Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Osvobozené divadlo - seminární práce

Osvobozené divadlo - seminární práce

Kategorie: Divadlo

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o seminární práci z českého jazyka. V práci je popsán vývoj tohoto fenoménu, ale hlavní důraz je kladen na rozbor dobově laděných her, představení hlavních osobností divadla a jejich osudů.

Obsah

1.
Vznik Osvobozeného divadla
2.
Příchod Voskovce a Wericha a Vest Pocket revue
3.
Amatérský vzestup a směřování k profesionalizaci V+W
4.
Inspirace z Paříže
5.
Hry, jakožto únik před realitou
6.
První hry polické satiry
7.
Protifašistická tematika
8.
První problémy s německé protesty
9.
V+W odolávají útokům pravicových nacionalistů
10.
Uzavření Osvobozeného divadla
11.
Léta válečná a poválečná…
12.
Závěr

Úryvek

"VII. Protifašistická tematika

Počátek roku 1933 nevěstil evropským demokratickým silám a zvláště Československu nic dobrého. V lednu se stal říšským kancléřem Adolf Hitler a záhy poté vzplanul Říšský sněm. Ustanovením Zmocňovacího zákona získal Hitler pravomoci diktátora a všechny německé politické strany i odbory s výjimkou NSDAP byly zrušeny. Zřizovaly se první koncentrační tábory a začínalo oficiální pronásledování německých Židů. Do Československa přijela první vlna německých uprchlíků. Praha s vážnými obavami sleduje i situaci v Rakousku. V německých všeobecných volbách volilo nacistickou stranu 43,9 procent obyvatelstva. V Československu založil Konrád Henlein Sudetendeutsche Heimatsfront. V právním slova smyslu nešlo o stranu politickou, Heimatsfront se prohlásila za svaz všech Němců žijících v Československu. Na Slovensku se začalo vzmáhat ultrapravicové nacionalistické křídlo, vedené Slovenskou stranou ľudovou. Ta svůj program založila na požadavku zajistit pro Slovensko větší autonomii. V době, kdy se české hospodářství zoufale pokoušelo vzpamatovat z otřesu krize, se vyrojila různá hnutí, která vyvolávala znepokojení veřejnosti. To pobídlo vládu, aby přijala opatření proti potenciálně podvratným politickým stranám. Vyšel zákon o pozastavení činnosti a rozpuštění politických stran. Postihl německé národní socialisty, ľudáky a dále KSČ a Českou národní obec fašistickou.
Situace ve světě nebyla o nic radostnější. Po neúspěchu mírové konference se v struktuře Společnosti národů objevily výrazné trhliny. Vystoupilo z ní nejprve Japonsko a na podzim roku 1933 se k němu přidalo i Německo. Bylo jasné, že ideál „míru naší doby“, na jehož základě první světová organizace vznikla, si na své naplnění ještě dlouho počká, a stejně tak demokratická spolupráce mezi národy. V+W se snažili dělat aktuální divadlo, ale díky zhoršující se situaci byl v tomto směru Svět za mřížemi jen marnou snahou.
Osel a stín (premiéra 13. října 1933, 187 repríz) hra, ve které ponechaliVoskovec a Werich současnost současností a udělali si výlet do minulosti. Tentokrát navštívili starověké řecké město Abdéru na pobřeží thráckém. Na rodila se tu sice řada významných mužů jako Démokritos, sofista Protagoras či filosof Anaxarchus, ale místo mnohem více proslavila příslovečná hloupost jeho obyvatel. V+W si za ústřední téma nové hry vybrali anekdotu a oslu a stínu. Děj se točí okolo sporu, který vznikl mezi oslařem Skočdopolisem (Voskovec) a Nejezchlebosem (Werich). Nejezchlebos měl zaplatit za stín, který vrhá Skočdopolisův osel, a ve kterém si chtěl Nejezchlebos odpočinout. Pohádají se velmi hloupě, ale dovedou na svou hádku úplně zapomenout, jakmile před sebou spatří svůdnou perspektivu idylického kuželníku. Coby zosobnění anonymního lidu se stanou se svou hádkou o stín osou děje, ale zároveň i předmětem dalekosáhlé manipulace, která je už zcela časovým satirickým podobenstvím, naroubovaným na podklad starořecké anekdoty. Spor dvou lidí přerostl ve spor dvou partají Hippodromovy sociálně demokratické a Kontokorentovy, která hájí zájmy monopolního velkokapitálu. Z osla a stínu vnikají symboly pro demagogy. Konflikt by měl vyřešit Paprikides, představitel buržoazně demokratické zákonnosti a státnosti, ale ukáže se, že je na to, on i jeho zákoník slabý. Proto Kontokorentos, aby zajistil vítězství strany, vycvičí úderné oddíly a chystá převzetí moci režimem „tvrdé ruky“; od tohoto okamžiku už je děj názorným obrázkem Hitlerova převzetí moci v Německu. Chystá se zapálení radnice jako signál k převratu (zapálení Říšského sněmu 27. února 1933), na místě má být přistižen Skočdopolis a odhalen jako příslušník opoziční strany (nastrčená figura žháře Holaňdana van der Lubbeho), po první Abdéře Osla a druhé Stínu má nastat třetí říše, říše fetiše Osla a stínu ( z ampliónu zazní německy reprodukce Hitlerovy řeči, že jen čistá rasa bude žít, že je třeba místo kultury vzít kanóny a plyn a dobýt svět). Soudní scéna se hrála ve dnech lipenského procesu, na němž Göring vykřikoval, že slyší-li slovo kultura, sahá po revolveru, a kde se statečně hájil Jiří Dimitrov; byla aktualizovaná prakticky ze na den podle nejnovějších zpráv a událostí. . Bezvýchodnou situaci rozetne bůh Dionýsos a sesílá k lidem poselství, aby přestal slepě podléhat oslovským vůdcům, aby byl lidem a ne partajemi, aby nevěřil, že krizi vyřeší fráze nebo zvučná hesla."

Poznámka

Skvělá práce, která však postrádá odkaz na literaturu.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera7100
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse