Odkaz Mayů


Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce sledující hlavní kulturní a edukační znaky mayské civilizace. Nejdříve definuje základní pojmy vztahující se k Mayům. Objasňuje některé z mýtů a původ této civilizace. Seznamuje s jejich znalostmi, zejména s matematikou, stavbou kalendáře a náboženstvím. Zabývá se otázkami zániku říše. Věnuje se zaoceánským stykům. Představuje literaturu týkající se této kultury. Závěr informuje o návratu k některým zvykům a dovednostem této kultury.

Obsah

1.
Úvod
2.
Základní pojmy vztahující se k Mayům
3.
Spekulace a skutečnost
4.
Po stopách původu
5.
Znalosti - matematika
5.1.
Kalendář
5.2.
Náboženství
6.
Otázky kolem zániku říše
7.
Zaoceánské styky?
8.
Cena za popularitu
9.
Zachování odkazu

Úryvek

"Spekulace a skutečnost
Středoamerické pyramidy jsou pro mnohé vědce důkazem souvislosti mezi indiánskými, předoasijskými a egyptskou kulturou. Kromě tohoto druhu stavby je možno najít určité podobné lingvistické formy, božstva a řadu dalších prvků.
S myšlenkou, že indiáni jsou potomci deseti ztracených židovských kmenů, jež v roce 721 př. Kr. král Sargon vypudil z Asýrie, přišel židovský cestovatel Aaron Levi de Montezinos. Později jí dal mesiášský smysl rabín Menasseh ben Izrael ve své knize Piedra glorisa (Slavný kámen).
Podle jiných názorů byli indiáni vlastně Indové, které kdysi chtěl obrátit na víru sám svatý Tomáš, nebo dokonce měli být potomky jednoho ze synů Noemových.
Známý anatom Grafton Elliot Smith oživil v roce otázky původu esejem, jehož obsah napovídá samotný název: Elephants and Ethnologists. Upozorňuje na motiv slona vytesaného v reliéfu paláce v Palenque, copánských pyramidách i v mayských rukopisech. Jak Smith prohlásil, „v historických dobách se sloni ve Střední Americe určitě nevyskytovali, musel tudíž existovat někdo, kdo představu o tom, jak vypadá slon, sem přinesl.“ Odpůrcům, kteří v podobiznách slonů hledali tapíry, se vysmál.
Argumentace opírající se o poslání staveb byla přesvědčivá. Mexické pyramidy zkrátka měly vévodit celému kraji. V žádné z nich se nenašla známka toho, že by sloužila jako hrob. Zdálo se tedy, že rozruch kolem pyramid utichá. Pak přišel rok 1949 a v archeologii nastal zmatek.

... Když Alberto Ruz začal s výkopem Chrámu nápisů v Palenque, zaujal jej beztvarý pahorek zarostlý zeleným porostem džungle. Po ukončení obtížných výkopů spatřili archeologové osmistupňovou pyramidu.
V chrámu, který stál na nejvyšší plošině, bylo objeveno skryté schodiště. Bylo pečlivě vybudováno a zachovalo se v dobrém stavu. Když vědci sestoupili po čtyřiceti pěti stupních, dostali se na plošinu, z níž vycházely dvě šachty, kterými dovnitř přicházel vzduch a světlo. Z plošiny sešli archeologové po dalších jednadvaceti stupních a dostali se do horizontální chodby, zakončené stěnou. Když tuto překážku odstranili, našli za ní prostoru, v níž ležely různé nádoby, poházené po zemi. Našli tam i předměty z nefritu a jednu perlu. Tyto nálezy, které tolik připomínají egyptské obětní dary, vědce vzrušili. Jejich vzrušení se ještě vystupňovalo, když o něco dál přišli na lidské kostry. Byly to pozůstatky několika mladých mužů a jedné ženy.
Za touto chodbou se otvíral vchod do komory ... o rozměrech 9 x 4 metrů ... Uprostřed vystupovala ze země nízká kamenná stavba, která vypadala jako oltář. Kryla ji kamenná deska o rozměrech 3.80 x 2.20 x 0.25 metru, ozdobená reliéfy. Její okraje vroubil nerozluštitelný nápis.
To, co Alberto Ruz spatřil, když dal desku nadzvednout, vyvracelo přesvědčení dvou generací vědců zabývajících se studiem Mayů. Ukázalo se, že nešlo o oltář, ale o sarkofág ... Ruz nemohl pochybovat o tom, že stojí před tělesnými pozůstatky jednoho z mayských panovníků ... (C. W. Ceram – Oživená minulost, str.322)"

Poznámka

Práce obsahuje tabulky.
Tato práce je kompilačního charakteru. Čerpá z nepřiznaných zdrojů: http://www.matrix-2012.cz/index.php?view=article&catid=59%3A2012&id=370%3Apedpovdli-mayove-zanik-svta&format=pdf&option=com_content&Itemid=369.; http://vesmir.msu.cas.cz/Pavel/mayove_cisla.html; http://www.earth.tym.sk/_sgg/m2_1.htm.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18950
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse