Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Oligopol na trhu mobilních operátorů v ČR

Oligopol na trhu mobilních operátorů v ČR

Kategorie: Podniková ekonomika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá oligopolem na trhu mobilních operátorů v České republice. Na základě zvoleného novinového článku z časopisu Ekonom analyzuje soudobou situaci na našem mobilním trhu. Uvádí komentář k článku, a teoretický výklad tématiky mobilních operátorů. Obsahuje zadání a řešení případové studie. Závěr shrnuje danou problematiku.

Obsah

1.
Mobilní operátoři v České republice
2.
Článek "GSM na každém kroku", Ekonom č. 45
3.
Komentář k článku
4.
Teoretický výklad tématu
5.
Případová studie
5.1.
Zadání
5.2.
Řešení
6.
Shrnutí problematiky

Úryvek

"III. KOMENTÁŘ K ČLÁNKU
Již z názvu mnou zvoleného článku – GSM na každém kroku – je jasné čeho se tento článek týká. V den, kdy si tuto práci bude číst ten pro koho byla napsána, bude mít mobilní telefon téměř 40 % veškeré populace v České republice.
Tento bouřlivě rozvíjející trh má na straně nabídky tři hráče, což je o dva více než je potřeba k monopolu a naopak o monopolistické konkurenci či dokonalé konkurenci nemůže být ani řeč. Poptávka – ta je obrovská.
S těchto třech subjektů na straně nabídky jsou dvě velké společnosti Eurotel a Radiomobil, které podle počtů zákazníků ovládají celkem přibližně 95 % trhu čítajícího asi 3,33 milionu kousků ke konci třetí čtvrtletí roku 2000. Třetím operátorem je společnost Český mobil. Ta měla k výše uvedenému datu přibližně 170 tisíc zákazníků, kdežto Eurotel měl 1,65 milionu a Radiomobil 1,5 milionu klientů. Tato čísla se samozřejmě zvyšují každý den o tisíce, zvláště nyní před vánoci.
Článek upozorňuje na to, že ač počet účastníků v síti Oskar (Český mobil) je oproti ostatním operátorům velmi nízký, tak že jeho působení za první rok své existence je úspěšnější, než první rok činnosti společnosti Radiomobil. Toto je ale zapříčiněno tím, že Radiomobil začínal v roce 1996, kdy zájem o mobilní telefony, byl daleko menší a ceny byly mnohem vyšší.
Autor míní, že nejmladší operátor svou perfektní reklamní kampaní velmi úspěšně zamířil do segmentů, které byl již předzpracovány předchozí marketingovou masáží dvou větších operátorů. Domnívám se, že relativní úspěch Českého mobilu byl mimo jiné způsoben tím, že svoji propagaci zaměřil především na obyčejné lidi, kdežto oba větší poskytovatelé se spíše řídí heslem: “mladí a neklidní a úspěšní mají zelenou”. A ani vstup třetího operátora na trh telefonní poplatky příliš nezlevnil a stále zůstávají na zbytečně vysoké úrovni, proč také ne, když poptávka neutuchá ba naopak.
Co se týká soupeření dvou starších poskytovatelů mobilního volání, tak Eurotel vede v poměru 1,65 ku 1,5 milionu zákazníků před Radiomobilem. Pokud bychom ale vynechali klienty Eurotelu využívající ještě starý a výhodněji tarifovaný systém NMT, pak by byl pravděpodobně českou mobilní jedničkou právě Radiomobil.
Pisatel publikace také uvádí, že rychlost celého českého trhu je nejvyšší v celé Evropě. Velmi často jsou, v rámci konkurenčního boje, čeští operátoři první v Evropě v zavádění některých novinek. Všichni tři operátoři již mají zavedenou WAP službu, což je obdoba webovských stránek, ale v textové formě zobrazitelné na displejích mobilních telefonů. Jako první u nás zavedl Eurotel službu vysokorychlostního přístupu na internet známou pod zkratkou GPRS (General Pocket Radio Services). Zkušebně tuto službu provozuje i Paegas. Takovouto službu využijí spíše movitější klienti, tedy Český mobil se spíše “chudšími” klienty ji zatím nezavedl. Výhodou systému GPRS je to, že zákazník platí jen za objem přenesených dat, kdežto u služby WAP platí dobu strávenou na internetu. Operátoři samozřejmě budou argumentovat výhodností a lácí systému GPRS oproti WAP, ale tím spíše dosáhnou masovějšího využívání internetu na mobilních telefonech, což konečně povede k jejich vyšším výnosům. Zákazníci začnou více využívat nabídky datových služeb, GSM bankingu a m-commerce.
Dále se v článku píše o tom, že málo obyvatel vlastnící mobilní telefon uvažuje o tom, že by zrušili pevnou telefonní linku Českého Telecomu. I poskytovatelé pevných telefonních linek jsou pro mobilní operátory velkou konkurencí. Mnoho obyvatel využívá stále jak pevné telefonní linky tak i mobilní telefony. Domnívám se, že mobilní operátoři dělají chybu, že se nesnaží stlačit propojovací poplatky na pevné telefonní linky i toto by mohlo zvýšit jejich ekonomickou sílu na úkor firem provozující pevné linky.
Určitou hrozbou by teoreticky mohl být výsledek průzkumu, který uvádí, že téměř polovina obyvatel odmítá mobilní telefon. Toto by znamenalo vážnou hrozbu hlavně pro nejmenšího operátora by na něj zbývala už jen odpovídající část z o něco více než 1 milionu potenciálních klientů. Autor ovšem vyjadřuje naději, že i mnoho současných zákazníků před několika lety mělo stejně odmítavý názor."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera1281
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse