Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Putování po Brazílii

Putování po Brazílii

Kategorie: Geografie, Cestovní ruch - lokality

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce, přinášející pestrou směsici geografických a historických informací o Brazílii, nastiňuje nejprve povahu jejích obyvatel a poukazuje na značnou rozlohu země. Následné podrobnější seznámení s jednotlivými oblastmi Brazílie začíná barvitým popisem města Rio de Janeiro a jeho okolí. Práce se poté zajímá o Brazilskou vysočinu a Amazonskou nížinu, kde se zastavuje u problému mýcení deštných pralesů a ústupu domorodného obyvatelstva. Dále provádí několika dalšími částmi země, včetně hlavního města Brasília, a všímá si jejího hospodářství. Závěr práce tvoří heslovitý soupis základních informací o Brazílii.

Obsah

1.
Úvod
2.
Zadlužená země
3.
Obyvatelé
3.1.
Milovníci fotbalu
3.2.
Spotřebitelé alkoholu
4.
Velikost země
5.
Rio de Janeiro a jeho okolí
6.
Brazilská vysočina
7.
Amazonská nížina
7.1.
Mýcení deštných pralesů
7.2.
Domorodí obyvatelé
8.
Severovýchodní oblast
9.
Jižní náhorní plošina
10.
Západní centrální oblast a hlavní město Brasilia
11.
Sao Paulo
12.
Hospodářství
12.1.
Nerostné bohatství, kaučuk
12.2.
Carajás
12.3.
Manaus
12.4.
Nedostatek zdrojů energie
12.5.
Zastoupen pracovní síly v sektorech ekonomiky
13.
Brazílie v přehledu

Úryvek

"Ohromná země, která skrývá velké bohatství, je zároveň jedním z největších světových dlužníků. Pohádkové Rio de Janeiro s karnevalem, pláží Copacabana a horou, která připomíná homoli cukru. Nekonečné deštné lesy v Amazonské nížině, nové futuristické hlavní město uprostřed ničeho, pusté pouště, svěží savany, divoká pohoří. Nesmírné nerostné bohatství a množství kávy. To všechno se najde v Brazílii, zemi se 158 miliony obyvatel, z nichž polovina je mladší 25 let.
Brazílie má úžasné přírodní bohatství, ale málo peněz. Patří k největším světovým dlužníkům-v roce 1996 dosahoval deficit zahraničního obchodu 5,54 mld. dolarů - a podle prognóz by měl dále narůstat. Program hospodářských reforem, zahájený v roce 1991 tehdejším ministrem financí a dnešním prezidentem H. Cardosem, začíná přinášet první plody.
Ačkoliv Brazílie těžce přežívá, bojuje a hledá svou naději, její etnicky nepředstavitelně smíšení obyvatelé se nepřestávají zajímat o zábavu, fotbal a automobily. Fotbalové stadiony země pojmou 4 miliony diváků a nejznámější brazilský fotbalista Pelé je stále nesmírně populární. Brazílie se pyšní tím, že se stala čtyřikrát fotbalovým mistrem světa - a vychovala tři automobilové mistry světa: Emersona, Fittipaldiho, Nelsona Piqeta a Ayrtona Sennu.
Brazilci také patři k největším spotřebitelům alkoholu na světě-když totiž na začátku70.let podražila ropa, začali stavět automobily na líh, získávaný z rozlehlých plantáží cukrové třtiny.
Vzdálenosti v této ohromné zemi jsou úctyhodné. Od severu k jihu měří 4 320 km, od východu na západ o něco více. Pobřeží je 7 400 km dlouhé, splavné toky dosahují délky 43 000 km. Brazílie je pátou největší zemí světa, prostírá se téměř na polovině jihoamerického kontinentu a její rozloha se rovná 8 511 965 km. Brazílie vděčí za svou velikost faktu, že ji „objevili „ Portugalci a ne Španělé. Když byla v roce 1494 Jižní Amerika rozdělena mezi Španělsko a Portugalsko, rozčlenilo Španělsko svůj podíl na menší provincie, které se později staly nezávislými státy. - Portugalsko s kolonizací Brazílie až do 16. století váhalo. Později uplatňovalo přímou koloniální nadvládu, a tak se navzdory vnitřním rozmíškám Brazílie konstituovala jako jediný portugalsky mluvící stát.
Hluboká propast dělí bohatou menšinu od velmi chudé většiny. Ale v době karnevalu se jak bohatí, tak chudí vrhají do víru zábavy a zapomínají na všední dny. Karneval se slaví v mnoha římskokatolických zemích, ale nikde tak jako v Riu. Rio de Janeiro, aglomerace s více než 9 miliony obyvatel, zaujímá nádhernou polohu –– táhne se ve 20 km dlouhém pásu mezi zelenými horami a modrým mořem.
Návštěvníci, kteří přijíždějí do krásného přístavu, se nechají snadno přesvědčit, že„Bůh stvořil svět za šest dní a sedmý den stvořil Rio, jak hrdě tvrdí místní obyvatelé. A gigantická socha Krista nad městem jako by to potvrzovala. Rio je bývalé hlavní město a dnes po Sao Paulu druhé největší město na východním pobřeží. Leží asi na poloviční cestě mezi městem Salvador na severu a Pórto Alegre na jihu.
V celém tomto úseku krajina od moře prudce stoupá, takže pobřežní pás je v průměru jen 100 m široký. Pobřežní sráz leží v průměrné nadmořské výšce 790 m, zatímco hory ve vnitrozemí dosahují 2 130 m n. m. I když pobřežní pás zaujímá jen 7,7 % brazilského území, žije zde 30 % obyvatel země. Je to výsledek historického vývoje i přírodních poměrů: První portugalští osadníci přistáli právě zde a hned začali obdělávat úrodnou půdu při pobřeží. Původně pokrýval tento přímořský region tropický prales, ale velká část byla během staletí vymýcena a oblast se dnes stala hospodářským a politickým srdcem Brazílie. Tvoří jednu z pěti velkých přírodních oblastí země a zahrnuje východní části států Minas Gerais, Espirito Santo, Rio de Janeiro a Sao Paulo, dva poslední s hlavními městy stejných jmen.
Více než polovinu brazilského území zaujímá Brazilská vysočina. Je to východ a jih státu a její celková plocha činí asi 5 milionů km. Leží mezi Amazonskou a Laplatskou nížinou a spolu s Guyanskou vysočinou na severu je vyzdviženou součástí prastarého Brazilského štítu. Představuje soustavu zvlněných pahorkatin a náhorních plošin s průměrnými výškami 1000 – 1500 m. Nejvyšší štít vysočiny Bandeira/2890m/ leží poblíž atlantického pobřeží. Ovšem nejvyšší horou Brazilie je Neblina-3014 m ,v Guyanské vysočině u severních hranic s Venezuelou."

Poznámka

Práce není výrazně členěna. Práce obsahuje dvě fotografie bez informační hodnoty, rozsah čistého textu činí cca 4,5 strany.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22410
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse