Platón: Symposion

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: Přírodovědné gymnázium PRIGO, s.r.o., Ostrava - Mariánské Hory

Charakteristika: Práce zabývající se Platónovým dílem Symposion. V první části je uveden obsah díla dle jednotlivých řečníků. Druhá část obsahuje rozbor díla. Na základě myšlenek z díla, se autorka zamýšlí nad dnešní dobou. Popisuje svůj vztah k Bohu. Rozebírá pojem zdatnost. Charakterizuje, jaké mohou být formy lásky a přátelství. Uvádí dva Eróty v dnešní společnosti. Zabývá se posuzováním lidí, i vlivem reklamy.

Obsah

1.
Úvod
2.
Obsah díla dle jednotlivých řečníků
3.
Rozbor díla - vlastní názor autorky
3.1.
Důvod výběru díla
3.2.
Vztah k Bohu
3.3.
Zdatnost
3.4.
Láska, přátelství, žárlivost
3.5.
Erótové v dnešní společnosti
3.6.
Posuzování lidí, vliv reklamy
4.
Závěr

Úryvek

"Opět se vracím k Pausaniovi, který pronesl ve své řeči, že Erótové jsou ve skutečnosti dva. Jeden, obecný, se upíná na lidi obyčejné, kteří většinou hledí jen na fyzickou potřebu. Je všeobecně známo, že negativní reklama je mnohdy lepší, než ta pozitivní. Jako onu zápornou můžeme chápat i manželství pro peníze, které je dnes pronášeno jako něco samozřejmého, protože oba mají nasazenou masku, ke které patří pronášení slov lásky jen proto, aby toho druhého uchlácholili a pro veřejnost vypadali přijatelně. Samozřejmě tyto věci může provádět jen jeden z nich a ten druhý mu uvěří. Opačný postup je znám velice dobře, protože právě toto se děje v mnohých manželstvích, tedy zezačátku jsou oba šťastní, ale pak si začnou něco nalhávat až to dojde tak daleko, že si nebudou už skoro ani věřit v základních věcech. Stojí pak za pozastavení skutečnost, že si žena po dvou měsících po smrti „milovaného“ manžela nastěhuje do bytu jiného muže a skoro nikdo nad tím moc nepřemýšlí. Prostě si řekne, že je to její život a dál se do toho neplete. Na jednu stranu je to dobré, že si hledí svého, ale na druhou neupadají tím morální zásady? Zvlášť pokud ta žena má dvě děti, navštěvující základní školu, jejichž otcem je právě nebožtík. Jak se na to asi ti dva malí mají dívat? Už vůbec nemluvím o tom, že jen velmi malé procento se dokáže vzepřít tlaku rodiny a nestát se něco jako kopií svých rodičů.
Naopak druhý Erós, nebeský, zasahuje do srdcí lidí, kteří se opravdu milují. Nejde jim ani tak o vzhled, vždyť pokud se začneme s někým bavit a zjistíme, že je nám s ním v tomto ohledu dobře, opticky zkrásní do podoby pro nás vyhovující. Myslím, že právě toto zažila už většina z nás, ne vždy to však se to ale povedlo. Můžeme také mluvit o platonické lásce. Dnes se tento pojem většinou používá pro člověka, který někoho miluje, ale dotyčný jeho lásku neopětuje. Druhá interpretace, také rozšířená, nám říká, že je to vztah dvou lidí, kteří spolu neprovozují sex, a slouží jim tato setkání pouze k pobavení; najdou se i takoví, kteří tvrdí, že synonymum pro platonickou lásku, je flirt, což mi přijde trochu mimo mísu. Flirtem se člověk oťukává, pokud se nezná se svým protějškem (mluvíme tedy právě o tomto období), škádlí ho, pokud se znají víc, nutí ho k úsměvu, protože je to přece milé projevovat takový druh zájmu někomu, s kým již třeba bydlíme v jednom bytě. Za platonickou lásku ale můžeme také považovat souznění dvou osob. Jak nám Sókratés dokazuje, pomocí Diotimy, že i touto cestou lze postoupit na nejvyšší stupeň zasvěcení, co se týče lásky, a poznat samo krásno. Takto pojatá láska mi samozřejmě může být, ale podle mého je to zbytečné, leda by je fyzický kontakt neuspokojoval a raději by například měli hádání se o životě, samozřejmě hravou formou. Myslím si ale že fyzický kontakt je ve vztahu důležitý. Můžeme sice toho člověka znát, ale nebude to úplné, už jen proto, že komunikace tělem je mnohem lepší a zajímavější než komunikace slovy. Dotyky se dá toho říct opravdu mnoho a tímto způsobem většinou také poznáme, co nám protějšek chtěl říct nebo jestli ho naopak něco netrápí. Nemusí to v tomto případě chtít nám nějakým způsobem podat, ale musel by být velice dobrým hercem, aby ošálil jak slovy, tak dotyky, protože po nějakém čase ho poznáme natolik, abychom byli schopní rozlišit mezi tím co je pravda a co přetvářka.

Sókratovo podání pravdy pomocí otázek a odpovědí se mi velice líbilo. Logickou cestou totiž svá základní tvrzení zdůvodnil, tak jak mu to právě tak řekla Diotima. O některých věcech se dá diskutovat, protože nejsou zcela vysvětlené, logicky podložené, ale jak sám Sókratés nakonec poznamenal: „Toto tedy, Faidre a ostatní přátelé, mluvila Diotima a já jsem tomu uvěřil; a stou vírou pokouším se přesvědčovati i jiné, že nikdo by tak snadno nezískal lidské přirozenosti lepšího pomocníka k dosažení tohoto statku nad Eróta“.

Celkově jsem z tohoto díla nabyla dojmu, že Sókratés je brán jako velice vážený člověk, který je svými řečmi jakoby vždycky nad nimi, vždy pronese něco moudrého, ale zároveň on sám je skromný, nic takového o sobě neprohlašuje. Asi nejjasněji je to podáno v jedné jeho větě hned po první sérií otázek směřovaných Agathónovi těsně před jeho řečí:
„A přece jsi mluvil krásně, Agathóne. Než rekni mi ještě několik slov: nemyslíš, že dobré věci jsou také krásné?“
„ Ano.“"

Poznámka

Seminární práce do základů společenských věd - Soukromé šestileté gymnázium v Ostravě, s.r.o.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera14977
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse