Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Politika v exilu (1939-1945)

Politika v exilu (1939-1945)

Kategorie: Historie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce popisuje jednotlivé vývojové kroky české domácí, i exilové politiky v období 1939 až 1945. Hodnotí kroky Edvarda Beneše a Emila Háchy, a zároveň charakterizuje vztahy Československa s Polskem, i Ruskem.

Obsah

Úvod
1.
Odstoupení E. Beneše
2.
Pobouření veřejnosti
3.
Druhá republika
4.
Emil Hácha
5.
Národní výbor v Paříži
6.
Prozatímní vláda
7.
Československo-polské vztahy
8.
Vztahy s Ruskem
9.
Přípravy na poválečný návrat
10.
Pomoc Moskvy
Závěr

Úryvek

"S Benešem se nikdo z vyšších politických kruhů o osudu Československa nechtěl bavit. Dokazují to odpovědi na Benešův telegram, jež 16. Března 1939 ministerským předsedům Chamberlainovi do Londýna, Daladierovi do Paříže, prezidentu Rooseveltovi do Washingtonu, ministru zahraničních věcí Litvínovi do Moskvy a předsedovi Rady Společnosti národů do Ženevy. Podstatná část telegramu zněla takto: „Lid Český a Slovenský se právě stal obětí velikého mezinárodního zločinu. Lid Československý sám nemůže protestovat a po událostech minulých měsíců se nemůže sám bránit. Proto jako bývalý prezident Československé republiky vznáším tento slavnostní protest: „V září minulého roku u příležitosti sporu německo-československého mně byly předloženy Francouzko-britské návrhy a o několik dní poté i mnichovské rozhodnutí. Oba tyto dokumenty obsahovaly slib, zaručující integritu a bezpečnost československého území, vyžadujíce zároveň od československého národa neslýchané oběti v zájmu evropského míru. Československý lid tyto oběti přinesl. Přesto jedna z velmocí, které podepsaly mnichovskou dohodu, rozděluje naše území, obsazuje je svým vojskem a stanovuje nad ním svůj „protektorát“ pod hrozbami násilí a vojenské moci. Před svědomím světa a tváří v tvář dějinám jsem nucen prohlásit, že Češi a Slováci nikdy nepřímou toto nesnesitelné potlačení svých svatých práv… Prosím vaší vládu, aby odmítla uznat tento zločin a aby vyvodila důsledky, jaké dnes vyžaduje tragická situace Evropy a světa.
Odpovědi na protestní telegramy byly dosti rezervované. Roosevelt sdělil, že vláda vzala na vědomí správu německých úřadů nad územím Čech a Moravy, ale neuznala tuto situaci jako právní stav. Chamberlain v telegramu odkázal na svůj projev ze 17. Března, v němž německý vpád odsoudil. Litvínov neodpověděl přímo- poskytl československému vyslanci v Moskvě opis trestní nóty, kterou sovětská vláda odevzdala německému vyslanci v Moskvě. Daladier neodpověděl vůbec. Reakce nijak zvlášť dobré, ale podle Benešových odhadů.

Po vypuknutí války v září 1939 začali do Francie utíkat různí ministři, vysocí straničtí funkcionáři a hlásili se do odboje. Ještě na podzim 1939 se začala utvářet prozatímní československá vláda v exilu . Beneš nechtěl při tomto formování chybět a proto přijel do Paříže, kde nebyl však vítán. Po dlouhém dohadování byl vytvořen Národní výbor se sídlem v Paříži, v čele Beneš a Štefan Osuský. Po čtrnácti dnech, však Beneš opustil Paříž a vrátil se do Londýna. Zanedlouho Francie padla a s ní i celý Národní výbor. Osuský a jiní přišli do Londýna jako řadoví emigranti. Beneš se postaral aby se českoslovenští vojáci a letci dostali do Anglie a s touto oporou v zádech začal jednat o uznání československé vlády v exilu. Předložil návrh ministru zahraničí Halifaxovi o prozatímním systému státního zřízení se sídlem v Londýně. Prezident Dr. Edvard Beneš, předseda vlády Dr. Jan Šrámek a dvacet členů vlády. V půli července 1940 Halifax odpověděl, že Londýn uznává prozatímní československou prozatímní vládu, ale nikoli právní komunitu Československé republiky. To znamenalo, že britské uznání se nevztahovalo na předmnichovské hranice Československa. Československo bylo také jedinou Němci okupovanou zemí, které byly ve válce proti Hitlerovi.

Jednou z prvních závažnějších problému, které tato prozatímní vláda řešila bylo československo-polské vztahy. V Polské prozatímní vládě velel generál Wladyslav Sikorski. Poláci s návrhy Benešovy vlády souhlasili a byly ochotni uznat předmnichovské hranice s Československem. K podrobnějším jednání došlo v lednu 1941, kde chtěli vyřešit „těšínský“ konflikt a navodit přátelské styky se Sovětským svazem. V Rusku těmto jednání nebyly příliš nakloněni a Beneše toto zaskočilo, poněvadž Moskva prezidenta neoficiálně ujistila že, tyto jednání s Polskem schvaluje. Později však Moskva oficiálně ohlásila, že Sovětský svaz považuje pokus o vytvoření konfederačního státu Polska a Československa za proti Sovětský čin."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera596
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse