Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Pravoruká společnost

Pravoruká společnost

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Střední škola sociální péče a služeb, Zábřeh, nám. 8. května 2, Zábřeh

Charakteristika: Ročníková práce poukazuje na to, že pravorukost je v současné společnosti vnímána jako samozřejmá norma, a ukazuje, jak je prosazována ve výchově dětí. Sleduje také historické kořeny preference pravé ruky a seznamuje s úspěšnými leváky nebo fenoménem obourukosti na poli hudby, výtvarného umění a sportu.

Obsah

1.
„Kterou ruku podáváš?“
2.
„Jak držíš lžíci?“
3.
„Kterou rukou kreslíš?“
4.
Sledování dvojčat
5.
Pohybová výchova
6.
Kult Slunce
7.
Levorucí malíři
8.
Obourukost v hudbě
9.
Leváci ve sportu

Úryvek

"„Kterou ruku podáváš?“
„ Do které ruky to bereš ?“, „Jak to držíš?“ a další podobné otázky, vyslovované často nepřirozeně káravým hlasem a občas doprovázené i zbytečným bolestivým plácnutím, jsou kupodivu i v současné moderní době jakoby nezbytným doplňkem výchovy dětí. Některé staré kultovní tradice stále přežívají a nepřirozeně více nebo méně znesnadňují zdárný vývoj mnoha dětí.
Dílo J.J. Rousseaua sice před dvěma stoletími roznítilo francouzskou revoluci a dalo jí smysl, ale v oblasti výchovy nebylo dosud plně pochopeno a využito. Čteme-li pozorně zejména Rousseauovy životopisné stati, nabýváme dojmu, že sám zřejmě patřil mezi jedince, kterým byla v dětství otázka „ Jak to držíš?“ často kladena s příslušnou tvrdostí a důsledností. Proto ve své knize o výchově Emila moudře radil rodičům i vychovatelům, aby od tohoto nepřirozeného nátlaku upustili, bude-li to třeba, až do jedenácti let věku. Doslova napsal: „ Nenavykejte dítě, aby podávalo jednu ruku více než druhou a aby užívalo jí častěji!“
Na základě nepříjemných zážitků z dětství zaujal Rousseau stejný postoj i k předčasnému a pedagogicky nezajištěnému učení čtení. Proto ve svém Emilu radil rodičům a vychovatelům, aby zbytečně nenutili do čtení děti pro tuto činnost nepřipravené. „ Přehnaný spěch má právě opačný výsledek, než který hledáme.“ To je odkaz stále živý a didakticky i pedagogicky nedopracovaný a neuzavřený. Výchovné postoje Rousseauovy byly hluboce vyváženy rozumově i citově, zdůvodněny vlastní zkušeností i dalším zaměřeným pozorováním, a proto zůstávají nadále pokrokové, i když se současným uspěchaným a znervóznělým generacím zdají být zastaralé a „ přehnané „. Snad právě tento spěch, oddalující rodiče od vlastních dětí, způsobuje, že zbytečně narůstají počty dětí s nerozvinutou řečovou dovedností a pohybovou obratností, že přibývá dětí nepřipravených na školu a že je mezi školáky i studujícími stále více špatných čtenářů i nečtenářů.
Vraťme se znovu k obvykle zbytečné a nevhodné rodičovské otázce „ Kterou ruku podáváš?“, která se nejčastěji ozývá při příchodu vzácné a milé návštěvy nebo při představování či loučení v různých dětských poradnách. Bývá to v okamžicích, které dítě silně citově vzrušují. A taky každé nečekané pokárání může v dítěti vyvolat citový zmatek a nejistotu s dalšími důsledky. Některé děti pak nejsou schopny odpovědět na zcela jednoduché otázky nebo výzvy, nejsou schopny zazpívat známou písničku nebo povědět jednoduchou říkanku. Nikoli proto, že by nechtěly, ale v dané situaci nemohou. A věnují-li jim dospělí nadále nadměrnou pozornost, často děti v nepříznivém smyslu mění i svoje jednání a chování – nemístně pláčí, trucují nebo se vztekají a zlobí.
Čím se vlastně dítě provinilo, když samovolně podalo svou levou ruku? Třeba v té chvíli drželo v pravé ruce nějakou drobnost. Nebo snad rodiče vylekali, že by jejich dítě mohlo být někým považováno za levoruké? Proč se stále ještě mnozí lidé podvědomě bojí některých projevů levostrannosti? Ano, v rámci společenské výchovy jistě rodiče doma v klidné pohodě svému dítěti prozradí, že tradiční „ správné“ společenské chování vyžaduje, aby se zdravilo jedině pravou rukou. Jenže „bontón“ se obvykle nedodržuje v mnohem závažnějších požadavcích, než je prosté podání ruky. Proč tedy dítě zbytečně neurotizovat? Proč bychom nemohli s úsměvem přijmout ruku, podávanou dítětem „přímo od srdce“?"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24855
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse