Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Počátky evropské kolonizace Kanady

Počátky evropské kolonizace Kanady

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce stručně seznamuje s počátky evropské kolonizace Kanady. Informuje o zámořských plavbách, které měly za úkol najít cestu do Asie přes moře. Seznamuje s výpravami Jascuese Cartiera a prvními pokusy o založení francouzské osady. Zmiňuje obchod s bobří kožešinou a činy Samuela de Champlaina.

Obsah

1.
Úvod
2.
Hledání cesty do Asie
3.
Jacques Cartier, Robervalle a první pokusy o založení francouzské osady
4.
Rozvoj obchodu s žádanými bobry
5.
Samuel de Champlain a první úspěchy kolonizátorů
6.
Závěr

Úryvek

"Hledání cesty do Asie

Na konci 15.století zaujímali dominantní postavení v zámořských cestách a objevech Španělé a Portugalci. Avšak nejenom tyto národy lačnily po bohatství dováženém z kolonií a po nových územích. Copak by Anglie a Francie mohly zůstat v tomto směru pozadu? Ani náhodou!
Hlavním trendem v této době bylo najít cestu do Asie přes moře. Po souši byla cesta krkolomná, cestovatel musel překonávat řadu překážek nejenom přírodních, ale také konflikty s obyvateli zemí, jimiž procházel. Proto se budovaly mohutné lodě a stavěly velké přístavy, nezbytné pro uskutečnění objevitelských plaveb. Když se Kryštof Kolumbus vrátil z úspěšné plavby, nastal "boom" v získáváních nových území, a jak uvádí Rovná,Jindra, došlo také k rozdělení sfér vlivu. Španělsko s Portugalskem si rozdělili smlouvou z Tordesillasu roku 1494 nově objevená území. Touto skutečností se Tiškov,Košelev příliš nezaobírá, a naopak rozsáhleji líčí putování Giovanniho Cabota, známého jako John Cabot. Původem z Janova, tento dobrodruh získá povolení k plavbě od anglického krále Jindřicha VII. Anglie, toho času částečně izolovaná, tuto příležistos uvítá. Objevitelské plavby jí umožní oživit průmysl a námořní obchod. John Cabot vyplouvá roku 1497 s nevelkou lodí Matthiew spolu s dalšími 17 muži. Za neuvěřitelných 11týdnů byl zpátky s výbornou zprávou pro krále - získal pro něj novou zem, pojmenovanou Newfoundland,kde vztyčil britskou vlajku. Ačkoliv ji považoval za severovýchodní pobřeží Číny, jednalo se o Severní Ameriku. Nadšený z úspěchu ihned Cabot podniknul další výpravu, která ovšem skončila fiaskem. Z pěti lodí se vrátila pouze jedna a po Cabotovi se slehla zem.
Tyto cesty však neměly za cíl kolonizaci nově objevené země, ale hledání cesty do Indie a Číny za účelem obchodu. Koloniální snahy se rýsují až později, a jsou spjaty s jménem francouzského námořníka Jacquese Cartiera.
Před tímto dobrodruhem cestu do neznáma provedl Florenťan Giovanni Verrazzanova s francouzskou expedicí v roce 1524, který objevenou zemi pojmenoval Nová Francie, a předurčil tak budoucí francouzskou kolonii.
Jacques Cartier, Robervalle a první pokusy o založení francouzské osady

Francouzská výprava v čele s Cartierem dostala požehnání od krále Františka I. a v roce 1533 se připravují na expedici do neznáme země. Stále mají v plánu hledat cestu do Indie, následující události jejich původní záměr však změní. Tuto pasáž Rovná,Jindra popisují stručně, zatímco Tiškov,Košelev a Wikipedie podrobně popisují celou cestu. Tiškov,Košelev uvádějí datum odjezdu Cartiera 20.dubna 1534, z přístavu Saint Malo v severozápadní Francii. Posádka čítala 60 nebo 61 mužů, vypluli na dvou lodích a za 20 dní dorazili k břehům Newfoundlandu a mysu Bonavista. Postupně obepluli záliv sv.Vavřince, ostrov prince Eduarda a poloostorc Gaspé, kde se poprvé setkali s domorodci. Ti uvítali Cartierovu výpravu přátelsky, což se nedá říci o postoji francouzů k Indiánům. Cartier zajal dva syny náčelníka kmene Irokézů Donnacony, Taignoagy a Domagaya. Odvezl je s sebou do Francie, aby je naučil francouzsky a oni mu dělali průvodce. V této části se zdroje od sebe liší v kmenech Indiánů. Wikipedie uvádí, že Donnacona byl náčelník Irokézů, Tiškov,Košelev, že kmene Huronů. Rovná,Jindra se shodují s Wikipedií a navíc zmiňují obchodování Cartiera s Mikmaky. "

Poznámka

Práce obsahuje portrét a mapu.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18613
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse