Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Operace Overlord

Operace Overlord

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se velmi podrobně věnuje přípravě Spojenců i Němců na vylodění v Normandii. Líčí zahájení operace a její průběh na jednotlivých plážích. Nakonec shrnuje úlohu této události ve válce. Práce dále obsahuje jako přílohy historické fotografie a 2 nákresy rozvržení sil.

Obsah

1.
Příprava Spojenců na invazi
2.
Příprava Němců na invazi
3.
Začátek invaze
4.
Utah
5.
Omaha
6.
Gold, Juno a Sword

Úryvek

"OMAHA

Záliv nazvaný Omaha beach je osm kilometrů dlouhý, lehce prohnutý a má pevné žluté písečné pobřeží, které je tak ploché, že se moře při odlivu stahuje o 300-400 metrů. Těsně za pobřežím se tyčí kamenný útes, pak je asi dvě stě metrů rovina a za ní opět asi 50 metrů vysoké svahy, jež jsou nesjízdné pro tanky a vozidla. Po obou stranách zálivu vybíhají ostré skály.
I tady byl vypracován přesný plán invaze: nejdříve ostřelování z lodí, pak bombardování z letadel. Přesně v 629 hodin na pláži mělo přistát 64 obojživelných tanků, minutu po nich 62 tanků a 16 opancéřovaných buldozerů. Ihned následovalo osm rot pěchoty, které čítali 1450 mužů v 36 vyloďovacích člunech. Důležitý byl také zvláštní oddíl ženistů, kteří se měli postarat o odstranění překážek. V 702 měla přijít druhá útočná vlna a pak v šestiminutových intervalech další čtyři útočné vlny pěchoty.
V tomto úseku, na rozdíl od Utahu, nevycházelo už od počátku nic podle plánu. Lodě vystřelily menší počet střel, než bylo naplánováno a také mnohokrát minuly. Letadla díky velké oblačnosti nezasáhla své cíle. Dva první důležité předpoklady úspěšného vylodění tedy nebyly splněny, ale muži ve vyloďovacích člunech se domnívali, že cesta na pevninu je již částečné uvolněna.
V moři před Omahou došlo ke katastrofě: téměř polovina obojživelných tanků byla potopena, kromě dvou klesly do hlubin také všechna obrněná vozidla. Podobně to bylo i s vyloďovacími čluny – mnoho jich bylo zasaženo a roztrháno nebo dokonce potopeno díky neklidnému moři. Se značným zpožděním se skupině ženistů podařilo dostat k překážkám, ale zdálo se, že Němci jim věnují zvýšenou pozornost. Ostřelovači si počkali, až se některý z ženistů přiblíží k mině, nemířili na něho, ale na minu, která roztrhala i několik vojáků najednou.
Nastupovala další vlna pěchoty. Proud byl však stále silnější a několik vyloďovacích člunů přistálo až tři kilometry od vyloďovacích prostorů. Situace byla téměř katastrofální. Rota A ztratila za deset minut všechny své důstojníky i poddůstojníky. Po písku se válela těžká výzbroj, zásoby, munice, radiopřístroje, plynové masky, velké cívky drátu a různé zbraně od polámaných pušek až po pokažené bazooky. Do tohoto chaosu na pobřeží proudily vojáci další vlny. Leželi jeden vedle druhého na písku a kamenech. Krčili se za překážkami, skrývali se za těly mrtvých. Nepřátelská děla, o kterých si mysleli, že už jsou dávno vyřazena, je přibila k zemi.
Lépe se dařilo třem rotám speciálně vycvičených oddílů Rangers, jimž velel podplukovník Rudders. Devět útočných člunů je vysadilo u útesů Pointe du Hoc. Měli s sebou vysunovací žebříky a speciálně upravené raketové pistole pro vystřelování lan. Teď je čekal velice obtížný úkol: útok na příkrou, třicet metrů vysokou skalní stěnu. Nahoře na ně čekali Němci a po celou dobu je také ostřelovali. Nejhorší však bylo, když jim začali přeřezávat lana, po kterých šplhali nahoru. Většině Rangerů se však podařilo skálu zdolat a Němci začali pomalu ustupovat.
Krok za krokem se probíjely útočné vlny do nitra Omahy. Od hodiny „H“ uplynulo asi sedm hodin, když jednotky hlásily, že postupují přes vrcholky pobřežím. Večer, 6. června pronikly americké jednotky do hloubky jeden a půl kilometru."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera9756
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse