Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Politické strany

Politické strany

Kategorie: Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Hlavním tématem práce jsou politické strany. V úvodu je vysvětlen původ jejich označení a jejich základní funkce. Dále se práce zabývá vývojem typů politických stran. Závěr je pak věnován rozdělení stran do „rodin“ podle politické orientace a dalších znaků. V textu jsou uváděny české, ale i zahraniční příklady.

Obsah

1.
Úvod
2.
Původ označení
3.
Základní funkce
4.
Vývojové typy politických stran
4.1
Elitní strany
4.2
Masové strany
4.3
Univerzální strany
4.4
Kartelové strany
5.
Třídění podle politické orientace
5.1
Stranické rodiny
5.1.1
Křesťansko-demokratické strany
5.1.2
Konzervativní strany
5.1.3
Liberální strany
5.2
Další rodiny
5.2.1
Sociálně demokratické a socialistické strany
5.2.2
Krajně pravicové strany
5.2.3
Zelené strany
5.2.4
Komunistické a krajně levicové strany
5.2.5
Agrární strany
5.2.6
Regionální a etnické strany

Úryvek

„Tyto tři stranické rodiny díky úzké konvergenci si jsou hodnotově velmi blízké, což v řadě případů vede „k přesahování“ jednotlivých stran do různých rodin. Např. česká Občanská demokratická strana (ODS) tak představuje liberálně-konzervativní subjekt, podobně např. německá Křesťansko-sociální unie (CSU) křesťanskou stranu se silným konzervativním programem atd. Na evropské úrovni tato programová blízkost vede k existenci společné nadnárodní stranické struktury – Evropské lidové strany (EPP), jež sdružuje křesťanskodemokratické, konzervativní a konzervativně-liberální strany. V domovských zemích její členské strany zpravidla vyplňují větší část pravé poloviny politického spektra. (Jinou pozici zaujímají liberální strany, které jsou obvykle spíše malými formacemi, jež většinou působí jako doplňkový partner křesťanskodemokratického či konzervativně-liberálního subjektu). Dále můžeme rozlišit rodiny:
Sociálně demokratických a socialistických stran: k nejvýznamnějším v dnešní Evropě patří němečtí, švédští sociální demokraté, francouzští, španělští socialisté či britští labouristé. Tyto strany se zpravidla po druhé světové válce vzdaly svého původně marxistického programu předpokládajícího rozsáhlé znárodňování a postupně akceptovaly tržní ekonomiku jako ekonomický základ svobodné společnosti (v programu si ale často ponechaly zvýšený důraz na sociální otázky). Sociálnědemokratické a socialistické strany zpravidla představují hlavní levostředový subjekt v daném stranickém systému. Na evropské úrovni jsou sdruženy ve Straně evropských socialistů (PES).
Krajně pravicových stran: do této rodiny je zařazována francouzská Le Penova Národní fronta, rakouští Svobodní, Slovenská národní strana, v českých poměrech pak např. Republikáni Miroslava Sládka. Jde o velmi heterogenní rodinu, kdy cíle a hodnoty vyznávané jednotlivými stranami se mohou značně lišit, přičemž i zařazování některých stran do této rodiny je často diskutabilní (např. postfašistická italská Národní aliance je dnes běžně zařazována spíše ke konzervativním stranám, podobně rakouští Svobodní mají blízko k liberálním stranám atd.). Obecně lze tento typ stran nicméně vymezit především na základě jejich přehnaného nacionalismu, odporu vůči imigrantům (a někdy cizincům obecně) a silného populismu.
Zelených stran: tato rodina zaznamenala svůj vzestup až od 70. let 20. století, přičemž ve všech případech jde o (maximálně) malé strany s podporou zpravidla mezi 5 – 10 % voličů. K politicky nejvýznamnějším patří němečtí, francouzští či finští zelení (ve všech třech případech jde o strany, které už zasedly či zasedají ve vládě). Klíčová pro strany zelených je profilace na ekologické problematice.
Komunistických a krajně levicových stran: Tato původně významná rodina má dnes v prostoru západní a střední Evropy jen minimum významných reprezentantů. Důležitý v této souvislosti byl fenomén transformace původně komunistických stran ve formace jiného typu (italští, polští či maďarští komunisté, kteří se přeměnily v sociálnědemokratické strany, skandinávské komunistické strany, které se přesunuly do rodiny ekologických stran atd.) Komunistické strany, které si ponechaly původní identitu (francouzští, řečtí či španělští komunisté) dnes mají jen malé parlamentní zastoupení a jejich politický význam je zpravidla malý. Jednou z mála výjimek z hlediska významu jsou čeští komunisté (KSČM). Komunistické strany se zpravidla hlásí k marxismu (někdy i odkazu V. I. Lenina), akcentují význam třídního boje a diktatury proletariátu a odmítají tržní ekonomiku.“

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera3211
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse