Seminarky.cz > Maturitní otázky > > > Prášková metalurgie - maturitní otázka 10/11

Prášková metalurgie - maturitní otázka 10/11


Kategorie: Průmyslová škola

Typ práce: Maturitní otázky

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Maturitní otázka stručně vysvětluje výrobu slinutých prášků a objasňuje jejich technologii výroby. Představuje stručně výrobky ze spékaných prášků. Předchozí otázku naleznete zde Obrábění kovů - maturitní otázka 9/11 a následující zde Zpracování skloviny, povrchové úpravy - maturitní otázka 11/11.

Obsah

1.
Definice prášková metalurgie
2.
Technologie výroby
3.
Výrobky ze spékaných prášků

Úryvek

"Umožňuje vyrábět materiály z práškových směsí kovů navzájem neslévatelných (W+Cu, W+Ag, W+C), dále pak směsí kovových prášků s prášky nekovů (bronz, grafit) a tak vhodně spojit dobré vlastnosti jednotlivých složek.
Umožňuje výrobu součástí z materiálů, které nelze vyrobit jiným způsobem, např kovy a jejich slitiny s vysokou teplotou tání (Wolfram, Molybden, Tantal).
Velmi hospodárná technologie při výrobě – zcela bez odpadu.

Technologie výroby:
Vyrobení prášku redukcí, mletím, rozstřikováním atd – lisování, výlisek drží tvar přilnavostí práškových částic – v tomto stavu výlisky nelze použít – výlisek se musí spéct – ke zvýšení hustoty a k získání přesných tvarů se znovu lisuje nebo kalibruje.

Výrobky ze spékaných prášků:
- Slinuté karbidy – užití pro řezné a obráběcí nástroje, průvlaky lisovacích nástrojů, vrtací korunky, používají se jednokarbidové aglomeráty (wolfram+ pojivo kobalt), nebo dvoukarbidové aglomeráty (karbid wolframu a titanu+pojivo kobalt)
- Kluzné materiály – mnoho druhů, jsou hodně pórovité, póry se vyplňují mazivem, nejčastější výroba z čistého železa s uhlíkem, měkké železo s grafitem, bronz s cínem a bronz s grafitem, výroba pístních kroužků, kluzných ložisek, vodících pouzder"

Poznámka

Maturitní otázka je v rozsahu 0,5 stran a zpracována formou odrážek.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4ec14caf5a911.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Praskova_metalurgie_MO.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse