Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Problematika Romů v ČR

Problematika Romů v ČR

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce podává základní vhled do problematiky postavení Romů v české společnosti. Úvodní část nastiňuje specifika romského vnímání světa a představuje Romy jako charakteristické sociokulturní etnikum v rámci České republiky. Kořeny současné situace Romů pak hledá v podmínkách nastavených komunistickým režimem a nakonec uvádí typické znaky romské komunity na konci 2. tisíciletí.

Obsah

1.
Úvod
2.
Romské vnímání světa
3.
Romové jako specifická sociokulturní skupina
4.
Padesát let komunistického režimu
5.
Romská komunita v ČR na konci 2. tisíciletí
6.
Závěr

Úryvek

"Ze všeho nejdříve bych chtěla napsat, proč jsem si vybrala výše uvedené téma. Myslim si, že problematika romů je velmi důležité a aktuální téma v dnešní společnosti . Každý z nás si aspoň jednou položil otázku „ proč ti cikáni jsou tací?“ Protože kdyby nebyli tací, jací jsou, nebudeme je vnímat jako problém. Nebudeme je možná vnímat vůbec. Vždyť potkáváme mnoho lidí tmavých vlasů a snědé pleti a nevnímáme je. Setkáváme se s narážkami rom – nerom, tmavý – světlý, cikán – čech ….. Prostředí, ve kterém žijí, ve kterém vyrůstají či hledají přátele jim prostě neumožňují jinou alternativu, než že se k problematice romství nějak postavit.Všude kolem nás narážíme na projevy nesnášenlivosti, rasové nenávisti či přímo rasizmu.
Čas od času do našeho okolí přijde skupina snědých lidí, mluvící jakousi podivnou řečí. Odněkud se objeví, chvíli pobudou a pak zase zmizí neznámo kam. Romové. Lidé opředeni rouškou čehosi tajemného, podivného, neznámého. Snad se jich bojíme, snad nás odpuzují nebo přitahují naši zvědavost. Čas od času v kruhu našich přátel a známých vznikne debata o těchto zvláštních lidech. Každý v životě o Romech něco slyšel, kolují o nich vtipy a mnohdy drastické historky. Každý něco ví, zaslechl, zahlédl. A tak každý svou dílčí zkušenost doplňuje poznatkem druhých, stejně nepřesným a neúplným jako je jeho vlastní a vznikají fámy, legendy, i předsudky. Víme o nich pramálo. Žalostně málo. A přitom žijí zde. Jsou naši spoluobčané.

Přišli před staletími do Evropy, hledači lepšího osudu než jaký jim skýtala dávná Indie. Do feudálně rozdělené Evropy, kde každá píď země již někomu patřila. A tak za hranicemi měst a vesnic čekali na odpadky od bohatých stolů.

Učí se znát jistoty, které nikdo nepoznal. Ví, co je to rod. Znají cenu zrozeného života pro zachování rodu. Rodina je jistotou. Mnohost je zárukou přežití. Čím více je členů rodiny, tím méně je ohrožena. Množství je podmínkou štěstí. Bezdětná žena je bezcenná. Zmenšují – li se rodiny, jsou aspoň přátelé, hodně přátel. Jen nebýt sám. Být sám znamená být v nebezpečí. Od rodiny, stejně jako od mrtvých se neodchází. Největší trest je přec vyhoštění z rodu. A to je po staletí jistá smrt.

Je jenom dnes. Není včera a není zítra. Život probíhá v tuto chvíli. Změna místa a změna prostředí. Jen tak je naděje na přežití. Jedno neměnné prostředí přináší ohrožení. Nikdy žádný rom nevlastnil půdu, kterou by obdělával, která by určovala čas, orání, setí a sklizně. Kde by vybudoval svůj příbytek, kde by pohřbíval své mrtvé. Jediné, co někdy vlastnil bylo řemeslo. Jednoduchý nástroj, který lze ukrýt, rychle složit a prchnout. A i nástroj musí být takový, aby ho bylo možné oželet.

A najednou přicházejí dny, kdy hranice mezi nimi a ostatním světem jsou zdánlivě odstraněny. Celý svět je jim otevřen, mohou jít kam chtějí, nejsou již „ psanci postaveni mimo zákon „(Císařský dekret z roku 1697). Děti jim neberou na službu sedlákům, mohou se ženit s kým chtějí, mohou oblékat co chtějí (Asimilační opatření Marie Terezie 1761) mohou navštěvovat kdykoliv kterákoliv města a nejen mezi 7 – 8 hodinou ranní ( zak.č. 163/1941 ) a další."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24857
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse