Seminarky.cz > Maturitní otázky > > > Peníze a podnikání - anglicky

Peníze a podnikání - anglicky


Kategorie: Angličtina

Typ práce: Maturitní otázky

Škola: Gymnázium Evolution, s.r.o. GYMNASIUM JIŽNÍ MĚSTO, s. r. o., Praha 4

Charakteristika: Stručně zpracovaná maturitní otázka na téma peníze a podnikání pojednává o složkách příjmu, jeho ukládání do bank, podmínkách podnikání i výhodách a nevýhodách práce na volné noze.

Obsah

1.Peníze
2.Bankovnictví
3.Založení firmy
4.Výhody a nevýhody práce na "volné noze"

Úryvek

"Money is a commodity that we use every day. We have our money deposit in accounts in banks. It is private money. Public money are benefits, for example unemployed people get unemployment benefit or pensioners draw a pension.
As I said everyone has money in account where get salary. Bank have to send a bank statement every month because we want to have an overview (přehled) about our account if we aren´t in the red.
It is good to save and banks offer savings account where is higher interest than current account.
I have an idea. I can establish a company but I need a capital – so I can use the money from savings account. I have to think business name up and register company in Commercial Court. There are some laws. I have to have a clear criminal record, own trade licence and I have responsibility for staffers so I have to pay social security and health insurance.
Working freelance has advantages and disadvantages. Advantages are I´m boss and I don´t go to work every day but good boss go there every day. I think. Disadvantages is unstable income because if I won´t have a work I don´t have a money and I come to loss. And profit is better, isn´t?  Next disadvantage is have to pay taxes, for example income tax."

Poznámka

Práce obsahuje gramatické chyby.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x512c939782eea.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Penize_podnikani_MO_aj.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse