Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Péče o lidi s mentálním postižením

Péče o lidi s mentálním postižením


Kategorie: Sociální práce

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce se zabývá péčí o lidi s mentálním postižením. V první části práce jsou představeny způsoby, jakými lze pečovat o člověka s mentálním postižením, a také informace, jak s takovými lidmi komunikovat. Následuje vysvětlení systému vzdělávání postižených lidí a objasnění důležitosti takzvaných chráněných dílen. Druhou část práce tvoří slovníček pojmů, jež s touto problematikou úzce souvisí.

Obsah

1.
Úvod
2.
Formy péče o člověka s demencí
3.
Alternativní způsoby komunikace u lidí s mentálním postižením
4.
Systém vzdělávání jedinců a autismem
5.
Využití terapeutických prostředků v práci s jedinci s mentálním postižením
6.
Slovníček

Úryvek

"1. Formy péče o člověka s demencí

Péče o mentálně postiženého člověka (dále jen MP) je velmi náročná jak časově tak finančně, je nutná podpora státu hlavně ve finanční sféře a v součinnosti škol, rodiny, psychiatrů, psychologů a neziskových organizací které jsou zaměřeny na pomoc osobám s MP. Základem péče je rodina ve spolupráci se školou nebo speciálním zařízením (stacionářem např. SLUNÍČKO). Při těžších formách MP, kdy ať absencí rodinného zázemí, nebo s ohledem na stav MP je nutná ústavní péče.
Pokud to stav MP člověka dovoluje a je možnost jeho začlenění do kolektivu, již od dětství a to ve speciálních zařízeních ať státních (zvláštní školy), nebo soukromích (APLA –Praha, nadace DUHA, již zmiňované SLUNÍČKO), kde pomocí různých terapií a speciálně upravených učebních osnov je přistupováno individuálně ke každému jedinci s ohledem na jeho zdravotní a duševní stav. Spolupráce speciálně vyškoleného personálu, lékařů a terapeutů může ve velké míře ovlivnit ve spolupráci s rodinou duševní a zdravotní stav MP člověka. Základní podmínky jsou pravidelnost, vysoká kvalifikovanost personálu, lidský přístup, trpělivost a individuální přístup k jednotlivci.

2. ALTERNATIVNÍ ZPŮSOBY KOMUNIKACE U LIDÍ S MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM

Při určitém stupni MP člověka je velmi těžké s touto osobou normálně komunikovat. proto se používají různé alternativní způsoby komunikace. Není žádný universální způsob kterým jde s MP osobou ať autisou, schizofrenikem člověkem na úrovni debility, imbecile, idiocie komunikovat. Je zapotřebí velké trpělivosti a zkušenosti při pozorování MP k navázání kontaktu sním. Získání jeho důvěry a hledání způsobu komunikace. Důležitý je kontakt s rodinou MP pokud je to možné. Rodiče si většinou vytvoří vlastní komunikační systém s MP dítětem a tento se stává základem komunikace. Ať se jedná o posunkovou řeč, komunikaci pomocí obrázků, soustavu různých doteků které mají přesně vymezený význam. Vypracovaný systém pobídek formou odměn (různé lahůdky, ovoce atd.) které pomáhají při komunikaci. Dnes je možnost využití počítačů a jejich ekvivalentů pro navázání kontaktu s MP člověkem. Velmi dobré výsledky má kontakt MP jedinců se zvířetem, ať se jedná o psa, kočku nebo třeba koně. Rybičky v akváriu se mohou stát mostem mezi námi a člověkem s MP. Zvládnutí základních návyků hygieny, zavázání tkaničky u boty se stává u člověka s MP během na hodně dlouhou trať. Těm, kteří se sním snaží tuto trať absolvovat nesmí scházet trpělivost, odvaha a smysl pro humor. Tak něco z mé vlastní zkušenosti s MP člověkem. Navázání kontaktu s člověkem, který nejeví známky MP vede rozumné řeči o ekologii se může zdát jednoduché,ale ouha - na váš dotaz kde tyto vědomosti získal odpoví. „No přece ty hlasy z rádia“. Je jasné, že tady si schizofrenie vybírá svou daň. Zbývá vám jen se obrnit trpělivostí, před návštěvou ošetřujícího psychiatra v 9.00 je dobré našeho známého vzbudit kolem páté ráno, tak tak to stihnete. Při vyúčtování odběru vody zjistíte, že suma dosahuje pěti nul. Když se začnete pídit po úniku vody dozvíte se, že sprchování vlažnou vodou doporučili hlasy. Pouze zapomenuli dát časové omezení a za tří hodinové denní sprchování proteče něco vody. Teď je na vás jak toto zvládnete. Po prvotních nervech přejdete na jeho styl. K získání pravidelných návyků a pocitu zodpovědnosti za něco, nebo někoho je výborné pořídit psa. Nutnost pravidelných vycházek a venčení, jen pozor ne moc velkého. Když ovčák který se choval jako beránek vezme vašeho chráněnce s MP pod svoji ochranu je o další zábavu postaráno. Ještě jedno varování, nepouštět vašeho svěřence na pořady o Indi a budhizmu. Nic proti východním kulturám a náboženství. Problém nastane, když váš chráněnec přejde na ortodoksní budhizmus a celý se začne holit, prudce stoupá spotřeba vody, holení v průměru trvá pět i více hodin, to ještě není to nejhorší. Vysvětlujte na pohotovosti, že je normální když si člověk vlastnoručně uřízne pomalu polovin hýždě. Při páté návštěvě si na to zvyknete."

Poznámka

Práce je zčásti kompilační. Text je barevně členěn.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20371
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse