Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Platón: Symposion

Platón: Symposion

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se podrobně zabývá obsahem tohoto díla a jeho rozborem. Ve druhé části se zabývá jak stylem, tak i kontextem dialogu. Poté se zabývá způsoby, jakými je vylíčena láska a krása a uvádí do souvislosti tehdejší a dnešní hodnoty, které jsou hnacími motory společnosti. Popisuje také cestu k lásce a její stádia. Druhá část poté definuje, co je to krásno, jak ho dosáhnout, a jaká je tělesná krása tehdy a dnes u různých národů. Popisuje také vztah lásky a krásy a zajímá se o Erótovo postavení v životě lidí.

Obsah

1.
Úvod
2.
Obsah díla
3.
Rozbor díla
4.
Závěr

Úryvek

“Rozbor díla

Jak je zřejmé už na začátku, Platón záměrně volí vyprávění z pohledu třetí osoby, která se hostiny vůbec nezúčastnila. Tento pohled mu umožňuje nejen celou událost popisovat, ale také komentovat. V prvních chvalořečech jsou uvedeny různé běžné i méně obvyklé pohledy na lásku. Vrcholem celého dialogu je samozřejmě řeč Sókrata.
Podle mého názoru je těžké, téměř nemožné, pochopit myšlenky člověka, který žil před více než 25 staletími. O životě starých Řeků toho víme docela dost, ale i tak je to doba velmi vzdálená – a to nejen časově. I přesto jsou některé myšlenky antických filosofů věčné a můžeme se s nimi ztotožnit i dnes.
Symposion je dialogem o lásce a kráse. Členové hostiny mají na lásku často velmi podobný pohled, jako někteří lidé dnes – je krásná, přináší štěstí a radost, vede nás k tomu, abychom byli lepší a krásnější než jsme. I dnes někteří lidé věří, stejně jako Aristofanés, že někde existuje jejich ztracená polovina, spřízněná duše.
Podle toho, co se vypráví v dialogu, se však dá usoudit, že pro tehdejšího člověka byla láska mnohem důležitější hodnota než dnes. Už jen zbožštění lásky a její antropomorfní ztvárnění o tom leccos vypovídá. Platón (Sókratés) lásku vyzdvihuje ještě výše. Sókratés v dialogu používá dvojí význam - v řečtině totiž slovo láska může znamenat i „touha“. Logickou úvahou dochází k tomu, že láska je touhou po dokonalosti, kráse, a proto nemůže mít božský původ, protože bohové sami přece jsou krásní, moudří a dobří a nemohou tedy toužit po něčem, co už mají a co je jim vlastní. Erós je podle této myšlenky jediná základní duševní síla – co jiného by nás nutilo k tomu být stále lepší, učit se a zdokonalovat?
Nejdůležitější hnací silou dnešního světa a dnešní společnosti jsou bezpochyby peníze. Učíme se, abychom dosáhli co nejvyšší kvalifikace, tu potřebujeme k tomu, abychom dostali co nejlukrativnější zaměstnání, a to potřebujeme k tom, abychom vydělali co nejvíce peněz. A některým lidem se opravdu tohle všechno podaří. Ale co pak? Máte peníze, vše nač si můžete vzpomenout. Ale to vše jednou omrzí… Někteří lidé takovou situaci nezvládnou a zhroutí se, utíkají k drogám, nebo se ještě více upínají na peníze, a čím víc jich mají, tím víc se bojí že o ně přijdou. Jejich život pak není nic jiného než nekonečná starost, obavy a podezírání, kdo všechno se je snaží o jejich peníze připravit. Ti druzí naopak pocítí touhu udělat něco, co by po nich zůstalo, co by si připomínaly příští generace. Touží po něčem, co by přetrvalo je samotné, jakousi formu nesmrtelnosti. Přesně tohle popisuje v dialogu i Sókratés - láska je něco, co nás žene dál, co nás nutí k tomu, abychom se zdokonalovali.
Láska je podle Sókrata touhou po nesmrtelnosti. Ta je u všech lidí stejná, ale její projevy jsou u každého člověka jiné. Běžní lidé, kteří nejsou příliš moudří, se snaží dosáhnout nesmrtelnosti tím nejjednodušším způsobem – zanechat po sobě potomky. Tato touha zachovat rod a něco ze sebe se projevuje i u zvířat – ta se starají o své potomky a brání je ze všech sil. Naopak lidé moudří a dobří, nadaní nebo výjimeční se snaží zajistit si nesmrtelnost jinak , a to svými činy, myšlenkami nebo uměleckými díly.
Občas to vypadá, jako by dnes láska byla něco přežitého, zbytečného, v extrémních případech až nežádoucího. Že láska je něco co nás brzdí v cestě k úspěchu a nejjednodušší je nevázat se, nebrat na nikoho ohledy, mít svou svobodu a nejdůležitější je co nejvíc si užít. Ale jsme zase u otázky „Co pak?“. Smícháme-li všechny tyto názory, dostaneme znuděného člověka zhnuseného vším, co ho obklopuje, který není schopný nalézt smysl svého života a který nemá žádný cíl. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, každý z nás touží být milován a touží po nesmrtelnosti – touha je stejná, ale její projevy jiné. Jakákoli intelektuální činnost, jakékoli snažení je vlastně projevem lásky."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera13933
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse