (samozřejmě s masmédii v čele), na různých místech planety umírají statisíce lidí „pouhým“ hladem. My tyto zprávy však bereme jako součást večerního programu, díky kterému přestáváme číst, pohybovat se, myslet a díky němuž si vytváříme hodnoty pro náš životní styl a zapomínáme oddělovat komerci od skutečných hodnot života. Myslíme si, že ropná katastrofa na druhé polokouli nám nemůže ublížit a problémy somálských dětí umíme pouze využívat pro ubohý a vulgární humor. Myslím, že přísloví: „Sytý hladovému nevěří“ má právě zde své pravé místo. Naše babičky by nám o hladu mohly ještě ledacos sdělit z let válečných a předválečných.
Vše na světě má reparační schopnost, o čemž svědčí fakt, že na onemocnění si tělo vytváří protilátky, vykácený les časem zaroste, kde vytěžíme ropu, tam za několik miliónů let možná bude opět nalézána, jen mám obavy, abychom se do té doby nestali pro naši krásnou modrou planetu virem, na nějž je třeba vytvořit protilátky…

Nedávno jsem si přečetl knihu Vzpomínky na Sokrata, která mne nejen zaujala, ale zároveň mi nabídla pohled na svět očima jednoho z největších filosofů všech dob. Nechci se rozepisovat o Sokratových myšlenkách a názorech, ale chtěl bych pohovořit o materiálních a morálních hodnotách, jak je pozoruji okolo sebe a uvedená kniha mi pouze ukázala, že doba může mít různé převleky, či masky, ale člověk bude vždy jeden o dvou tvářích.
Před lety jsem bojoval s nedostatkem peněz, abych se mohl vyrovnat svým bohatším „kamarádům“, neboť bylo čerstvě po Sametové revoluci, přišla demokracie a když je demokracie, může člověk dělat „všechno co chce“ a základem ke každému počínání jsou peníze. Není třeba koukat napravo či nalevo, ale velice důležité je mít dobré postavení, nové auto, krásné bydlení a žít s dobou nastiňovanou médii, protože pak má člověk větší úspěch a ve svém okolí je vážený. Zbláznil jsem se? Ne, myslel jsem tak. Bohužel, rodinné tragédie a problémy seriálových hrdinů diváka netíží a když, tak asi dvě minuty do dalšího obrazu. Budu však pokračovat ve svém příběhu. Žil jsem se svojí maminkou v jednom nejmenovaném městečku v rodinném domě. Tatínek zemřel, když mi bylo třináct let, takže jsem neměl nad sebou po revoluci pádnou ruku (bohužel), jež by mne ochránila před nástrahami života osmnáctiletých. Matka mne samozřejmě vedla k spořádanému životu, ale doba, která nás všechny pohltila, byla i pro ni nová a neznámá, takže jsem se ubíral výše uvedeným způsobem. Žil jsem „naplno“.“

Poznámka

Práce obsahuje pravopisné chyby.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera2810
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse