Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Povolání vysokoškolského učitele v mezinárodním srovnání

Povolání vysokoškolského učitele v mezinárodním srovnání

Kategorie: Pedagogika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Zpracování dat, dotazník - rubriky, které obsahoval. Výzkum v podmínkách ČR - specifika české mutace výzkumu. Specifika české mutace výzkumu. Výzkum v podmínkách Německé spolkové republiky - nejdůležitější témata (dosavadní profesní vývoj a současné profesní postavení vysokoškolských učitelů, podmínky jejich zaměstnanosti, časový rozvrh a profesní priority, pracovní úkoly( výuka , výzkum, služební úkony), vedení a správa vysoké školy, mezinár. aspekty vědeckého života a vztah vysoké školy a společnosti). Profesní obraz učitelstva vysokých škol v Čechách v Německu a v mezinárodním srovnání.

Obsah

1.
Úvod
1.2
Zpracování dat
1.3.
Dotazník
2.
Výzkum v podmínkách ČR
2.1.
Výzkum v podmínkách Německé spolkové republiky
3.
Profesní obraz učitelstva vysokých škol v Čechách v Německu a v mezinárodním srovnání.
4.
Závěr
5.
Použitá literatura

Úryvek

"3. Profesní obraz učitelstva vysokých škol v Čechách v Německu a v mezinárodním srovnání.


1. Přijmeme-li stanovisko, že habilitovaní učitelé na českých vysokých školách tvoří dva stupně cesty za nejvyšší akademickou kvalifikací a patří tedy- v terminologii globálního výzkumu – do jedné skupiny ( univerzitní profesoři) a přijmeme-li , že odborní asistenti, lektoři a další střední vědeckopedagogický personál tvoří druhou méně kvalifikovanou skupinu ( střední stav) , neliší se Česká republika kvantitativně nijak podstatně od evropského standardu . Jakmile však bychom trvali na naší dosavadní historicky dané úzké definici “profesora“, propadla by se kvalita našich vysokých škol na úroveň tzv. „asistentských univerzit“.
2. České vysoké školy respektují rovné právo přístupu žen k povolání vysokoškolského učitele. V tomto ohledu zaujímá Česká republika v Evropě 1. místo a v celosvětové měřítku pak místo 2. Ve velkém počtu jsou ženy zastoupeny na latinskoamerických univerzitách a v nejnižším počtu na japonských univerzitách)
3. Česká republika má věkově nejstarší vysokoškolské učitelské sbory.Zaměstnání na vysoké škole v ČR je celoživotní záležitostí u profesorů to je v průměru 40 let v Německu jen 27 let.
4. ČR má nejdelší kariérní růst, kdy nejvyššího stupně kvalifikace se dosahuje prakticky až na samém konci produktivního věku.
5. ČR má nejnižší mobilitu všech , ale zvláště akademických pracovníků středních kvalifikací. Největším problémem , který přispívá k nízké mobilitě akademických sborů je nedostatek a nejistota na trhu s byty a mimo jiné také zakořeněnost rodinných příslušníků v určité sociokulturním prostředí . Českým vysokoškolským akademickým sborům chybí správná balance mezi stabilitou a mobilitou jednotlivých pracovníků. Stabilita se v případě jednotlivých profesorů hodnotí kladně jako projev snahy o udržení nejkvalifikovanějších osobností na škole.Z hlediska středního vědeckopedagogického personálu je to však hodnoceno jako „příliš ranná stabilita“. Proto je potřeby zajistit větší míru mobility a účelem získání zkušeností a zvýšení flexibility a adaptability. Naopak němečtí univerzitní profesoři vykazují v mezinár. srovnání velmi silnou mobilitu. Jen 22% německých univerzitních profesorů působilo jen na jedné vysoké škole.
6. Z hlediska úrovně vědecké přípravy českých akademických pracovníků všech kvalifikací má ČR v Evropě nejvyšší počet univerzitních profesorů a v celém světě nejvyšší počet příslušníků středního stavu s vědeckým titulem dr. PhD,Csc a DrSc. Tyto tituly jsou u nás podmínkou k nastartování kariéry vysokoškolského učitele. V Německu se habilitovalo asi tři čtvrtiny univerzitních profesorů v průběhu svého působení na vysoké škole, dalších 22% má doktorát jako nejvyšší stupeň ukončeného vzdělání a 5% má diplom magistra nebo státní zkoušku.
7. Z hlediska časové zaneprázdněnosti se pracovní zátěž českých akadem . prac. Všech kvalifikací pohybuje v mezích zákonné pracovní doby.Naopak němečtí univerzitní profesoři odhadují , že v době přednášek vynakládají na svou profesní činnost cca 53 hodin týdně a v době , kdy nepřednášejí asi 49 hodin.
8. Hlavní náplní na vysokých školách v ČR je výuka a výzkum v přednáškovém období a výzkum a výuka v období zkouškovém. Z hlediska preferencí upřednostňují čeští akadem. prac.výuku, aniž by však podceňovali význam vědy,výzkumu a vývoje. V Německu odpověděli profesoři na otázku zda preferují spíše výuku, nebo výzkum asi takto: 59% obojí, ale upřednostňuji výzkum; 30% obojí, ale upřednostňuji výuku.
9. Většina českých akadem. prac. Je zaměstnána na plný úvazek a má pracovní smlouvu na dobu neurčitou.Obdobně je tomu i Německu a pouze 2% univerzitních profesorů pracuje na částečný pracovní úvazek.
10. Stejně jako v ostatních zemích participujících na globálním výzkumu převládá i v ČR názor, že kvalifikace a pracovní zátěž akademického pracovníka je nedostatečně finančně ohodnocena .Němečtí respondenti posuzují příjmy ze své hlavní profesní činnosti jako relativně dobré. Ostatní státy kde spokojenost s finančním ohodnocením akademické práce není tak uspokojivé ,jako v Německu ,řeší tuto situaci tolerancí k tzv. vícezdrojové tvorbě ročního příjmu( vedlejší pracovní činnost)..."

Poznámka

Srovnávací pedagogika

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera6205
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse