Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Prožívání a jeho význam v životě

Prožívání a jeho význam v životě

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce stručně představuje proces prožívání, včetně jeho jednotlivých rysů a subjektivních psychických procesů (cítění, vnímání a představy). Formou hesel charakterizuje související pojmy, především: emoce, jednání, myšlení, řeč, fantazii, představivost a motivaci.

Obsah

1.
Prožívání
1.1.
Cítění
1.2.
Vnímaní
1.3.
Představy
2.
Další pojmy
2.1.
Emoce
2.2.
Jednání
2.3.
Myšlení
2.4.
Řeč
2.5.
Fantazie
2.6.
Představivost
2.7.
Motivace

Úryvek

"Ačkoli poslední definice se zdá být více literární než vědecká, přesto asi nejlépe vystihuje, co vlastně prožívání je. Laicky řečeno, prožívání je všechno, co se v nás, potažmo s námi děje, dokud jsme živí a při vědomí. Vědomí v užším slova smyslu (tedy jako určitý stav bdělosti), s nímž je prožívání často identifikováno, je tedy nezbytnou podmínkou toho, aby člověk mohl vůbec prožívat. Z toho logicky plyne, že člověk prožívá, pokud není v bezvědomí - komatu nebo mrtvý.
Při prožívání člověk zároveň pociťuje určité emoce a v důsledku prožívání určitým způsobem jedná, jako reakce na právě prožívanou situaci.
Emoce – subjektivní zážitky ne/libosti provázené fyziologickými změnami, motorickými projevy (mimika, gestikulace), stavy větší či menší pohotovosti a zaměřenosti (strach, láska, nenávist…); lze u nich zjišťovat směr přibližování či vzdalování, intenzitu a čas trvání. Rozlišují se city, afekty, vášně a nálady. (P.Hartl, H.Hartlová, Psychologický slovník)
Jednání – záměrné chování založené na určité motivaci, měnící dosavadní stav či situaci. (P.Hartl, H.Hartlová, Psychologický slovník)
Jak již bylo řečeno dříve, lze položit do vztahu rovnosti žít a prožívat. Ostatně význam žít je ve slově prožívat již obsažen, neboť když žijeme, zároveň i prožíváme. O tomto tvrzení by se dalo úspěšně pochybovat, byl-li by člověk v komatu. Je pravděpodobné, že v komatu člověk neprožívá, ale dokázat to nelze. Zato ve spánku člověk prožívá určitě – v podobě snů, které mě osobně někdy dokážou i vzbudit ze spánku s oroseným čelem. V tomto slova smyslu prožít život v podstatě znamená jej “přežít”, tj. prožít od začátku až do konce, prožít každou jeho chvíli jako živá bytost; žít život těla, jakoby “zvnějšku”.
Na druhou stranu člověk prožívá i “zevnitř”, žije život své mysli a své duše; prožívá ve smyslu pociťuje. Jako příklad volím lásku, ale stejně by to platilo i o bolesti apod. Na jedné straně ji člověk prožije, že jí v určitých údobích v životě projde – ona začne, trvá a skončí a člověk jde dál, zvnějšku nezměněn. Na druhé straně ji prožije, že ji cítí v sobě, je jí plný a podléhá jí. Když pak skončí, zase jde dál (ostatně co jiného mu zbývá), ale vevnitř je změněn, poznamenán (v dobrém i zlém slova smyslu), je bohatší o prožitek, je bohatší o zkušenost. 1.
Jako odpověď na úvodní otázku, co by bylo, kdyby lidé neprožívali (v druhém slova smyslu), říkám : “Nežili by”. Byli by pouze prázdné bytosti, žijící ale ne živoucí, neměli by žádný obsah, byli by pouze nevyplněnou formou.
Prožívat podle mě znamená být schopen pociťovat, cítit. Člověk, který by neprožíval, by zároveň necítil. Čímž by ovšem přišel o nepřeberné množství nejrůznějších zážitků a s nimi spojených pocitů, ať již příjemných nebo nepříjemných, které teprve naplňují život.
Člověk by nikdy nepoznal pocit radosti, pohody, štěstí, smutku, zoufalství. Nevěděl by, co to znamená mít rád, ani co je nenávist; neznal by strach. Neměl by nic z krásné hudby, nic by mu neříkalo umění ani krása přírody, protože by krásu neuměl a ani nemohl vnímat a cítit, vlastně prožít. Nic z toho a ještě mnohem víc by člověk nikdy nezažil a nepocítil, ale nevadilo by mu to, protože by ani nevěděl, že by to mohl zažít a pocítit.
Prožívání souvisí vlastně se všemi poznávacími procesy, které má člověk k dispozici.
Vnímání – prožíváme to, co vnímáme nebo jsme už kdysi vnímali (zde nastupuje na scénu paměť); případně např. v denním snění “s otevřenýma očima” můžeme prožívat své plány do budoucna vytvořené naší fantazií, ale tyto jsou složeny zas jen z již dříve prožitých a
tedy známých prvků. Zároveň s právě prožívanou situací vnímáme také emoce, které to v nás vyvolává."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera1129
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse