Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Poruchy příjmu potravy, bulimie

Poruchy příjmu potravy, bulimie

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce podává komplexní obraz faktorů a projevů poruch příjmu potravy, zejména bulimie. Vymezuje poruchy příjmu potravy a charakterizuje znaky, faktory, rozvoj, průvodní jevy tělesné i duševní, rizika nebo terapii bulimie. Zvláštní pozornost věnuje také příčinám poruch příjmu potravy u žen. Teoretickou část doplňuje krátká část praktická, kde je vyhodnocena vlastní anketa zaměřená na držení diet a poruchy příjmu potravy.

Obsah

1.
Úvod
2.
Varovné signály poruch příjmu potravy
3.
Bulimie
3.1.
Vymezení, znaky
3.2.
Přejídání
3.3.
Vznik
3.4.
Rodina jako faktor bulimie
3.5.
Proč trpí bulimií především ženy?
3.6.
Poruchy příjmu potravy a média
3.7.
Bulimie u mužů
3.8.
Poruchy příjmu potravy a pohlavní zneužití
3.9.
Bulimie a vztahy
3.10.
Záchvat přejídání
3.11.
Zdravotní rizika bulimie
3.12.
Poruchy příjmu potravy a těhotenství
3.13.
Poruchy příjmu potravy, emoce a myšlení
3.14.
Vlastnosti a chování nemocných
4.
Závěr
5.
Anketa

Úryvek

"A jaké jsou varovné signály, že někdo v našem okolí trpí PPP? Tak především je to dramatické zhubnutí za krátký čas; volné pytlovité oblečení skrývající tvar těla; starosti s váhou a figurou i přes normální stav; počítání kalorií a obsahu jídla; nadměrné cvičení; dlouhá doba na záchodě po jídle; odmítání jídla, jídlo o samotě; užívání léků na hubnutí, laxativ, diuretik; neobvyklé zvyky při jídle (rozpitvávání jídla na malé kousky, skrývání jídla); čtení o PPP a dietách; řídnutí vlasů, zhoršení kvality vlasů; bolesti hlavy, bledá pleť; bolesti v hrdle, oteklé slinné žlázy; pocity méněcennosti; zimomřivost, nízký krevní tlak; ztráta menstruace; zácpy; ztráta zájmu o erotiku, nebo naopak promiskuitní chování; prudké změny nálad, depresivita, únava, nespavost a mnoho dalších.
Já jsem se ale rozhodla zaměřit především na bulimii, takže nejdříve něco o ní. Co je to vlastně bulimie? Bulimie je posedlost jídlem a sledování tělesné hmotnosti charakterizovaná opakovanými záchvaty přejídání, po nichž následuje kompenzační chování, například záměrně vyvolané zvracení či nepřiměřený tělesný pohyb. Drtivá většina žen i mužů tuto svojí závislost, která ovládá jejich myšlení, tají. Bulimie podrývá jejich sebeúctu a ohrožuje jejich život. Symptomy bulimie popisují už Egypťané a také židovský talmud. Bulimie (řecký výraz pro „vlčí hlad“) byla běžně praktikována v dobách starověkého Řecka a Říma. Ve druhé polovině dvacátého století se pak PPP, především právě bulimie, staly široce rozšířeným kulturním jevem. Bulimii také někdy označujeme jako mentální bulimii nebo bulimarexii.
Pozorovatelné znaky bulimie sice souvisí s jídlem a obavami z tloustnutí, jde však i o určitý způsob zvládání stresu a emoční zátěže. Orgie jedení zaplňují volný čas a odvádějí pozornost od rušivých problémů. Vyprázdnění pak představuje účinný prostředek opětovného nabytí pocitů sebekontroly a bezpečí, jež během epizody přejídání mizí. Ačkoli bulimické chování může začít jako zdánlivě nevinný pokus zhubnout, zpravidla se cyklus záchvatovitého přejídání a vyprazdňování postupně stává návykovou formou úniku před nejrůznějšími problémy.
Lidé trpící bulimií toto své chování zpravidla pečlivě tají a někdy vynakládají značné úsilí, aby navenek udrželi zdání, že pro ně jedení nepředstavuje žádný problém. Stydí se za své chování a za to, jak jim zasahuje do života. Často uvádějí, že se cítí jako dvě různé osobnosti – jedna chce přejídání a zvracení zanechat a být zdravá, zatímco druhá toto úsilí neustále sabotuje. Běžně lžou nebo mlží. Nezřídka také popisují zoufalé epizody, kdy ukradli jídlo někomu cizímu, nebo se dokonce začali přehrabávat v odpadcích.
Za typické přejídání sice považujeme konzumaci velkého množství jídla bohatého hlavně na uhlovodany, obvykle s energetickou hodnostou mezi 1500 až 3000 kalorií, přesně jej však definuje především konkrétní jedinec. Pokud se někdo bojí, že přibere, může mu dokonce i normální porce připadat moc velká.
Přejídání mohou spustit nejrůznější podněty: na váze se objeví poněkud vyšší čísla, jíme něco, co si normálně zakazujeme, nebo toho sníme o trochu víc, než bychom chtěli, máme tíživé pocity, zažijeme nějakou traumatizující událost, nebo třeba jen myslíme na něco tak neškodného, jako je jídlo. Lidé, kteří trpí záchvaty přejídání, často uvádějí, že se v tomto stavu vůbec nedokážou ovládat. Jsou zcela vydání napospas touze cítit se alespoň trochu lépe. Před epizodou přejídání/vyprazdňování se obvykle cítí oškliví, bezcenní, bezmocní a zoufalí. Po skončení epizody pociťují směsici pocitů sebevlády, studu, úlevy, znechucení, závrati, vyčerpání a odhodlání. Součástí každého cyklu je často předsevzetí, že tentokrát to bylo už opravdu naposled."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24766
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse