Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Pomocné technické prapory

Pomocné technické prapory

Kategorie: Dějepis, Sociálně-právní škola

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce popisuje vznik pomocných technických praporů v Československu a doplňuje ho vykreslením tehdejšího politického kontextu. Zabývá se rovněž problematikou výjimečných vojenských cvičení, rozlišuje lehké a těžké pomocné technické prapory a sleduje podmínky života a služby v těchto oddílech. Na závěr informuje o Svazu PTP, který měl přispět k rehabilitaci pracovníků jednotek. Jednotlivé tematické oddíly jsou provázány zážitky pana Sasína, který byl členem praporů. Práci doplňují rozsáhlé přílohy.

Obsah

1.
Úvod
2.
Začátek PTP
3.
Pan Vojtěch Sasín
4.
Vznik ,,politicky nespolehlivých“, systém vyhledávání a klasifikace E
5.
Výjimečná vojenská cvičení
6.
Silniční prapory ženijních pluků
7.
Lehké PTP
8.
Těžké PTP
9.
Nadřízení, odměny za práci
10.
Bezpečnost práce, úrazy, zdravotnická péče, hygienické podmínky
11.
Ubytování, výstroj, stravování
12.
Volný čas, dovolené
13.
Svaz PTP, rehabilitace příslušníků PTP
14.
Závěr
15.
Přílohy (fotografie, tabulky, text)

Úryvek

"2. Začátek PTP
Všechno začalo, když v tehdejším Československu nastoupila k moci Komunistická strana Československa (KSČ). Ihned po svém zástupu si začala upevňovat své postavení. Začala likvidovat své odpůrce, ať již skutečné či smyšlené. Byl to jeden ze základů, které měly vést k ovládnutí celé společnosti a pozdějšímu vytvoření jednotné masy lidí, která by je ,,tupě“ následovala. První začali ihned po převratu na počátku roku 1948 a s postupem času se stále rozšiřovaly až zahrnovaly téměř celou společnost. Politické perzekuce nebyly určovány podle toho, čím se člověk provinil, ale podle toho, co režim zrovna v tu chvíli potřeboval. Stačilo být jen sedlákem, nesouhlasit se vstupem do JZD, mít jiný názor či příbuzné v zahraničí. Někdy dokonce jen to, že někdo měl s vámi nevyřízený účet z minulosti… Tresty byly různé, někdy stačilo jen stáhnutí ze společenského života, jindy vás například vystěhovali i s celou rodinou kamsi do neznáma. Nálepky provinilce jste se již nikdy nezbavili a nejhorší na tom bylo, že to nepostihlo jenom vás, ale i rodina, děti s tím museli žít dále. Pan Sasín k tomu říká: ,,Ve vojenské knížce jsem měl uvedenu klasifikaci ,,E“ a stále nám bylo připomínáno, že ještě děti našich dětí budou mít tuto klasifikaci.“
Ještě před únorem 1948 ovládala KSČ dvě důležití části armády: Orgán výchovy a osvěty a Obranné zpravodajství (OBZ) - 5.oddělení hlavního štábu. Díky tomu měly již ke konci roku 1947 připravené seznamy lidí, hlavně důstojníků a generálů, které bude potřeba po převzetí moci zlikvidovat, ať již propuštěním, soudem, v táborech nucených prací, ve věznicích nebo popravou. Nebyli to jen členové našich vojenských jednotek z druhé světové války, kteří bojovali na straně západu i východu, ale i vojáci z předmnichovské armády, studenti vojenských škol a mnozí další. ,,Pročištění“ potkalo i vojáky z povolání, kdy se režim znovu snažil zbavit ,,nespolehlivých“ a na jejich místa dosadit spolehlivé a politicky uvědomělé. Mělo to také za úkol vzbuzovat strach, který by přispěl k poslušnosti ke KSČ.
V armádě bylo nutno ,,očistit“ také vojáky základní služby a brance. S tím byly ovšem větší problémy, protože bylo nutno prověřit brance před nástupem vojenské služby a na druhou stranu i ,,politicky nespolehliví“ vojáci museli absolvovat základní vojenskou službu. Komunisté měli strach z toho, že by zbraně a výcvik mohli použít proti nim.


3. Pan Vojtěch Sasín
Pan Sasín se narodil 24.listopadu 1929. Bydlel v Josefově a jeho rodiče byli zemědělci, kteří obhospodařovali 10 ha půdy, vlastnili 2 koně, 4 krávy a chovali prasata pro vlastní potřebu i na prodej.
Po vychození základní školy v Josefově nastoupil do Měšťanské školy v Hodoníně. Po absolvování byl přijat na Obchodní akademii v Hodoníně, kde v roce 1949 maturoval. Po maturitě nastoupil do zaměstnání u Státních lesů, stavebního závodu Hodonín.
V září 1950 obdržel povolávací rozkaz k nástupu vojenské služby a to od 1. října 1950. ,,Myslel jsem si, že jako maturant půjdu do poddůstojnické školy. Povolávací rozkaz zněl: Ostrava – Radvanice. Přemýšlel jsem k jakému vojenskému útvaru a k jaké zbrani mám nastoupit. To jsem ještě nevěděl, co pro nás komunistický režim pod vedením Gottwalda a Čepičky připravil,“říká pan Sasín.
Po návratu domů se stal opět úředníkem. Svoji ,,značku“ si s sebou ovšem nesl dále. Protože byl věřící a chodil do kostela, tak například dcera nesměla studovat. Dnes ve stáří se začíná na jeho zdraví projevovat těžký pobyt v dolech.
Po pádu komunistického režimu byl také u vzniku Svazu vojenských táborů nucených prací. Dnes žije poklidně se svojí rodinou ve vesnici Prušánky, ovšem na své zážitky nikdy nezapomene."

Poznámka

Součástí práce jsou fotografie a tabulky, rozsah čistého textu činí cca 16 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24234
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse