Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Psychosomatický obraz nemoci

Psychosomatický obraz nemoci

Kategorie: Psychologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce, zaměřená na nemoc jako psychosomatický jev, ve své první části charakterizuje vztah lidského těla a mysli a poté se snaží nemoc vyložit z hlediska duševního. Pro takto pojatou nemoc pak charakterizuje vhodnou léčbu.

Obsah

1.
Úvod
2.
Vztah mysli a těla
3.
Smysl nemoci
4.
Způsoby léčby
5.
Závěr

Úryvek

"1. Úvod
Chceme-li se zabývat otázkou lidské nemoci, měli bychom si nejprve uvědomit, kdo je člověk neboť nemoc neexistuje jako taková sama o sobě, nýbrž se vždy projevuje v konkrétním případě, v rámci svého hmotného nositele. člověk není jediný tvor, který může být nemocen, existují samozřejmě i nemoci rostlin a zvířat. V této práci se však budu zabývat výlučně nemocí lidskou.

2. Vtah mysli a těla
Vztah mysli a těla je přístupný pozorování každému člověku v běžném denním životě. Už v dětském věku se učíme, že mysl a tělo se ovlivňují a během života získáme s tímto vzájemným ovlivněním své vlastní zkušenosti. A tak někteří chodí běhat, jiní relaxují a myslí pozitivně, někdo za účelem zlepšení svého duševního stavu prolévá tělem alkohol. Někteří lidé jsou schopni ovládat myslí dokonce své vegetativní pochody jako je teplota, rytmus srdce a podobně. Kromě těchto příkladů jsou mysl a tělo v neustálém těsném kontaktu, který si většinou neuvědomujeme.
Děti bývají většinou se svým tělem více v kontaktu než dospělí, pohybují se a vyjadřují své city mnohem uvolněněji. Dospělí se snaží více ovládat své projevy, mít je pod kontrolou v situacích, kdy je to nutné, avšak často se potlačování stává automatickým a spontánnost projevu se ztrácí. Mentální procesy jsou prožívány jako na těle nezávislé, jako by nebyly provázeny tělesnými změnami. Toto odcizení vlastnímu tělu můžeme pozorovat například při vstupu dítěte do školy, kdy se děti učí vytvářet skutečnost především pomocí slov a jsou nuceny ovládat tělo ( hodinové sezení v lavicích ). Většina signálů těla o potížích je přehlížena, aktivně omezována či dokonce potlačována. Jestliže se dítě naučí ignorovat signály o svalovém napětí a pozděi i jejich uvědomování vůbec, dojde postupně k narušení mechanismů vědomých vazeb mezi tělem a myslí, tělo a představa o těle se stále více přestávají shodovat.
Tělo a mysl se ovlivňují, ať už si toho jsme vědomi či nikoliv. Přemýšlení o činnosti nebo její představa současně připravují svaly k jejímu provedení, tělesná odpověď se zvětšuje v případě většího citového náboje situace. Prožíváme - li stavy stresu a úzkosti často, mohou se tělesné změny stát trvalými a vést časem k závažnějším poruchám. Naopak vnitřní klid a vyrovnanost nás do značné míry ochraňují i před tělesným strádáním.
Je třeba si uvědomit, že stav duševní sklíčenosti působí na všechny buňky, ze kterých je tělo složeno. Každá buňka pod vlivem depresivní informace mění způsob a řád své přirozené existence a nežije jako buňka živá a zdravá. Následkem snížení odolnosti každé jednotlivé buŇky můžeme pozorovat snížení životaschopnosti a obranyschopnosti celého organismu, tělo chřadne a stává se vhodnou půdou pro působení rozličných škodlivých bakterií či virů. Příčina nemoci však není v působení těchto virů a bakterií nýbrž v neschopnosti těla v oslabeném stavu se s těmito škodlivými vlivy vyrovnat.
Při hledání hmotné souvislosti mezi tělem a myslí upozorňují někteří autoři na blízkostmotorických oblastí mozkové kůry s oblastmi myšlení a cítění a také na tendenci procesů probíhajících v mozkové tkáni šířir se do okolí. Vidí rovněž možnosti dramatických tělesných změn na základě změn mozkové tkáně (viz Masters,R.:Naslouchejte svému tělu), jiní se na základě pozorování souvislostí tělesného a duševního života, zejména emocí a změn vegetativního nervového systému domnívají, že prostředníkem mezi hmotnými orgány a duchovní silou je sympatikus. Tak například afekt hněvu, který bývá provázen podrážděním sympatiku dokáže rušit spáneki zažívání. Také srdce je sval, jehož funkce je zejména v udržení proudění krvea tento sval jistě nemá nic společného s našimi pocity a s láskou. Ze zkušenosti však víme, že právě láku pociťujeme zejména v krajině srdeční.Francouzští autoři se podle Baudyše (in Bezděk,C.:Záhada etikoterapie) domnívají, že příčinou pocitů není srdce samo, ale sympatické pleteně umístěné v krajině srdeční."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera24865
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse