Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Obchodní provoz

Obchodní provoz

Kategorie: Podniková ekonomika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá problematikou obchodního provozu. Charakterizuje princip maloobchodu. Popisuje postup při nákupu zemědělských výrobků. Uvádí způsoby objednávání a skladování zboží.

Obsah

1.
Maloobchod
2.
Nákup zemědělských výrobků
3.
Způsoby objednávání zboží
4.
Skladování zboží

Úryvek

"3) Způsoby objednávání zboží

1) Písemná objednávka – používá se ve velkém rozsahu a je nejstarší formou. Je určena soukromým maloobchodníkům, kteří nemají dostatečné vybavení výpočetní technikou. Často se používá předtištěné formuláře, nabídkové katalogy, může být napsaná formou obchodního dopisu. Dodavateli je doručena poštou nebo je předána zástupci dodavatele ( závozník při dodávce zboží, obchodní zástupce dodavatele ). Písemná objednávka je u dodavatele zpracována pomocí výpočetní techniky. Formou písemné objednávky se nejčastěji objednává zboží denní a časté poptávky.
2) Telefonická objednávka – uplatňuje se převážně u výrobců ( lahůdkářské a cukrářské výroby ) nebo u specializovaných velkoobchodů ( ovoce a zelenina ). Tento způsob objednávání zboží je prováděn ve večerních nebo ranních hodinách. Často jde o přenos počítačových informací a objednávky může být přijata bez přítomnosti pracovníků ( na záznamník ). V některých případech se uskutečňuje zpětné potvrzení přijaté objednávky.
3) Návštěva obchodního zástupce velkoobchodu na prodejně. Jde o nákladnější objednací systém, jeho výhoda je v aktivní, účinné a aktuální nabídce zboží. Obchodní zástupci nabízejí zboží pomocí vzorků nebo katalogů. Objednávku vyhotovuje zástupce velkoobchodu na tiskopise, pomocí osbního počítače. Návštěva obchodního zástupce vytváří osobní kontakty a tím i stálost odběratelsko – dodavatelských vztahů ( ověření prodejnosti zboží, připomínky ke kvalitě zboží, řešení reklamací, apod. ) .
4) Objednávka pomocí výpočetní techniky . Tento způsob se neustále rozšiřuje a je typický pro velké obchodní společnosti ( supermarkety a hypermarkety ). Je náročný na technické vybavení, za základ se považuje využití čárového kódu ( terminálové pokladny, PC, mobilní terminál ) : první způsob předpokládá využití terminálových pokladen připojených na centrální počítač, který eviduje stav zásob. Prodej zboží stav zásob snižuje a při poklesu k minimální zásobě počítač automaticky vyhotoví objednávku, která je odeslána distribučnímu skladu při druhém způsobu pracovník prodejny mechanicky zpracuje objednávku ( zapíše do objednacího tiskopisu ), pomocí skeneru předá informace počítači, který vyhotoví objednávku a předá ji do distribučního skladu ( sklad mateřské organizace ). V případě jiného dodavatele je objednávka předána faxem.
5) Objednávky ve vzorkovnách velkoobchodů. Tento způsob je typický pro objednávání nepotravinářského zboží. Rozlišujeme několik způsobů:

• Stálé vzorkovny, ve kterých se uskutečňují pravidelné objednávky zboží. Způsob je náročný na čas objednávajícího, umožňuje mu však komplexní výběr a prohlídku jednotlivých druhů zboží, seznámí se s novinkami a při použití výpočetní techniky s rozsahem a strukturou objednaného zboží. Objednávka může být individuální a kolektivní. Kolektivní je u těch velkoobchodních skladů, které zásobují velké množství prodejen a termíny objednávek si určují provozními plány, které zasílají prodejnám zpravidla čtvrt roku předem ( obchodní zástupce pracuje s několika zástupci prodejen společně ). Objednávky jsou vyhotoveny pomocí PC zástupcem velkoobchodu.
• Vzorkovny jsou určeny pro čtvrtletní nebo půlroční sezónní výběry. Objednávka se často provádí za přítomnosti zástupce výrobců, kteří reprezentují své současné i budoucí výrobky. Objednávky se zpracovávají písemně nebo prostřednictvím PC. U textilního zboží a odívání bývají výběry spojené s módními přehlídkami.

4) Skladování zboží

• Je maloobchodní operace, která začíná okamžikem převzetí zboží do skladu, jeho uložením ve skladovacích prostorách až po přemístění do prodejní místnosti.

a) Skladovací prostory
• Hlavní sklad – může být univerzální nebo specializovaný ( chladící a mrazící boxy ) . z hlediska dispozičního řešení provozní jednotky a pohybu zboží má sklad navazovat na příjmovou plochu a prodejní místnost"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15353
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse